Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Słuchaj głosu serca, czyli… zrób lipidogram w CM Medyceusz

Wprawdzie o serce i układ krążenia należy dbać każdego dnia, ale Światowy Dzień Serca to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć – zwłaszcza osobom po 40. roku życia – że regularne badania profilaktyczne znacznie zmniejszają ryzyko zawału czy zespołów wieńcowych. Jednym z podstawowych jest lipidogram, który obrazowo można porównać do okresowego badania stanu technicznego pojazdów. W pewnym wieku powinno się go robić rokrocznie, zwłaszcza jeśli nie prowadzimy aktywnego trybu życia. Dr Agata Błońska z Centrów Medycznych Medyceusz wyjaśnia, jakie informacje zdrowotne uzyskamy na podstawie lipidogramu.

 

 

Lipidogram to bardzo ważne badanie, sprawdzające stężenie cholesterolu całkowitego, jego frakcji - cholesterolu HDL i LDL, a także triglicerydów we krwi.

 • Cholesterol „dobry” i „zły”

  Potocznie wiemy, że cholesterol jest nie tylko „zły” ale, że istnieje także cholesterol „dobry”. To wprawdzie duży skrót myślowy, ale zasadniczo oddający różnicę miedzy nimi. Na czym ona polega?

  - Cholesterol to związek chemiczny, który – o czym wie niewielu – jest niezbędny dla naszego organizmu. W zdecydowanej większości „produkuje” go wątroba, ale dostarczamy go także w żywności – głównie pochodzenia zwierzęcego. I ten nadmiar właśnie jest szkodliwy – wyjaśnia dr Agata Błońska z Centrów Medycznych Medyceusz.

  • „Zła” frakcja cholesterolu oznaczona jest skrótem LDL
  • „Dobra” frakcja cholesterolu oznaczone jest skrótem HDL

  Cholesterol HDL, działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych, usuwa cholesterol ze ściany naczyniowej do wątroby i z tego powodu jest potocznie nazywamy „dobrym”, „Zły” cholesterol LDL dlatego jest „zły”, ponieważ odkłada się w naczyniach krwionośnych i w nadmiarze prowadzi do miażdżycy. Lipidogram dokładnie oznaczy obie wartości.

  To badanie odpowie nam także na pytanie, jakie mamy we krwi stężenie kwasów tłuszczowych nazywanych triglicerydami. One także – same w sobie – nie są złe. Wręcz przeciwnie, ponieważ stanowią źródło energii dla organizmu. Kłopot w tym, że przy złej diecie i nieaktywnym trybie życia jest ich za dużo, przez co podnoszą również ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

  Wartości cholesterolu

  • Jeśli u zdrowej lub nie zdiagnozowanej osoby lipidoggram wykaże wartość cholesterolu całkowitego do 190 mg/dl nie ma powodów do obaw;
  • Jeśli u zdrowej lub nie zdiagnozowanej osoby frakcja LDL nie przekroczy 115 mg/dl nie ma powodu do obaw
  • Jeśli u zdrowego lub nie zdiagnozowanego mężczyzny frakcja HDL jest wyższa niż 40 mg/dl nie ma powodu do obaw;
  • Jeśli u zdrowej lub nie zdiagnozowanej kobiety frakcja HDL jest wyższa niż 45 mg/dl nie ma powodu do obaw;
  • Jeśli triglicerydy nie przekroczą 150 mg/dl nie ma powodu do obaw.

  Wartości wyższe niż wymienione wyżej: cholesterolu całkowitego, trójglicerydów,  frakcji LDL, a także wartości niższe niż podane frakcji HDL powinny nas zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza w celu głębszej diagnostyki medycznej lub rozpoczęcia leczenia.

  Profilaktyka i leczenie

  Ciężko to nam przyznać, ale w większości przypadków, za złymi wynikami lipidogramu stoi nieodpowiedni styl życia. Zaburzenia lipidowe wymagają jego zmiany, wprowadzenia zdrowych nawyków. Jakich?

  • zrzucenia zbędnych kilogramów;
  • zwiększenia aktywności fizycznej;
  • zmian w diecie – ograniczenia tłuszczów zwierzęcych.

   

  Jakichkolwiek symptomów, na podstawie których można podejrzewać choroby układu krążenia lub serca, nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Ponieważ choroby układu krążenia obok nowotworów są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, a ich liczba - rok do roku - rośnie w zastraszającym tempie. W 2020 roku wzrosła aż o 17 procent w porównaniu z rokiem 2019.

   

  Gdzie wykonasz lipidogram?

  Zapraszamy do pięciu laboratorium Centrów Medycznych Medyceusz, w celu wykonania lipidogramu. Szczegóły pod LINKIEM

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo