Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Czy masz COVID 19? Ministerstwo uruchomiło specjalną stronę

Zwykły katar może dziś wzbudzić nasz niepokój. Zadajemy sobie pytania czy to grypa? Przeziębienie? Alergia? Covid? Ministerstwo Zdrowia uruchomiło więc specjalną stronę, na której każdy, za darmo, w kilku krokach sprawdzić czy niepokojące nas objawy mogą oznaczać zakażenie koronawirusem.

Nowe rozwiązanie technologiczne nazywa się bardzo prosto: "Sprawdź, czy masz objawy COVID-19" jest dostępne na stronie https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy

To  rodzaj wywiadu internetowego. Użytkownik po prostu odpowiada na kolejne zadawane przez system pisemne pytania, zaś specjalny algorytm wskazuje potencjalne możliwości wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID – 19. Formularz prowadzi pacjenta przez zestaw pytań opartych na standardach wywiadu lekarskiego, a każde pojawiające się pytanie jest zależne od poprzednich odpowiedzi.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia rozwiązania nie można traktować jako porady, konsultacji ani diagnozy lekarskiej. To po prostu wywiad, który ma charakter wyłącznie informacyjny. Pacjent musi pamiętać, że tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę.

Ponadto, jak podkreślają autorzy testu nie należy używać w przypadkach nagłych. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia natychmiast trzeba zadzwonić na numer alarmowy 999 lub 112 oraz, że wywiad nie jest przeznaczony dla osób zdiagnozowanych jako pozytywne w ramach testu na obecność koronawirusa.

Dla kogo więc ten test? Ministerstwo zdrowia wyjaśnia, że powstał z myślą o osobach, których niepokoją objawy sugerujących możliwość zakażenia koronawirusem. Chodzi o to, aby na podstawie wywiadu uzyskać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.

Wywiad i jego wyniki są w całości oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo