Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jakie są pierwsze objawy grypy?

Grypa daje dość specyficzne objawy, a mimo to bywa bardzo często mylona z innymi chorobami.

Od tego czy ją wcześnie rozpoznamy bardzo wiele zależy, m.in. rośnie dzięki temu szansa uniknięcia niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Obecnie, w styczniu, wkraczamy w szczyt zachorowań na grypę, który potrwa do marca. Tymczasem przypadków grypy jest już więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Od września 2019 zanotowano łącznie ponad 68 tysięcy przypadków grypy w Łódzkiem. To o blisko 6 tysięcy więcej przypadków niż w analogicznym okresie poprzedniego „sezonu grypowego”. Ta liczba z pewnością będzie jeszcze wyższa, ponieważ - jak pokazuje doświadczenie z lat poprzednich - zdecydowana większość osób „łapie wirusa” w pierwszych miesiącach roku.

Jak rozpoznać początek grypy? Po pierwsze wirus atakuje momentalnie i nagle. Mówiąc przysłowiowo: chce nas zwalić z nóg od razu, w ciągu kilku godzin. Pierwsze objawy nie mają nic wspólnego z gardłem czy układem oddechowym. Czujemy się rozbici, bolą nas stawy i mięśnie, bardzo często początkowi grypy towarzyszy silny ból głowy i specyficzny ból nóg, rak i pleców, który nazywamy popularnie „łamaniem w kościach”, zaś na domiar złego pacjenci odczuwają dreszcze i wysoką temperaturę ciała, sięgającą nawet 39 stopni.  Natomiast kaszel lub bóle gardła pojawiają się dopiero  mniej więcej po dwóch dniach. Katar zaś występuje przy grypie nader rzadko oraz wskazuje, że dotknęło nas raczej przeziębienie. U niemowląt i małych dzieci, grypie może towarzyszyć apatia, brak apetytu, związane z nieżytem nosa zaburzenia oddychania oraz objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak: bóle brzucha, nudności, biegunka czy wymioty.

Generalnie ważne, aby zareagować szybko. Co zrobić? Najlepiej zostać w domu, położyć się pod kocem. Niezastąpionym lekarstwem na początku choroby są: łóżko, odpoczynek i spokój – również dlatego, by nie zarażać innych. Należy pić bardzo dużo płynów, a przy wysokiej gorączce przyjąć leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. Jeśli jednak po trzech dniach gorączka nie spada koniecznie trzeba udać się do lekarza!

Odradzamy ignorowanie tych objawów i „przechodzenie grypy”, ponieważ właśnie w ten sposób narażamy się na powikłania, które bywają o wiele groźniejsze od niej samej. Przypominamy również, że najlepszym sposobem ochrony przez grypą są szczepienia ochronne, wykonywane co roku między wrześniem a marcem.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo