Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Noworoczne postanowienia z CM Medyceusz

Początek Nowego Roku to doskonała okazja, aby troszkę w życiu „posprzątać”, złamać niedobre nawyki, podjąć pozytywne wyzwania – najlepiej te, które poprawią nasze zdrowie i samopoczucie. Oto kilka rad lekarzy z CM Medyceusz, jakie zmiany wprowadzić od 2020. Gwarantujemy, że wprowadzając je w życie, poczujecie się znacznie lepiej.

Zacznij żyć aktywnie

Aktywność fizyczna jest nam potrzebna jak oddychanie. Nasz organizm został stworzony po to, aby się ruszać. Tymczasem praktyka pokazuje, że spędzamy coraz więcej czasu bez ruchu, unikamy chodzenia, wszędzie chcemy dojechać autem. – Minimum aktywności fizycznej to 45 minut dziennie szybkiego spaceru czy jazdy na rowerze. Ważne, żeby odbywało się to codziennie – mówi dr. Izabela Haduch – Pietruszka, specjalistka chorób metabolicznych CM Medyceusz.

Dorota Marcula, fizjoterapeutka z centrum rehabilitacji Medyceusz przy ul. Limanowskiego 47 podpowiada: jeśli od nowego roku zdecydujemy się na siłownię czy zajęcia fitness, a wcześniej mieliśmy długą przerwę w ruchu, powinniśmy najpierw skonsultować się z fizjoterapeutą lub trenerem. W przeciwnym wypadku możemy zrobić sobie krzywdę albo zniechęcić się do treningów, bo będą za ciężkie lub nie przyniosą rezultatów.

Jeśli rozpoczynamy przygodę ze sportem lub wracamy do niego po dłuższej przerwie Dorota Marcula radzi rozpoczać od treningu trwającego 30 minut. W miarę wzrostu naszej wydolności  można zwiększać czas do ok 45 - 50 minut. Zaczynamy od małych obciążeń, które możemy w trakcie treningu zwiększać. - Najważniejsze jest nie przekraczać 60 minut dziennie – mówi Dorota Marcula. - Dłuższe treningi będą powodowały wydzielanie się kortyzolu, czyli hormonu stresu, co może zaburzyć nam gospodarkę całego organizmu, a także spowodować problemy z apetytem oraz snem.

 • Każdego, kto chciałby sprawdzić swoje możliwości przed rozpoczęciem treningu zapraszamy do Centrum Rehabilitacji przy ul. Limanowskiego 47

telefon: 42 613-69-47 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odżywiaj się zdrowo

Noworoczna dieta? Świetny pomysł, zwłaszcza, że jemy produkty wysoko przetworzone, tłuste, słodkie, jemy zbyt obficie, przekarmiamy się, dajemy organizmowi o wiele więcej energii, kalorii, niż potrzebuje, niż jest w stanie – przy naszym trybie życia – spalić. Żeby tę energetyczną nadwyżkę zagospodarować, organizm magazynuje ją w postaci tkanki tłuszczowej. Stąd nadwaga i otyłość. Jak sprawdzić czy ją mamy? Bardzo łatwo. Wystarczy policzyć wskaźnik masy ciała: BMI. Najprościej jest skorzystać z internetowych przeliczników BMI ale gdyby ktoś chciał sprawdzić go bez pomocy elektroniki to wyjaśniamy jak to zrobić: ciężar w kilogramach dzielimy przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Czyli np. jeśli ważymy 90 kg i mierzymy 180 cm wzrostu, dzielimy 90 przez (1,80)2 – wskaźnik masy ciała wynosi w tym przypadku 28. Właściwa masa ciała jest wtedy, gdy wyliczony wskaźnik mieści się w przedziale 18,5–24,9. Wyższe wartości oznaczają  nadwagę (do 29,9) lub otyłość (powyżej 29,9).

- Nie chodzi tylko o to, aby nagle ograniczyć jedzenie, trzeba na zawsze zmienić nawyki żywieniowe – mówi Anetta Skomiał, dietetyk z CM Medyceusz. - Jak? To sprawa indywidualna. Ale można wyregulować metabolizm jedząc mniej, a częściej, za to regularnie. Zamiast białego pieczywa wybrać razowe, żytnie, graham. W miejsce czterojajecznego wybrać makaron z pszenicy durum lub razowy. Sięgać po kasze, bo pobudzają metabolizm i łagodzą łaknienie. Jeść mniej owoców i tylko wraz z posiłkiem do południa, żeby nie obciążać trzustki i wątroby. Zamiast panierować i smażyć w głębokim tłuszczu, mięso piec w piekarniku czy na patelni grillowej. Wreszcie wpuścić do diety niskokaloryczne, wysokobłonnikowe warzywa. Generalnie po wielu latach pracy wiem, że w walce z nawagą najważniejsza jest konsekwencja.

Rzuć palenie

W Polsce z powodu palenia papierosów umiera rocznie 70 tysięcy ludzi. Tytoń pali wciąż blisko jedna trzecia mężczyzn i jedna piąta kobiet, pomimo ogólnie dostępnej wiedzy mówiacej, że papierosy przynoszą naszym organizmom wyłącznie szkodę. Kto pali ten naraża się na wiele chorób płuc z rakiem płuca czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc na czele. Jeden papieros zawiera aż cztery tysiące szkodliwych substancji, z czego najgroźniejszą jest uzależniająca jak narkotyk nikotyna – działająca negatywnie na naczynia krwionośne, prowadząca do zaburzeń ciśnienia i związanych z nią zawałów, udarów, miażdżycy.

Rzucenie palenia w nowym roku będzie najlepszym prezentem dla organizmu. Nie tylko swojego, ale całej rodziny. Mówi lekarz pediatra CM Medyceusz, dr Anna Łęgowik: - Problem palenia mimo wielu kampanii antynikotynowych nadal nie został rozwiązany. Co gorsza, wzrasta odsetek palących nastolatków i kobiet w ciąży. Istnieje szereg badań potwierdzających związek między nikotynizmem rodziców, a zwiększonym występowaniem u ich dzieci astmy oskrzelowej, zakażeń układu oddechowego czy ucha środkowego. Maluchy, będące biernymi palaczami, wymagają dwukrotnie częściej hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu infekcji dróg oddechowych. Największe konsekwencje ponoszą jednak noworodki i niemowlęta. U dzieci matek palących w trakcie ciąży częściej występuje zespół zaburzeń oddychania w okresie okołoporodowym oraz zwiększone ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Chcesz sprawdzić swoje płuca? Wykonaj spirometrię. Badania z skierowaniem od specjalisty - bezpłatnie w ramach NFZ - dla pacjentów Centrów Medycznych Medyceusz oraz pacjentów placówek mających podpisaną umowę z CM Medyceusz. Wszystko na ten  temat znajdziesz tu: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/diagnostyka/spirometria

W tym roku postaw na profilaktykę

Szereg chorób można wykryć we wczesnym stadium, co zdecydowanie zwiększa szansę na ich wyleczenie. Nie bez przyczyny mówi się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Namawiamy: postaw w tym roku na profilaktykę zdrowotną. Wykonaj podstawowe badania, a jeśli czujesz jakikolwiek dyskomfort lub ból nie czekaj, sprawdź to. CM Medyceusz dysponuje pełnym wachlarzem diagnostycznym. Jeśli chcesz sprawdzić swój stan zdrowia, koniecznie wybierz jeden z przygotowanych specjalnie pakietów badań:

 • Pakiet Mężczyzna
 • Pakiet Mężczyzna 50+
 • Pakiet Ogólny Stan Zdrowia Kobiety
 • Pakiet Kobieta 50+
 • Pakiet Aktywni Fizycznie  
 • Pakiet Nerkowy
 • Pakiet Diagnostyka Układu Krążenia
 • Pakiet Reumatologiczny
 • Pakiet Monitorowanie Cukrzycy
 • Pakiet Wątrobowy
 • Pakiety Kobieta w ciąży: tyrmestr  I, II, III

Szczegółowe informacje: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/profilaktyka-zdrowotna/pakiety-medyczne

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.