Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Podstępne WZW – zbadaj się by mieć pewność

W Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby apelujemy: zbadaj się na obecność wirusa. I przypominamy: wybieraj tylko pewne, bezpieczne i sprawdzone salony kosmetyczne, fryzjerskie, salony tatuażu i piercingu, wobec których masz pewność, że zabiegi wykonywane są jednorazowymi i wysterylizowanymi narzędziami. Najgroźniejsze wirusy WZW: typu B (HBV) i C (HCV) są przenoszone bowiem przez krew osoby zakażonej. I przez wiele lat nie dają objawów.

 

Jak możemy się zarazić?

Ryzykowny jest każdy zabieg i sytuacja, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych. To oznacza, że zakazić można się np. robiąc tatuaż, zacinając się podczas strzyżenia, a zwłaszcza podczas wstrzykiwania narkotyku lub innej substancji, jeśli sprzęt nie jest jednorazowego użytku lub nie został wysterylizowany po poprzednim użyciu. Możemy też zarazić się podczas seksu czy w trakcie porodu.

Czym możemy się zarazić?

Wirus HBV – wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B, najczęściej występujące w Polsce i na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Zazwyczaj zakażenie przebiega bezobjawowo i ujawnia się po latach, w zaawansowanym stadium. Ostre zapalenie objawia się m.in. zażółceniem białek oczu i skóry, ogólnym osłabieniem, nudnościami i bólami brzucha,  ciemnym zabarwieniem moczu. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 300 tysięcy chorych, połowa może o tym nie wiedzieć. Po upływie kilku lat HBV może doprowadzić do rozwoju marskości wątroby.

Profilaktyka WZW B polega na stosowaniu szczepienia ochronnego, które jest wyjątkowo skuteczne. W Polsce takie szczepienia dostępne są dla każdego dziecka już w pierwszej dobie po urodzeniu. Może je także przyjmować osoba dorosła. Standardowe szczepienie zapewnia ochronę u ponad 90% zdrowych osób dorosłych

Wirus HCV – wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Nie ma na niego szczepionki. Co gorsza zakażenie aż w 80 procentach przypadków odbywa się bez żadnych widocznych objawów, a pacjenci dowiadują się o nim przypadkowo, przy okazji wykonywania badań np. związanych z zabiegiem w szpitalu. Nic dziwnego, że zaledwie co 10 zakażona osoba w Polsce wie o tym, że jest zakażona. Dlatego warto wykonywać cykliczne testy wykrywające HCV – zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka.

Jak objawia się choroba u 20 procent pacjentów? Zażółcenie skóry, osłabienie, przewlekłe zmęczenie, brak apetytu, wzdęcia, zmniejszenie masy ciała, wymioty, senność, objawy grypopodobne: bóle mięśni, bóle stawów, stany podgorączkowe, powiększenie wątroby i śledziony.

Współczesna medycyna daje szansę na wyleczenie 98%-99% chorych. Zakażeni wirusem otrzymują  leki, które skutecznie usuwają wirusa. Z kolei nie leczony niszczy wątrobę, prowadzi do jej zwłóknienia, do nowotworu, konieczności przeszczepu lub śmierci.

Zbadaj się na obecność wirusów HBV i HCV w CM Medyceusz

Chcesz mieć pewność, że nie jesteś zakażony? Odwiedź nasze laboratorium i wykonaj odpowiednie testy. Wszusykie informacje znajdziesz tu: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/laboratorium

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo