Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Rezonans magnetyczny w CM Medyceusz dla serca, mamy i maluszka

Rezonans magnetyczny doskonale sprawdza się w wykrywaniu schorzeń serca, w badaniach prenatalnych oraz przy diagnozowaniu chorych dzieci – wszystkie te badania wykonywane są w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi. Z myślą o najmłodszych, w „Medyceuszu” przy ul. Limanowskiego 47 uruchomiono niedawno specjalny, „bajkowy” aparat z całym zapleczem, które ma oswoić dziecko ze sprzętem i choć częściowo umilić wizytę zaś rodzicom zapewnić poczucie bezpieczeństwa podczas całego procesu diagnostycznego.

Rezonans serca w CM Medyceusz

W CM Medyceusz przy pomocy rezonansu oceniamy miesięcznie 60 skomplikowanych i złożonych przypadków chorób serca – najwięcej w województwie łódzkim.

Badania rezonansu w CM Medyceusz pozwalają zobrazować wszystkie elementy układu sercowo-naczyniowego, a więc:

• żyły
• przedsionki
• zastawki przedsionkowo-komorowe
• komory serca
• tętnice

Jest to możliwe dzięki wyposażeniu przez CM Medyceusz aparatu w opcję kardiologiczną pozwalającą na przeprowadzenie diagnostyki:

• w chorobie wieńcowej
• w niewydolności mięśnia serca
• we wrodzonych wadach serca
• w wadach zastawkowych
• w guzach serca
• w kardiomiopatii przerostowej

a także:

• ocenie tętniaka aorty
• ocenie tętnic płucnych, nadciśnienia płucnego
• ocenie żył płucnych i ich relacji w stosunku do lewego przedsionka

Rezonans wykorzystujemy także do diagnostyki stanów zapalnych, ocenie obszarów niedokrwienia przed operacją, rozpoznaniu aktywnego zapalenia mięśnia serca czy w zlokalizowaniu blizn po procesach zapalnych – na przykład wskutek wirusowego zapalenia mięśnia sercowego po COVID-19.

Co więcej:

Rezonans serca może być również użyty do prób wysiłkowych, na podstawie których dokonuje się oceny ukrwienia mięśnia serca w spoczynku i po obciążeniu. Zazwyczaj takie badania odbywają się na bieżni. W przypadku rezonansu po prostu podajemy pacjentowi leki przyspieszające akcje serca, a cały proces przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza i w razie potrzeby jest natychmiast przerwany. Przed badaniem serca rezonansem, dla dokładnej oceny, wymagane jest zastosowanie paramagnetycznego kontrastu naczyniowego który, przepływa przez żyły, serce i tętnice. Dzieje się to także pod kontrolą lekarską.

Rezonans płodu i łożyska w CM Medyceusz

Ciąża jest niepowtarzalnym czasem w życiu każdej kobiety. Te wyjątkowe miesiące wiążą się również ze szczególną dbałością o zdrowie. To naturalne: wszystko podporządkowane jest przecież temu, aby mama czuła się dobrze, a dziecko rozwijało właściwie. Specjalnie z myślą o przyszłych mamach uruchomiliśmy wiec dedykowanie im badania rezonansem. Rezonans płodu i łożyska jest ultradokładnym badaniem pozwalającym na szczegółową ocenę zdrowia mamy i oczekiwanego potomka, pozwala na drobiazgową i powtarzalną w porównaniu z innymi metodami ocenę. Jest absolutnie nieinwazyjne i bezpieczne ze względu na brak szkodliwego promieniowania jonizującego. Jak widać jest doskonałą metodą potwierdzającą, uzupełniającą lub korygującą wyniki prenatalnego badania USG, które można wykonać również w przychodni przy ul. Limanowskiego 47. (czytaj więcej)

Celem badania jest przede wszystkim szczegółowa ocena anatomii miednicy matki i morfologii łożyska. Jest niezbędne przy podejrzeniu jakikolwiek anomalii rozwojowych płodu, stwierdzonych na podstawie badania ultrasonograficznego. Pozwala na dokładne i konkretne określenie stanu rozwoju dziecka, na wykrycie jakikolwiek wad, a tym samym podjęcie odpowiednich kroków. Może w diametralny sposób zmienić postępowanie w trakcie ciąży. Wykonuje się je od II trymestru ciąży.

W jakich przypadkach wskazane jest badanie rezonansem o okresie prenatalnym:

• przy utrudnionym badaniu płodu przy pomocy USG (na przykład ze względu na otyłość pacjentki, małowodzie, wielowodzie)
• niejasny obraz USG
• obciążenia chorobami genetycznym mamy lub rodzeństwa
• ciąża w późnym wieku
• cukrzyca u matki dziecka (w przypadku podejrzenia powikłań u dziecka)
• wielokrotne poronienia we wcześniejszych ciążach
• powikłania zakażeń wewnątrzmacicznych
• diagnostyka wad ośrodkowego układu nerwowego
• planowanie wewnątrzmacicznego zabiegu operacyjnego
• natychmiastowej interwencji po urodzeniu w przypadku wad płodu i patologii łożyska
• w przypadku schorzeń narządów jamy brzusznej i miednicy małej kobiety ciężarnej, szczególnie w przypadku niejasnego obrazu ultrasonograficznego
• ocena patologii łożyska (przodujące, wrośnięte lub przerośnięte)
• ocena wady przed planowanym leczeniem oraz celem podjęcia decyzji o sposobie rozwiązania ciąży

Rezonans do badań dzieci w CM Medyceusz

CM Medyceusz otworzyły niedawno pracownię rezonansu dla dzieci od 1. roku życia. Jest w niej specjalny kolorowy aparat, wnętrze wyklejono barwnymi tapetami, a oprócz tego wydzielono specjalny pokój wybudzeń z opieką pielęgniarską. Dzieci do badania są usypianie przez anestezjologów. Dlaczego? Dla maluchów w tym wieku nienaturalne jest leżenie nieruchomo przez kilkadziesiąt minut, a tego czasem wymaga diagnostyka rezonansem, ponadto bodźce dźwiękowe towarzyszące badaniu mogą łatwo je wystraszyć.

– Zauważyliśmy, że brakuje pracowni, która jest po prostu przyjazna dzieciom – mówi Sandra Borowska z CM Medyceusz. – Badanie rezonansu bywa niekomfortowe nawet dla osób dorosłych, przecież badanie odbywa się w wewnątrz specjalnej kapsuły, towarzyszą mu ostre, przenikliwe dźwięki sprzętu i czasem trwa kilkadziesiąt minut, to zależy od badanej sekwencji. Tymczasem dzieci to nasi najwrażliwsi pacjenci, dla wielu sama konieczność poddania się badaniom, wizyta w przychodni jest sporym stresem. Postanowiliśmy więc przynajmniej częściowo im ulżyć. Z myślą o nich aparatura rezonansu i ściany całej pracowni stały się kolorowe, są na nich zwierzątka i rośliny.

W CM Medyceusz zorganizowano najmłodszym pacjentom specjalny pokój wybudzeń ze stałym monitoringiem stanu małego pacjenta, opieką specjalnie przeszkolonej pielęgniarki, a także kącikiem do zabaw, aby dziecko jak najłagodniej „skończyło” badanie i wróciło do swych normalnych aktywności bezpieczne, w towarzystwie rodziców. Zorganizowano też oddzielne wejście na teren pracowni, jest ona też oddzielona od reszty przychodni – co jest bardzo ważne w czasach epidemii koronawirusa i podczas sezonowej grypy. Aparatura CM Medyceusz może wykonać badanie pełnego spektrum narządów, służy w wykrywaniu wielu chorób, z doświadczenia jednak wiadomo, że rezonansem u dzieci diagnozuje się najczęściej groźne schorzenia mózgu, głowy, kręgosłupa oraz jamy brzusznej.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (w skrócie opisywany jako MR od Magnetic Resonance) to jedna z najdokładniejszych obecnie metod diagnostycznych. Umożliwia wykonywanie w bezpieczny dla pacjenta sposób badań wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu, czyli tkanek miękkich, mózgu, serca, szkieletu, poszczególnych kości itd. Do czego jest ono potrzebne? Upraszczając: lekarz pragnąc stwierdzić, czy dany organ wewnętrzny pacjenta jest zdrowy czy chory musi najpierw go „obejrzeć” czyli „zajrzeć” w głąb naszego organizmu. Rezonans umożliwia to bez jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej. Po prostu pozwala na zajrzenie do wnętrza naszego organizmu i dokładne obejrzenie w trójwymiarze wybranej jego części. Rezonans magnetyczny daje ogromne możliwości w diagnostyce obrazowej, to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających stwierdzić choroby układu nerwowego, ale nie tylko. Rezonans ułatwia także rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie, dlatego jest coraz powszechniej stosowany i zalecany przez specjalistów.

Na jakiej zasadzie działa rezonans?

Udzielając odpowiedzi na to pytanie trzeba sięgnąć do fizyki trochę do chemii. W największym skrócie: aparatura rezonansu działa silnym polem elektromagnetycznym na znajdujące się w każdej komórce naszego organizmu atomy wodoru, a jeszcze konkretnej na będące ich elementami protony wodoru. To właśnie te ostatnie, pod wpływem pola elektromagnetycznego „rezonują”, czyli oddają, niejako odbijają energię w formie fal radiowych o odpowiednich częstotliwościach. To właśnie na ich podstawie tworzy się dokładny obraz badanego obszaru czy części ciała. Jak to się dzieje? W wielkim uproszczeniu odbite fale komórek różnią się od siebie. Dzięki temu specjalistyczna aparatura potrafi odróżnić komórki tłuszczowe od komórek mięśniowych, komórki zdrowe od chorych. Przy pomocy nowoczesnego sprzętu, a także oprogramowania komputerowego jesteśmy w stanie bardzo dokładnie zobrazować badany obszar, a na podstawie tego obrazu określić, czy jest chory czy zdrowy. To dzięki temu procesowi mamy w CM Medyceusz możliwość wykonania na przykład dokładnego trójwymiarowego obrazu serca.

Czy rezonans jest bezpieczny dla zdrowia?

Po pierwsze jest to badanie bezbolesne, po drugie bezinwazyjne, a po trzecie bezpieczne. Jak wykazały badania, pole elektromagnetyczne rezonansu jest po prostu obojętne dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich czy promieniowania jonizującego wykorzystywanego w przypadku innych badań diagnostycznych. Dlatego też badanie rezonansem można wykonywać wiele razy.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Aparatura rezonansu przypomina dużą tubę ze środkowym kanałem, w którym, znajduje się pacjent podczas badania. Czas trwania uzależniony jest od diagnozowanego obszaru, najczęściej wynosi między 30 a 90 minut. W trakcie, pacjent będąc wewnątrz „tuby”, może słyszeć odgłosy przypominające pracę pralki lub drukarki atramentowej. Bardzo często też – zwłaszcza w przypadku rezonansu serca – jest proszony o wykonanie poleceń lekarza, np. o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund. Czasem – przed badaniem – wymagane jest podanie tzw. kontrastu – czyli substancji ułatwiającej diagnozowanie. Kontrast jest wprawdzie bezpieczny, zdrowy organizm usuwa go bez problemu, ale jednak każdorazowo jego podanie musi być skonsultowane z lekarzem. Jeśli pacjent zapisany jest na MR z kontrastem, powinien nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem oznaczyć poziom kreatyniny z krwi.

Badania – refundowane przez NFZ, jak i komercyjne – wykonywane są codziennie, w następujących lokalizacjach:

Centra Medyczne Medyceusz, ul. Bazarowa 9
Badania w ramach NFZ oraz komercyjnie
Zapisy od poniedziałku do piątku
telefon: 42 613-69-11/00
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centra Medyczne Medyceusz, ul. Limanowskiego 47
Badania w ramach NFZ i komercyjne
Zapisy od poniedziałku do piątku
telefon: 42 613 69 11/00
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.