Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jak prawidłowo używać rękawiczek i masek

Każdy z nas używa obecnie rękawiczek jednorazowych, zaś zdecydowana większość nakłada również na twarz różnego typu maseczki ochronne. Jak je zakładać i zdejmować w bezpieczny dla zdrowia sposób?

 

Rękawiczki jednorazowe

 1. Zakładanie nowych, jednorazowych rękawiczek nie wymaga specjalnych zabiegów, choć przed ich włożeniem powinno się dokładnie myć dłonie wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund
 2. O wiele ważniejsze jest odpowiednie zdejmowanie rękawiczek. Podstawowa zasada: nie należy dotykać skóry wierzchnią stroną rękawiczek. Dlatego zdejmując
 • Najpierw palcami jednej dłoni, złap za rękawiczkę na wysokości nadgarstka drugiej dłoni i energicznie zdejmij wywracając rękawiczkę na wewnętrzną stronę. Nie wypuszczaj z dłoni rękawiczki.
 • Teraz palec dłoni bez rękawiczki umiejętnie wsuń między rękawice, a nadgarstek. W ten sposób zdejmij ją energicznie wywracając na drugą stronę. Dopiero teraz wyrzuć obie.
 • Pamiętaj! Rękawiczki wyrzucaj wyłącznie do kosza!
 • Dla pewności zdezynfekuj lub umyj ręce.

Pomoże ci instrukcja przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie poradnika Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

 

 

Maseczka ochronna

Nie będziemy roztrząsać czy maseczki chronią czy też nie przed koronawirusem. Przypominamy tylko, że zdaniem WHO noszenie maseczki ma sens jeśli sami mamy objawy zakażenia koronawirusem lub mamy potencjalny kontakt z osobą zakażoną koronawirusem ale przede wszystkim w połączeniu z innymi działaniami ochronnymi – zwłaszcza dokładnym i częstym myciem dłoni!

Niemiej, jeśli używamy masek koniecznie trzeba pamiętać o kilku zasadach

 • Przed założeniem maseczki należy umyć dokładnie dłonie wodą z mydłem lub je zdezynfekować
 • Założyć maseczkę tak, aby przylegała jak najlepiej do twarzy (półmaski z filtrami mają w górnej części charakterystyczną, podłużną blaszkę – trzeba ją uformować natychmiast po założeniu, ściskając tak, by szczelnie przylegała do górnej części nosa)
 • Trzeba przez cały czas unikać kontaktu dłoni z wierzchnią częścią masek, dlatego należy zdejmować odwiązując je z tyłu, a gdy mają gumki zakładane z tyłu głowy – zdejmować ją tak, aby nie dotykać wierzchu masek, a jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to po prostu kolei zdejmować każde łączenie z uszu.
 • Po zdjęciu maseczki umyj dokładnie lub zdezynfekuj dłonie

Mycie rąk najważniejsze

Najważniejsze jest jednak częste mycie dłoni wodą z mydłem. Dlaczego? Koronawirus jest osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dlatego można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol minimum 60–70%, preparaty do dezynfekcji. Jak prawidłowo myć ręce. Przypominamy:

 • Najpierw namydl i umyj dokładnie spód dłoni
 • Następnie spodnią częścią rąk umyj wierzchy dłoni i przestrzenie między palcami
 • Umyj wierzchołki palców
 • Umyj kciuki
 • Namydl i umyj nadgarstki
 • Jeśli jesteś w publicznej toalecie wytrzyj ręce w papierowy ręcznik (jeśli jest)
 • Zakręć kran dotykając go przez papierowy ręcznik lub zablokuj używając łokcia – nie dotykaj go umytymi przed chwilą dłońmi.

Staraj się myć dłonie dokładnie, w ciepłej wodzie. Poświęć na to przynajmniej pół minuty. Film Światowej Organizacji Zdrowia, pokazujący jak właściwie myć ręce znajdziesz TUTAJ

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo