Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Noworoczne postanowienia z CM Medyceusz

Początek Nowego Roku to doskonała okazja, aby troszkę w życiu „posprzątać”, złamać niedobre nawyki, podjąć pozytywne wyzwania – najlepiej te, które poprawią nasze zdrowie i samopoczucie. Oto kilka rad lekarzy z CM Medyceusz, jakie zmiany wprowadzić od 2024. Gwarantujemy, że wprowadzając je w życie, poczujecie się znacznie lepiej.

Zacznij żyć aktywnie

Aktywność fizyczna jest nam potrzebna jak oddychanie. Nasz organizm został stworzony po to, aby się ruszać. Tymczasem praktyka pokazuje, że spędzamy coraz więcej czasu bez ruchu, unikamy chodzenia, wszędzie chcemy dojechać autem. – Minimum aktywności fizycznej to 45 minut dziennie szybkiego spaceru czy jazdy na rowerze. Ważne, żeby odbywało się to codziennie – mówi dr. Izabela Haduch–Pietruszka, specjalistka chorób metabolicznych CM Medyceusz.

Fizjoterapeuci z centrum rehabilitacji Medyceusz przy ul. Limanowskiego 47 podpowiadają: jeśli od nowego roku zdecydujemy się na siłownię czy zajęcia fitness, a wcześniej mieliśmy długą przerwę w ruchu, powinniśmy najpierw skonsultować się z fizjoterapeutą lub trenerem. W przeciwnym wypadku możemy zrobić sobie krzywdę albo zniechęcić się do treningów, bo będą za ciężkie lub nie przyniosą rezultatów.

Jeśli rozpoczynamy przygodę ze sportem lub wracamy do niego po dłuższej przerwie fizjoterapeuci radzą rozpocząć od treningu trwającego 30 minut. W miarę wzrostu naszej wydolności  można zwiększać czas do ok 45 - 50 minut. Zaczynamy od małych obciążeń, które możemy w trakcie treningu zwiększać. - Najważniejsze jest nie przekraczać 60 minut dziennie. Dłuższe treningi będą powodowały wydzielanie się kortyzolu, czyli hormonu stresu, co może zaburzyć nam gospodarkę całego organizmu, a także spowodować problemy z apetytem oraz snem.

  • Każdego, kto chciałby sprawdzić swoje możliwości przed rozpoczęciem treningu zapraszamy do Centrum Rehabilitacji przy ul. Limanowskiego 47

telefon: 42 613-69-47 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odżywiaj się zdrowo

Noworoczna dieta? Świetny pomysł, zwłaszcza, że jemy produkty wysoko przetworzone, tłuste, słodkie, jemy zbyt obficie, przekarmiamy się, dajemy organizmowi o wiele więcej energii, kalorii, niż potrzebuje, niż jest w stanie – przy naszym trybie życia – spalić. Żeby tę energetyczną nadwyżkę zagospodarować, organizm magazynuje ją w postaci tkanki tłuszczowej. Stąd nadwaga i otyłość. Jak sprawdzić czy ją mamy? Bardzo łatwo. Wystarczy policzyć wskaźnik masy ciała: BMI. Najprościej jest skorzystać z internetowych przeliczników BMI ale gdyby ktoś chciał sprawdzić go bez pomocy elektroniki to wyjaśniamy jak to zrobić: ciężar w kilogramach dzielimy przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Czyli np. jeśli ważymy 90 kg i mierzymy 180 cm wzrostu, dzielimy 90 przez (1,80)2 – wskaźnik masy ciała wynosi w tym przypadku 28. Właściwa masa ciała jest wtedy, gdy wyliczony wskaźnik mieści się w przedziale 18,5–24,9. Wyższe wartości oznaczają  nadwagę (do 29,9) lub otyłość (powyżej 29,9).

- Nie chodzi tylko o to, aby nagle ograniczyć jedzenie, trzeba na zawsze zmienić nawyki żywieniowe – mówią dietetycy z CM Medyceusz. - Jak? To sprawa indywidualna. Ale można wyregulować metabolizm jedząc mniej, a częściej, za to regularnie. Zamiast białego pieczywa wybrać razowe, żytnie, graham. W miejsce czterojajecznego wybrać makaron z pszenicy durum lub razowy. Sięgać po kasze, bo pobudzają metabolizm i łagodzą łaknienie. Jeść mniej owoców i tylko wraz z posiłkiem do południa, żeby nie obciążać trzustki i wątroby. Zamiast panierować i smażyć w głębokim tłuszczu, mięso piec w piekarniku czy na patelni grillowej. Wreszcie wpuścić do diety niskokaloryczne, wysokobłonnikowe warzywa. Generalnie po wielu latach pracy wiem, że w walce z nawagą najważniejsza jest konsekwencja.

Rzuć palenie

W Polsce z powodu palenia papierosów umiera rocznie 70 tysięcy ludzi. Tytoń pali wciąż blisko jedna trzecia mężczyzn i jedna piąta kobiet, pomimo ogólnie dostępnej wiedzy, że papierosy przynoszą naszym organizmom wyłącznie szkodę. Kto pali ten naraża się na wiele chorób płuc z rakiem płuca czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc na czele. Jeden papieros zawiera aż cztery tysiące szkodliwych substancji, z czego najgroźniejszą jest uzależniająca jak narkotyk nikotyna – działająca negatywnie na naczynia krwionośne, prowadząca do zaburzeń ciśnienia i związanych z nią zawałów, udarów, miażdżycy.

Rzucenie palenia w nowym roku będzie najlepszym prezentem dla organizmu. Nie tylko swojego, ale całej rodziny.  Problem palenia mimo wielu kampanii antynikotynowych nadal nie został rozwiązany. Co gorsza, wzrasta odsetek palących nastolatków i kobiet w ciąży. Istnieje szereg badań potwierdzających związek między nikotynizmem rodziców, a zwiększonym występowaniem u ich dzieci astmy oskrzelowej, zakażeń układu oddechowego czy ucha środkowego. Maluchy, będące biernymi palaczami, wymagają dwukrotnie częściej hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu infekcji dróg oddechowych. Największe konsekwencje ponoszą jednak noworodki i niemowlęta. U dzieci matek palących w trakcie ciąży częściej występuje zespół zaburzeń oddychania w okresie okołoporodowym oraz zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt - alarmują pediatrzy.

Chcesz sprawdzić swoje płuca? Wykonaj spirometrię. Badania z skierowaniem od specjalisty - bezpłatnie w ramach NFZ - dla pacjentów Centrów Medycznych Medyceusz oraz pacjentów placówek mających podpisaną umowę z CM Medyceusz. Wszystko na ten  temat znajdziesz tu: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/diagnostyka/spirometria

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo