Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Kwarantanna

 

Nowe zasady zgłaszania na kwarantannę

Masz dodatni wynik testu na obecność koronawirusa i zastanawiasz się czy kwarantanna obejmuje także Twoją rodzinę? Przeczytaj i dowiedz się co wtedy robić.

 

 

Automatyczna kwarantanna

Od 3 listopada 2020 r. każdy, kto mieszka lub prowadzi wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 ma obowiązek poddać się kwarantannie. Taka kwarantanna rozpoczyna się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną i kończy 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

Przykład: test u pana Kowalskiego wykazał, że jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Nałożono nań 10-dniową kwarantannę. Zatem żona i dzieci Pana Kowalskiego są automatycznie objęci kwarantanną na okres 17 dni od dnia jego pozytywnego wyniku testu.

Kwarantanna – zgłoszenia

Teoretycznie – i tak było dotychczas – sanepid powinien ustalić kto mieszka z zakażonym, z kim miał kontakt itd. Jednak ze względu na rosnącą skalę epidemii są z tym realne problemy.  Obecnie inspekcja sanitarna uruchomiła więc automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. To oznacza, że z numeru +48221043705 osoby zakażone lub ich bliscy usłyszą przeczytany przez automat głosowy komunikat, dotyczący terminu i zakresu objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia.

NOWOŚĆ – zgłoszenie kwarantanny

Od niedawna można już jednak samemu zgłosić kwarantannę osób bliskich, z którymi mieszkamy. Jak to zrobić? Bardzo prosto - przez internet.

Potrzebny jest do tego PROFIL ZAUFANY, który da dostęp do INTERNETOWEGO KONTA PACJENTA.

  • Co to jest Profil Zaufany? To specjalny profil cyfrowy, dzięki któremu mamy zagwarantowane bezpieczeństwo naszych danych.
  • Co to jest Internetowe Konto Pacjenta? Internetowe Konto Pacjenta jest projektem rządowym, a to oznacza, że mają do niego dostęp wszyscy. Stworzono je, aby usprawnić formalności związane z procesem leczenia. IKP posiada każdy polski obywatel – trzeba więc tylko uaktywnić dostęp do niego postępując zgodnie z instrukcjami przy pierwszym logowaniu na https://pacjent.gov.pl/

Przeczytaj nasz informator jak założyć internetowe konto pacjenta i zdobyć profil zaufany: KLIKNIJ TUTAJ W LINK

Jak zgłosić kwarantannę bliskich?

Wypełniając zgodnie z instrukcjami specjalny formularz, który znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne

Przypominamy: pamiętaj, że do wypełnienia formularza potrzebny jest Profil Zaufany, który założysz szybko i łatwo przez strony bankowe.

Co oznacza kwarantanna?

Podczas kwarantanny

  • nie można opuszczać domu,
  • zakazane są nawet spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza,
  • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu.

Policja, w ramach patroli, odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo