Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Pulmonolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem układu dróg i narządów oddechowych. W dobie pandemii ta specjalizacja medyczna jest na wagę złota. Covid-19 atakuje nasz organizm, a przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Pulmonolodzy mają pełne gabinety pacjentów, którzy wymagają konsultacji  i leczenia po przejściu Covid-19. Pamiętajmy jednak, że pulmonolog leczy nie tylko skutki koronawirusa. Czym zajmuje się pulmonolog i jakie choroby leczy? Przyjrzyjmy się jego obowiązkom.

Kto to jest pulmonolog?

Specjalista pulmonolog to tytuł zawodowy lekarza, który skończył studia medyczne na specjalizacji pulmonologia. Pulmonologia to nauka zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Do pulmonologa udamy się w celu skonsultowania i leczenia wszelkich dolegliwości, które dokuczają nam w obrębie jamy nosowej, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc.

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Pulmonolog zajmuje się schorzeniami, które pojawiają się w obrębie układu oddechowego i mają podłoże infekcyjne, alergiczne, onkologiczne, a niekiedy także urazowe. Najczęstsze choroby układu dróg i narządów oddechowych to pylica płuc, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, gruźlica, odma opłucna, rak płuc, zapalenie oskrzeli i płuc. Diagnozą i leczeniem powyższych chorób zajmują się pulmonolodzy. Wybrani lekarze specjalizują się w leczeniu schorzeń u dzieci. Pulmonolog dziecięcy leczy schorzenia u najmłodszych pacjentów, w tym także wady wrodzone układu oddechowego.

Kiedy udać się na wizytę?

Wizytę u specjalisty muszą rozważyć pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie częsty kaszel. W tym przede wszystkim osoby palące papierosy powinny konsultować swój stan zdrowia z pulmonologiem. Do wizyty w gabinecie specjalisty powinny nas skłonić wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu dróg oddechowych, takie jak świszczący oddech lub jego spłycenie, duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Niezwykle niepokojące objawy jak krwioplucie lub odkrztuszanie wydzieliny z układu oddechowego są także powodem do szybkiej wizyty u pulmonologa. Pulmonolodzy często są również specjalistami w zakresie chorób alergicznych. Takie połączenie daje kompleksowe możliwości w diagnozie i leczeniu alergii, szczególnie tych o intensywnym przebiegu i objawach zagrażających życiu.

Jak wygląda leczenie u pulmonologa?

Niepokojące objawy po stronie układu oddechowego najczęściej w pierwszej kolejności konsultujemy z lekarzem rodzinnym. On decyduje o leczeniu antybiotykiem, skierowaniu na dodatkowe badania lub o zaleceniu wizyty u pulmonologa. Tak dzieje się na przykład w przypadku częstego powrotu zapalenia oskrzeli, które może świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie dróg oddechowych.

Na wizytę u pulmonologa możemy wybrać się prywatnie lub w ramach świadczeń NFZ, tutaj konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego. Zanim zostanie nam zalecone odpowiednie leczenie, z pewnością zostaniemy skierowani na dodatkowe badania. Pulmonolog kluczowe informacje dla diagnostyki danego pacjenta najczęściej czerpie z morfologii krwi, USG płuc, tomografii komputerowej, RTG klatki piersiowej, spirometrii i bronchoskopii oraz rezonansu magnetycznego. W dobrze wyposażonych centrach medycznych jest szansa, że w ciągu jednego dnia wykonamy niezbędne badania. Na niektóre będziemy musieli umówić się na inny termin i w innym miejscu. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań pulmonolog wdroży leczenie, zaleci odpowiednie zabiegi. Przedstawi także profilaktykę odpowiednich zachowań dla naszego stanu zdrowia. Pamiętajmy, że choroby układu oddechowego to poważne zagrożenia dla naszego życia. Nie możemy lekceważyć nawet takich dolegliwości jak zapalenie oskrzeli czy alergie. Szczególnie w dobie pandemii dbajmy o nasze drogi oddechowe i konsultujmy niepokojące objawy tuż po ich zaobserwowaniu.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo