Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jak odzyskać siły po Covid

Przeszedłeś Covid i wciąż nie możesz wrócić do pełni sił? Pomogą ci w tym nasi fizjoterapeuci z Centrum Rehabilitacji przy ul. Limanowskiego 47. Pracują w oparciu o bezpieczne i sprawdzone wytyczne WHO. Możesz się z nimi konsultować telefonicznie jeszcze podczas choroby. Wspólnie opracujecie plan ćwiczeń, które powoli będą odbudowywać siły i pozwolą wrócić do dawnej sprawności. To ważne, ponieważ organizm ozdrowieńca ma za sobą ciężką i wyczerpującą bitwę, po której trzeba pomóc mu się zregenerować, dbając przy tym o prawidłową dietę, nawodnienie oraz sen.

 

 

Covid w cięższych stadiach doprowadza do niewydolności układu oddechowego i znacznego obniżenia ogólnej wydolności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała specjalne zestawy ćwiczeń dla osób, które przeszły ciężkie odmiany tej choroby.

Ćwiczenia przynoszą odczuwalne korzyści między innymi

  • poprawę kondycji,
  • złagodzenie duszności,
  • wzmocnienie mięśni,
  • usprawnienie równowagi i koordynacji ruchowej,
  • poprawę sprawności umysłowej
  • redukcję stresu towarzyszącemu chorobie

Covid a fizjoterapia

Covid-19 jest chorobą wirusową, która obejmuje układ oddechowy, doprowadzając w kolejnych fazach do jego niewydolności, a także do obniżenia ogólnej wydolności fizycznej oraz psychicznej. Koronawirus powoduje szereg chorób - od łagodnego stanu zapalnego gardła do zagrażającego życiu zapalenia płuc. Przebiega w czterech głównych stadiach: bezobjawowym, pełnoobjawowym, z niewydolnością oddechową oraz z ostrą niewydolnością oddechową. Jak podkreślają fizjoterapeuci ćwiczenia fizyczne są ważną częścią rehabilitacji po przebyciu ciężkiej choroby związanej z zakażeniem koronawirusem. WHO zaleca współpracę z fizjoterapeutami nawet dla tych, którzy z powodu Covid – 19 trafili do szpitala.

Ćwiczenia dla chorych i ozdrowieńców

Fizjoterapeuci CM Medyceusz pracują z pacjentami opierając się o wytyczne WHO oraz Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Zalecenia zostały zebrane w broszurze, przetłumaczonej na język polski zawierającej m.in. przykładowe ćwiczenia pomagające wrócić do zdrowia, które z czasem każdy pacjent będzie mógł wykonać sam w domu.

I tak dla chorujących opracowano szereg technik oddychania oraz pozycji ciała, które mogą zmniejszyć duszność, poprawić wentylację płuc czy oczyścić zalegającą wydzielinę. Są też proste ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia oddychania przeponowego, wydłużonego wydechu czy tak zwanego efektywnego kaszlu. - Namawiam do tego, aby jeszcze podczas choroby kontaktować się z fizjoterapeutą, który wdroży fizjoterapię oddechową odpowiednią od stadium choroby – mówi Dorota Marcula. - Nawet w izolacji można do nas zadzwonić, a my wyjaśnimy pacjentowi, co i jak powinien robić.

Później – już po wyzdrowieniu - fizjoterapeuta wdroży zestaw ćwiczeń zwiększający tolerancję dla wysiłku fizycznego, będzie mobilizował do większej aktywności. W kolejnej fazie opracuje wspólnie ćwiczenia, które zapobiegną skutkom unieruchomienia w szpitalu czy w domu. Oczywiście pacjenci, którzy wyzdrowieli mogą potem kontynuować osobiście w gabinetach fizjoterapię dostosowaną do ich wydolności oraz ewentualnych powikłań pochorobowych.

 

Jakie ćwiczenia po wyzdrowieniu?

 

Przede wszystkim bardzo proste, nieskomplikowane i niewymagające, a jednocześnie powoli i konsekwentnie odbudowujące siły ozdrowieńca. Jakie? Przykładowo marsz w miejscu, wejście na stopień, pompki przy ścianie, prostowanie kolan wspięcia na palcach. Są to ćwiczenia z krzesełkami, niewielkimi ciężarkami.

Ćwiczenia dla ozdrowieńców, prowadzone pod opieką fizjoterapeuty zawsze rozpoczynają się od rozgrzewki (np. krążenia barków, unoszenie kolan), a kończą ćwiczeniami wyciszającymi. Zestawy zawierają ponadto proste ćwiczenia sprawnościowe i wzmacniające nogi oraz ramiona.  – Rekonwalescencja osób po covid bezwarunkowo musi odbywać się z uwzględnieniem sił i możliwości pacjenta – mówi Dorota Marcula.

Pacjenci, którzy już wyleczyli się z choroby muszą pamiętać o tym, że wciąż nie znamy wszystkich konsekwencji choroby. Nie wiemy np. jak trwałe ślady pozostawia trwałe w płucach. - Dlatego właśnie rehabilitacja takich osób, jeszcze w trakcie trwania choroby oraz już po jej wyleczeniu jest bardzo ważna – mówi Dorota Marcula. - Jeśli mamy za sobą ostry stan choroby, to dopiero wówczas zaczyna się kolejny etap walki o powrót do pełnej sprawności psychofizycznej.

Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji Bałuty

Ul. Limanowskiego 47

telefon: 42 613-69-47

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czynne poniedziałek-piątek 8.00-17.00

Polską wersję broszury z zaleceniami i ćwiczeniami dla chorych i ozdrowieńców stworzoną przez WHO można pobrać bezpłatnie z linku: https://kif.info.pl/fizjoterapeuci-wspieraja-chorych-po-covid-19/

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo