Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Wykorzystywanie promieniowania rentgenowskiego znacznie rozwinęło współczesną medycynę. Pozwala ono na dokładniejsza i bardziej miarodajną diagnostykę, a także na stosowanie radioterapii, która polecana jest do zwalczania szkodliwych skutków wywołanych przez nowotwór.

Promieniowanie rentgenowskie umożliwia m.in. uzyskiwanie zdjęć rentgenowskich, na których lekarze mogą przyglądać się złamanym kończynom lub chorym płucom. Ponadto pozwala ono na wykonanie tomografii komputerowej. Czym jest to badanie i na czym polega? W tym artykule postaramy się obszernie odpowiedzieć na te pytania.

 

Czym jest tomografia komputerowa?

 

Można powiedzieć, że tomografia jest owocem udoskonalenia metody wykonywania zdjęć rentgenowskich. Jest ona serią migawek aparatu rentgenowskiego, który skanuje narządy nie tylko z jednej projekcji, lecz z wielu płaszczyzn, poruszając się wokół niego i odtwarzając jego stan na podstawie nawet kilku tysięcy osobnych ujęć, które finalnie tworzą jeden trójwymiarowy obraz. Ta technika pozwala na znacznie skuteczniejsze i dokładniejsze odwzorowanie rzeczywistego stanu poszczególnych obszarów ciała człowieka. 

 

Jak działa tomograf komputerowy?

 

Narzędziem, które umożliwia to badanie, jest tomograf. Składa się on z dwóch podstawowych części, którymi są ruchomy stół, na którym spoczywa pacjent, a także przypominająca okrąg lub owalny portal aparatura, nazywana gantry. Gdy pacjent znajduje się w jej wnętrzu, to umieszczona w nim lampa rentgenowska wysyła promieniowanie, które przemieszcza się przez ciało badanego i dociera do detektorów. Natomiast finalny obraz tworzy się przez to, że dane narządy naszego ciała w różnym stopniu pochłaniają promienie rentgenowskie. Dzięki różnicy pomiędzy promieniowaniem wysyłanym, a tym, które dotarło do detektora, generowany jest trójwymiarowy obraz pacjenta.

 

Czy należy bać się tomografii komputerowej?

 

W samym badaniu chodzi o zeskanowanie naszego ciała w celu wykrycia w nim ewentualnych nieprawidłowości. Tomografia komputerowa jest całkowicie bezbolesna, nieinwazyjna i tym samym nie powinna być powodem do niepokoju.

 

Jak należy przygotować się do tomografii komputerowej?

 

Niestety kilka czynników może zaburzyć prawidłowy przebieg badania tomografem komputerowym, dlatego warto widzieć, jak przygotować się do tego badania.

Przede wszystkim nie powinno się spożywać posiłków przynajmniej 6 godzin przed przystąpieniem do badania. Ponadto przez dwie godziny przed badaniem nie powinno się przyjmować żadnych płynów.

 

Więcej informacji 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo