Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Morfologia: 11 złotych, które ratuje życie

Bez kolejek, bez skierowań, w cenie czterech biletów tramwajowych, a w zamian pełna wiedza o stanie naszego zdrowia. O czym mowa? O badaniach morfologii krwi w CM Medyceusz. Powinno się je robić raz w roku, ponieważ – dosłownie – te proste i szybkie badania ratują życie wielu naszym pacjentom.

W CM Medyceusz badania morfologii krwi można wykonać za zaledwie 11 złotych! Do tego nie trzeba czekać w kolejkach do lekarza pierwszego kontaktu po wypisanie skierowania – bo za tę kwotę wykonujemy je bez skierowań. Co więcej: nie traci się też czasu podczas zapisu na badanie, ponieważ korzystając z e-rejestracji można nie tylko umówić się na pobranie krwi online, ale również potem online odebrać wyniki. To nie koniec: mamy aż 5 punktów pobrań w Łodzi, po to, aby nasi pacjenci nie musieli pokonywać długich odległości w celu wykonania badania (punkty znajdują się w przychodniach przy ulicach: Bazarowa, Herlinga – Grudzińskiego, Limanowskiego, Sporna, Syrenki).

Morfologia krwi daje doskonały obraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta w każdym wieku – dlatego niegdyś stanowiła podstawowe, cykliczne badanie, na jakie zakłady pracy kierowały co roku lub co dwa lata swoich pracowników. Nic dziwnego - dzięki badaniom krwi możemy szybko rozpoznać powody złego samopoczucia lub wykryć chorobę w stadium, kiedy po pierwsze nie daje jeszcze żadnych objawów fizycznych i po drugie bardzo często jest w pełni wyleczalna.

Co bada „morfologia”? Liczbę poszczególnych komórek krwi, która z kolei jest wyraźną wskazówką do rozpoznania problemu (lub braku problemu) – mowa np. o erytrocytach czyli czerwonych krwinkach (w skrócie na wynikach: RBC), leukocytach – krwinkach białych (WBC), a także o poziomie hemoglobiny (HGB) czy hematokrytu (HCT). Badanie pokazuje m.in. średnią objętość krwinek czerwonych (MCV), poziom limfocytów (LYM) i monocytów (MON).

Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom poszczególnych danych może świadczyć o konkretnym problemie zdrowotnym. Na przykład niska objętość krwinek czerwonych sugeruje niedobory żelaza, zbyt wysoka z kolei anemię spowodowaną niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego. Wyniki jednak każdorazowo powinny być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu.

Krew do tego badania pobiera się z żyły łokciowej. Zaleca się, aby 12 godzin przed pobraniem krwi nic nie jeść, a także nie poć herbaty czy kawy, ponieważ może to zafałszować wyniki. Z tego samego powodu trzeba też odstawić alkohol na 3 dni przed pobraniem.

Na początku 2020 roku instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przedstawił sondaż, z którego wynika, że Polacy wciąż niechętnie korzystają z profilaktyki zdrowotnej, pomimo tego, że instrumenty, jakimi dysponuje dzisiejsza medycyna pozwalają na bardzo dokładną diagnostykę zdrowotną, ale przede wszystkim znacznie zwiększają szansę na wyleczenie i zdrowe życie. Mimo tego, okazuje się, że co czwarty pytany Polak w ogóle nie wiedział jakie badania profilaktycznie trzeba robić cyklicznie w każdym wieku, a ledwie co dziesiąty respondent (12 procent) zdawał sobie sprawę z tego, że badanie morfologii krwi włącza się w pakiet skutecznej profilaktyki zdrowotnej!

Nie bójmy się badań profilaktycznych, ponieważ to właśnie one uratowały życie tysiącom pacjentów. Wiele z wcześnie wykrytych chorób, które nie dają jeszcze fizycznych objawów, daje się powstrzymać właśnie dzięki zastosowaniu terapii odpowiednio wcześnie. Do tego jednak trzeba badać się regularnie. Więcej informacji na temat badań laboratoryjnych https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/laboratorium

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo