Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Mydło kontra koronawirus

Milion drobnoustrojów zmieści się na zaledwie jednym centymetrze ludzkiej skóry. Na szczęście skutecznym sposobem pozbycia się wirusów z dłoni jest mycie ich wodą z mydłem. 15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day), który zainicjował przed dwunastoma laty UNICEF, aby uzmysłowić, że proste mycie rąk doskonale chroni nas przed wieloma chorobami zakaźnymi. To także profilaktyka COVID 19 - choć wtedy ta choroba formalnie jeszcze nie istniała, bo po raz pierwszy zdiagnozowano ją pod koniec 2019 roku.

 

 

Jak mydło usuwa koronawirusa? Sekret tkwi w chemicznej strukturze mydła i wirusa. W największym skrócie cząsteczki mydła po prostu rozbijają lipidowe otoczki wirusa lub wręcz „potrafią” go uwięzić, w specyficzny sposób gromadząc się wokół niego. W obu przypadkach – dzięki spłukaniu wody z mydłem – możemy łatwo pozbyć się ich z dłoni. Choć trudno w to uwierzyć, ale wszystkie autorytety medyczne w tej jednej sprawie dotyczącej koronawirusa są zgodne: badania naukowe niezbicie potwierdzają skuteczność mycia rąk w walce z epidemią COVID 19 – bardzo groźnej choroby wywoływanej przez koronawirusy.

Ale nie tylko: odpowiednia higiena dłoni chroni nas przed wieloma chorobami takimi jak choćby salmonella czy zapalenie płuc. Dlaczego? Dłonie to dla bakterii i wirusów najlepszy pas transmisyjny do naszego organizmu. Nie są przecież w stanie wniknąć doń przez skórę. To my sami wprowadzamy je do organizmu poprzez błony śluzowe: ust, nosa czy oczu, które w ciągu godziny dotykamy dłońmi kilkadziesiąt razy! Tą drogą nas infekują.

Dlatego warto zawsze myć ręce:

  • po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji miejskiej,
  • przed przystąpieniem do posiłku, przed jego przygotowywaniem, 
  • po skorzystaniu z toalety, 
  • po kontakcie ze zwierzętami i przedmiotami należącymi do nich (kuweta, zabawki, smycz itp.), 
  • po kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa, 
  • po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych,
  • po czynnościach porządkowych, wyniesieniu śmieci, 
  • po trzymaniu pieniędzy, 
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu. 

Myjmy ręce dokładnie, wewnętrzną i zewnętrzną warstwę, opuszki palców, przestrzenie między palcami nie zapominając o kciukach. To jedno z najprostszych i najskuteczniejszych działań, które uchronią nas przez wieloma groźnymi chorobami.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo