Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Alergia w czasie epidemii

Jeśli tej wiosny coś nas uczula, to warto pomyśleć o pomocy alergologa. Dlaczego? Obecnie publiczny atak kaszlu czy kichania zostanie odebrany jako przejaw COVID 19, a nie alergii. Alergię trzeba więc najpierw szybko i skutecznie złagodzić, później ustalić jej przyczyny, a następnie dzięki immunoterapii zminimalizować lub usunąć. Nasi lekarze alergolodzy już przyjmują – wizyty odbywają się z zachowaniem wszystkich procedur, zatem są bezpieczne.

 

Skąd się biorą alergie?

Na początek przypomnijmy w wielkim skrócie czym jest alergia. To nieprawidłowa, nadadekwatna i zbyt silna reakcja układu immunologicznego na stosunkowo niegroźne czynniki takie, jak na przykład działanie pyłków traw, które w maju i czerwcu, w całej Polsce pylą bardzo intensywnie, a co gorsza ich negatywne działanie dodatkowo wzmagają pylące sosny i dęby.

Co się zatem wówczas dzieje? Organizm alergika błędnie „uruchamia” cały łańcuch reakcji układu odpornościowego do ich usuwania. Pojawia się najczęściej cały zespół uciążliwych reakcji: kichanie, kaszel czasem duszności. Taki atak alergii na ulicy to dziś murowana stygmatyzacja, nie mówiąc o tym, jak trudno przy wspomnianych objawach nosić maseczkę czy inne nakrycie twarzy. Żeby przerwać tę błędne koło reakcji organizmu trzeba koniecznie udać się do specjalisty – zwłaszcza, że przejawy uczulenia mogą się nasilać, a reakcje organizmu mogą być coraz ostrzejsze.

Jeśli chcą Państwo udać się na wizytę do naszego alergologa wystarczy KLIKNĄĆ TUTAJ, zadzwonić i zarejestrować się na spotkanie. Na pewno pomożemy.

Objawy alergii

Co gorsza, w dobie pandemii ostre objawy alergii mogą przerazić samego poszkodowanego – ponieważ częściowo pokrywają się z objawami COVID 19, czyli chorobą, którą wywołuje koronawirus. Najczęstsze objawy alergiczne to:

  • kichanie,
  • swędzenie oczu,
  • łzawienie,
  • świąd spojówek,
  • obrzęk powiek,
  • uczucie „piasku” w oczach,
  • wodnisty, bardzo obfity katar,
  • kaszel
  • w ekstremalnych sytuacjach duszności.
  • Czasami reakcja alergiczna może spowodować wzrost temperatury, tak zwaną gorączkę sienną – ale zdarza się to rzadko i raczej nie przekracza ona 38 stopni Celsjusza, co z kolei jest najczęstszym przejawem COVID 19.

Różnice między alergią a COVID 19

Specjaliści podkreślają, że w przypadku choroby, jaką wywołuje koronawirus, charakterystycznymi objawami są bóle mięśni i ból gardła, które nie występują przy alergii. Prawie nigdy też alergicy nie tracą smaku ani zapachu, chociaż trzeba zaznaczyć, że zmysły te – z powodu uczuleniowego kataru – są podczas ataku alergii stępione. Tak czy inaczej najlepiej, jeśli objawy opisze się lekarzowi pierwszego kontaktu lub alergologowi.

Jak w CM Medyceusz skutecznie leczymy alergie

Przy atakach alergii najpierw podaje się leki, które łagodzą ostrą reakcję alergiczną. Są to najczęściej doustne leki antyhistaminowe w dobranej przez lekarza dawce, steroidy donosowe, a także leki antyhistaminowe dospojówkowe. One złagodzą wprawdzie objawy - jednak nie usuną problemu. To dopiero początek, bo po ustaniu objawów powinno rozpocząć się leczenie, które kończy tzw. odczulanie czyli immunoterapia. Dzięki niej wyleczalne są alergie na m.in. olchę, leszczynę, trawy, ale także roztocza, sierść psa lub kota, a także na pleśń. Stosowane obecnie w immunoterapii szczepionki podawane podjęzykowo czy w formie łagodnych zastrzyków są bardzo skutecznie i szybko usuwają problem.

Co gdy zlekceważymy alergie?

Niestety, nieleczona alergia może prowadzić do naprawdę groźnych powikłań jakimi są m.in. astma, która podnosi ryzyko powikłań podczas zakażenia koronawirusem ale tylko wtedy, gdy chorzy nie przyjmują leków. Uspokajamy: wszystkie dane wskazują, że chorzy na astmę, którzy przyjmują na bieżąco leki (m.in. wziewne sterydy), przechodzą COVID 19 tak samo, jak osoby zdrowe. Gorzej jeśli lekceważmy objawy lub nie wiemy, że mamy astmę – niektóre szacunki mówią, że połowa chorych o ty nie wie. Wówczas COVID 19 może mieć znacznie cięższy przebieg.

Nie ulega wątpliwości, że alergikom odradza się w okresie pyleń spacerowanie lub uprawianie sportu na zewnątrz. Tym bardziej nieleczona alergia jest dodatkowym powodem do pozostania w domu. Problem w tym, że  sezon pyleń dopiero się rozpoczyna i potrwa do końca września. Dlatego właśnie teraz warto rozważyć konsultację z alergologiem i pozbyć się uczulenia szybko i raz na zawsze.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo