Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Antybiotyk: tak, ale ostrożnie

Czy wiecie jak i kiedy stosuje się antybiotyki albo dlaczego oporność na antybiotyki jest już problemem ogólnoświatowym? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielają lekarze z CM Medyceusz przy okazji Europejskiego Dnia i Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach.

Co to jest antybiotyk?
Antybiotyk to najogólniej mówiąc lek, który zwalcza infekcje bakteryjne, poprzez zabijanie bakterii lub spowalnianie i wstrzymywanie ich wzrostu. Lekarstwo to działa na bakterie, a nie na wirusy. Antybiotyki są przepisywane na receptę przez lekarza.

Jak i kiedy stosuje się antybiotyki?
Antybiotyki stosuje się podczas leczenia różnych zakażeń bakteryjnych. Czasami stosuje się je w celach profilaktycznych. Ich nadużywanie może prowadzić do ograniczenia skuteczności w leczeniu chorób. Antybiotyki przynoszą rezultat tylko wtedy, gdy podczas leczenia osoba chora stosuje się do kilku zasad. Ważne jest:

  • regularne oraz zgodne z zaleceniami lekarskimi przyjmowanie leku, najczęściej w odstępach 8 lub 12 godzinnych.
  • Istotne jest również to, czym popija się tabletkę. Napoje cytrusowe i mleczne mogą ograniczać wchłanianie leku, dlatego najlepszym płynem do popijania antybiotyku jest woda.
  • Podczas zażywania lekarstwa należy pamiętać o stosowaniu probiotyków, najlepiej w odstępie 2-3 godzin po przyjęciu tabletek. Probiotyki są o tyle ważne, gdyż pomagają odbudować zniszczoną przez antybiotyk florę bakteryjną i zmniejszają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Nie przerywaj terapii!

Częstym błędem w antybiotykoterapii jest przedwczesne odstawianie preparatu. Lek należy brać jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zbyt wczesne odstawienie antybiotyku nie przynosi oczekiwanych skutków, a w większości przypadków choroba powraca. Co ważne, chorobotwórcze bakterie mogą wtedy uodporniać się na działanie tabletek. Warto pamiętać, że antybiotyki to silne preparaty, które podane bez zaleceń lekarza lub źle stosowane mogą zaszkodzić.

Dlaczego uodporniamy się na antybiotyki?
Jedną z głównych przyczyn uodpornienia się na lek jest jego nadużywanie oraz niewłaściwe stosowanie. Może prowadzić to do rozprzestrzeniania się w organizmie bakterii odpornych na antybiotyki. W efekcie preparat traci swoją skuteczność, co ogranicza możliwość leczenia. Często antybiotyki są nieprawidłowo przepisywane np. na leczenie zakażeń wirusowych.

  • Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach został ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.
  • Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2015 r. W dniach 18 – 24 listopada 2022 roku będzie obchodzony po raz siódmy.
  • Po prawie stu latach od wprowadzenia penicyliny, pierwszego antybiotyku, obserwuje się występowanie opornych szczepów wśród wszystkich gatunków bakterii i wobec każdej grupy antybiotyków.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo