Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Otyłość masakruje stawy

Osoby otyłe są bardziej narażone na chorobę zwyrodnieniową stawów – kolan, bioder ale również rąk. O jej wywołanie podejrzewa się substancje, które w nadmiarze wydziela tkanka tłuszczowa, m.in. hormon sytości czyli leptynę. O tym, jak i dlaczego otyłość dosłownie masakruje stawy, opowiada fizjoterapeutka Centrów Medycznych Medyceusz.

Fakty są niepodważalne: zachodnie, konsumpcyjne społeczeństwa tyją na potęgę. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że już teraz na świecie żyje 800 milionów ludzi otyłych i ta liczba stale rośnie. Niektóre szacunki mówią, że w Polsce aż 64 procent mężczyzn i niemal połowa cierpi na nadmiar kilogramów. World Obesity Federation uważa, że za cztery lata aż 2,7 miliarda ludzi na świecie będzie miała nadwagę lub otyłość. To w konsekwencji musi doprowadzić do ogromnej fali chorób cywilizacyjnych. Pytanie tylko czy znamy pełną ich listę?

 

- Generalnie wszyscy wiemy, że nadwaga czy otyłość źle wpływa na ogólny stan zdrowia - mówi fizjoterapeutka z CM Medyceusz. – Duża część społeczeństwa ma świadomość tego, że nadmierna masa tłuszczowa skutkuje występowaniem insulinooporności, a co za tym idzie cukrzycy typu II, a także miażdżycy, nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej serca. To są powszechnie znane konsekwencje otyłości. Wciąż jednak niewiele osób otyłych zdaje sobie sprawę z tego, jaką krzywdę wyrządza swoim stawom.

 

Skutkiem zwiększonej masy ciała jest bardzo często choroba zwyrodnieniowa stawów - głównie kolan oraz bioder. Występowanie tej choroby ma udokumentowaną zależność z BMI (ang. Body Mass Index - wskaźnika masy ciała), czyli stosunku masy ciała do wzrostu i pozwala określić, czy waga danej osoby jest właściwa. Okazuje się, że zwiększenie BMI o zaledwie 1 kg/m2 powyżej wartości 27 kg/m2 skutkuje wzrostem ryzyka choroby zwyrodnieniowej aż o 15%.

 

O ile jednak chorobę zwyrodnieniową kolan i bioder można w łatwy sposób wytłumaczyć zwiększonym przeciążeniem tych stawów u osób z nadwagą, o tyle coraz więcej badań mówi o wpływie otyłości na chorobę zwyrodnieniową stawów rąk.

 

- Badania nad tą kwestią jeszcze trwają, ale najprawdopodobniej przyczyną jest tutaj nadmierne wydzielanie cytokin, które maja działanie prozapalne. Dzieje się tak dlatego, że tkanka tłuszczowa nie tylko magazynuje energię, ale także odpowiada za produkcję przykład cytokin czy hormonu sytości, czyli leptyny.

 

Badania wykazały również zależność zwiększonego stężenia leptyny u osób otyłych i u osób z uszkodzoną chrząstka stawową, co pozwala przypuszczać, że wysokie stężenie tego hormonu może mieć negatywny wpływ na chrząstkę.

 

Czym to może się skończyć? Należy pamiętać, że uszkodzona chrząstka powoduje, że staw stanie się sztywny i bolesny, a co za tym idzie dojdzie do ograniczenia jego ruchomości.

- Z biegiem czasu może dojść do całkowitego zużycia chrząstki co spowoduje, że staw będzie pozbawiony amortyzacji, a kości go tworzące będą się o siebie ocierać. W efekcie doprowadzi to do wytworzenia się osteofitów, czyli wyrośli kostnych, które będą przyczyną znacznego bólu i osłabienia funkcji całego stawu.

 

Życie z chorobą zwyrodnieniową stawów jest dla pacjentów  bardzo uciążliwe. Chorobę tę charakteryzuje m.in. ból, który pojawia się wraz rozpoczęciem ruchu, a także ograniczenie ruchomości, krótkotrwała sztywność poranna lub po bezruchu, trzeszczenia w stawach przy ruchu, wysięk w stawie. W zaawansowanych stadiach pacjenci mają duże problemy z przemieszczaniem się nawet na krótkich dystansach. Jednocześnie, również z powodu otyłości, specjaliści szacują, że w Polsce żyje aż 9 milionów osób z tą chorobą.

 

  • Jeśli potrzebujesz konsultacji ortopedy kliknij w: LINK
  • Jeśli masz problemy ze stawami i potrzebujesz rehabilitacji zgłoś się do jednego z naszych Centrów Rehabilitacji:

 

Centra Medyczne Medyceusz - Bazarowa

Bazarowa 9, Łódź, Bałuty

telefon: 42 613-69-40

Czynne poniedziałek-piątek 8.30-20.30

Świadczenia w ramach umowy z NFZ i płatne

 

Centra Medyczne Medyceusz - Limanowskiego

Limanowskiego 47, Łódź, Bałuty

telefon: 797-009-126

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czynne poniedziałek-piątek 8.00-17.00

Świadczenia płatne

 

Centra Medyczne Medyceusz - Sporna

Sporna 83, Łódź, Doły

telefon: 42 656-76-57

Czynne poniedziałek-piątek 8.00-20.00

Świadczenia w ramach umowy z NFZ i płatne

 

Centra Medyczne Medyceusz - Herlinga-Grudzińskiego

Herlinga-Grudzińskiego 61, Łódź, Radogoszcz Wschód

telefon: 42 657-41-25

Czynne poniedziałek-piątek 8.00-18.00

Świadczenia w ramach umowy z NFZ i płatne

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo