Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Rezonans magnetyczny w CM Medyceusz dla serca, mamy i maluszka

Rezonans magnetyczny doskonale sprawdza się w wykrywaniu schorzeń serca, w badaniach prenatalnych oraz przy diagnozowaniu chorych dzieci – wszystkie te badania wykonywane są w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi. Z myślą o najmłodszych w CM Medyceusz przy ul. Limanowskiego 47 uruchomiono niedawno specjalny, „bajkowy” aparat z całym zapleczem, które ma oswoić dziecko ze sprzętem i choć częściowo umilić wizytę zaś rodzicom zapewnić poczucie bezpieczeństwa podczas całego procesu diagnostycznego.

Rezonans serca w CM Medyceusz

W CM Medyceusz przy pomocy rezonansu oceniamy miesięcznie 60 skomplikowanych i złożonych przypadków chorób serca – najwięcej w województwie łódzkim.

Badania rezonansu w CM Medyceusz pozwalają zobrazować wszystkie elementy układu sercowo-naczyniowego, a więc:

• żyły
• przedsionki
• zastawki przedsionkowo-komorowe
• komory serca
• tętnice

Jest to możliwe dzięki wyposażeniu przez CM Medyceusz aparatu w opcję kardiologiczną pozwalającą na przeprowadzenie diagnostyki:

• w chorobie wieńcowej
• w niewydolności mięśnia serca
• we wrodzonych wadach serca
• w wadach zastawkowych
• w guzach serca
• w kardiomiopatii przerostowej

a także:

• ocenie tętniaka aorty
• ocenie tętnic płucnych, nadciśnienia płucnego
• ocenie żył płucnych i ich relacji w stosunku do lewego przedsionka

Rezonans wykorzystujemy także do diagnostyki stanów zapalnych, ocenie obszarów niedokrwienia przed operacją, rozpoznaniu aktywnego zapalenia mięśnia serca czy w zlokalizowaniu blizn po procesach zapalnych – na przykład wskutek wirusowego zapalenia mięśnia sercowego po COVID-19.

Co więcej:

Rezonans serca może być również użyty do prób wysiłkowych, na podstawie których dokonuje się oceny ukrwienia mięśnia serca w spoczynku i po obciążeniu. Zazwyczaj takie badania odbywają się na bieżni. W przypadku rezonansu po prostu podajemy pacjentowi leki przyspieszające akcje serca, a cały proces przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza i w razie potrzeby jest natychmiast przerwany. Przed badaniem serca rezonansem, dla dokładnej oceny, wymagane jest zastosowanie paramagnetycznego kontrastu naczyniowego który, przepływa przez żyły, serce i tętnice. Dzieje się to także pod kontrolą lekarską.

Rezonans płodu i łożyska w CM Medyceusz

Ciąża jest niepowtarzalnym czasem w życiu każdej kobiety. Te wyjątkowe miesiące wiążą się również ze szczególną dbałością o zdrowie. To naturalne: wszystko podporządkowane jest przecież temu, aby mama czuła się dobrze, a dziecko rozwijało właściwie. Specjalnie z myślą o przyszłych mamach uruchomiliśmy wiec dedykowanie im badania rezonansem. Rezonans płodu i łożyska jest ultradokładnym badaniem pozwalającym na szczegółową ocenę zdrowia mamy i oczekiwanego potomka, pozwala na drobiazgową i powtarzalną w porównaniu z innymi metodami ocenę. Jest absolutnie nieinwazyjne i bezpieczne ze względu na brak szkodliwego promieniowania jonizującego. Jak widać jest doskonałą metodą potwierdzającą, uzupełniającą lub korygującą wyniki prenatalnego badania USG, które można wykonać również w przychodni przy ul. Limanowskiego 47. (czytaj więcej)

Celem badania jest przede wszystkim szczegółowa ocena anatomii miednicy matki i morfologii łożyska. Jest niezbędne przy podejrzeniu jakikolwiek anomalii rozwojowych płodu, stwierdzonych na podstawie badania ultrasonograficznego. Pozwala na dokładne i konkretne określenie stanu rozwoju dziecka, na wykrycie jakikolwiek wad, a tym samym podjęcie odpowiednich kroków. Może w diametralny sposób zmienić postępowanie w trakcie ciąży. Wykonuje się je od II trymestru ciąży.

W jakich przypadkach wskazane jest badanie rezonansem o okresie prenatalnym:

• przy utrudnionym badaniu płodu przy pomocy USG (na przykład ze względu na otyłość pacjentki, małowodzie, wielowodzie)
• niejasny obraz USG
• obciążenia chorobami genetycznym mamy lub rodzeństwa
• ciąża w późnym wieku
• cukrzyca u matki dziecka (w przypadku podejrzenia powikłań u dziecka)
• wielokrotne poronienia we wcześniejszych ciążach
• powikłania zakażeń wewnątrzmacicznych
• diagnostyka wad ośrodkowego układu nerwowego
• planowanie wewnątrzmacicznego zabiegu operacyjnego
• natychmiastowej interwencji po urodzeniu w przypadku wad płodu i patologii łożyska
• w przypadku schorzeń narządów jamy brzusznej i miednicy małej kobiety ciężarnej, szczególnie w przypadku niejasnego obrazu ultrasonograficznego
• ocena patologii łożyska (przodujące, wrośnięte lub przerośnięte)
• ocena wady przed planowanym leczeniem oraz celem podjęcia decyzji o sposobie rozwiązania ciąży

Rezonans do badań dzieci w CM Medyceusz

CM Medyceusz otworzyły niedawno pracownię rezonansu dla dzieci od 1. roku życia. Jest w niej specjalny kolorowy aparat, wnętrze wyklejono barwnymi tapetami, a oprócz tego wydzielono specjalny pokój wybudzeń z opieką pielęgniarską. Dzieci do badania są usypianie przez anestezjologów. Dlaczego? Dla maluchów w tym wieku nienaturalne jest leżenie nieruchomo przez kilkadziesiąt minut, a tego czasem wymaga diagnostyka rezonansem, ponadto bodźce dźwiękowe towarzyszące badaniu mogą łatwo je wystraszyć.

Zauważyliśmy, że brakuje pracowni, która jest po prostu przyjazna dzieciom. Badanie rezonansu bywa niekomfortowe nawet dla osób dorosłych, przecież badanie odbywa się wewnątrz specjalnej kapsuły, towarzyszą mu ostre, przenikliwe dźwięki sprzętu i czasem trwa kilkadziesiąt minut w zależności od badanej sekwencji. Tymczasem dzieci to nasi najwrażliwsi pacjenci, dla wielu sama konieczność poddania się badaniom i wizyta w przychodni jest sporym stresem. Postanowiliśmy więc przynajmniej częściowo im ulżyć. Z myślą o nich aparatura rezonansu i ściany całej pracowni stały się kolorowe, są na nich zwierzątka i rośliny.

W CM Medyceusz zorganizowano najmłodszym pacjentom specjalny pokój wybudzeń ze stałym monitoringiem stanu małego pacjenta, opieką specjalnie przeszkolonej pielęgniarki, a także kącikiem do zabaw, aby dziecko jak najłagodniej „skończyło” badanie i wróciło do swych normalnych aktywności bezpieczne, w towarzystwie rodziców. Zorganizowano też oddzielne wejście na teren pracowni, jest ona też oddzielona od reszty przychodni – co jest bardzo ważne w czasach epidemii koronawirusa i podczas sezonowej grypy. Aparatura CM Medyceusz może wykonać badanie pełnego spektrum narządów, służy w wykrywaniu wielu chorób, z doświadczenia jednak wiadomo, że rezonansem u dzieci diagnozuje się najczęściej groźne schorzenia mózgu, głowy, kręgosłupa oraz jamy brzusznej.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (w skrócie opisywany jako MR od Magnetic Resonance) to jedna z najdokładniejszych obecnie metod diagnostycznych. Umożliwia wykonywanie w bezpieczny dla pacjenta sposób badań wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu, czyli tkanek miękkich, mózgu, serca, szkieletu, poszczególnych kości itd. Do czego jest ono potrzebne? Upraszczając: lekarz pragnąc stwierdzić, czy dany organ wewnętrzny pacjenta jest zdrowy czy chory musi najpierw go „obejrzeć” czyli „zajrzeć” w głąb naszego organizmu. Rezonans umożliwia to bez jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej. Po prostu pozwala na zajrzenie do wnętrza naszego organizmu i dokładne obejrzenie w trójwymiarze wybranej jego części. Rezonans magnetyczny daje ogromne możliwości w diagnostyce obrazowej, to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających stwierdzić choroby układu nerwowego, ale nie tylko. Rezonans ułatwia także rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie, dlatego jest coraz powszechniej stosowany i zalecany przez specjalistów.

Na jakiej zasadzie działa rezonans?

Udzielając odpowiedzi na to pytanie trzeba sięgnąć do fizyki trochę do chemii. W największym skrócie: aparatura rezonansu działa silnym polem elektromagnetycznym na znajdujące się w każdej komórce naszego organizmu atomy wodoru, a jeszcze konkretnej na będące ich elementami protony wodoru. To właśnie te ostatnie, pod wpływem pola elektromagnetycznego „rezonują”, czyli oddają, niejako odbijają energię w formie fal radiowych o odpowiednich częstotliwościach. To właśnie na ich podstawie tworzy się dokładny obraz badanego obszaru czy części ciała. Jak to się dzieje? W wielkim uproszczeniu odbite fale komórek różnią się od siebie. Dzięki temu specjalistyczna aparatura potrafi odróżnić komórki tłuszczowe od komórek mięśniowych, komórki zdrowe od chorych. Przy pomocy nowoczesnego sprzętu, a także oprogramowania komputerowego jesteśmy w stanie bardzo dokładnie zobrazować badany obszar, a na podstawie tego obrazu określić, czy jest chory czy zdrowy. To dzięki temu procesowi mamy w CM Medyceusz możliwość wykonania na przykład dokładnego trójwymiarowego obrazu serca.

Czy rezonans jest bezpieczny dla zdrowia?

Po pierwsze jest to badanie bezbolesne, po drugie bezinwazyjne, a po trzecie bezpieczne. Jak wykazały badania, pole elektromagnetyczne rezonansu jest po prostu obojętne dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich czy promieniowania jonizującego wykorzystywanego w przypadku innych badań diagnostycznych. Dlatego też badanie rezonansem można wykonywać wiele razy.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Aparatura rezonansu przypomina dużą tubę ze środkowym kanałem, w którym, znajduje się pacjent podczas badania. Czas trwania uzależniony jest od diagnozowanego obszaru, najczęściej wynosi między 30 a 90 minut. W trakcie, pacjent będąc wewnątrz „tuby”, może słyszeć odgłosy przypominające pracę pralki lub drukarki atramentowej. Bardzo często też – zwłaszcza w przypadku rezonansu serca – jest proszony o wykonanie poleceń lekarza, np. o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund. Czasem – przed badaniem – wymagane jest podanie tzw. kontrastu – czyli substancji ułatwiającej diagnozowanie. Kontrast jest wprawdzie bezpieczny, zdrowy organizm usuwa go bez problemu, ale jednak każdorazowo jego podanie musi być skonsultowane z lekarzem. Jeśli pacjent zapisany jest na MR z kontrastem, powinien nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem oznaczyć poziom kreatyniny z krwi.

Badania – refundowane przez NFZ, jak i komercyjne – wykonywane są codziennie, w następujących lokalizacjach:

Centra Medyczne Medyceusz, ul. Bazarowa 9
Badania w ramach NFZ oraz komercyjnie
Zapisy od poniedziałku do piątku
telefon: 42 613-69-11/00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centra Medyczne Medyceusz, ul. Limanowskiego 47
Badania w ramach NFZ i komercyjne
Zapisy od poniedziałku do piątku
telefon: 42 613 69 11/00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo