Cukier nie krzepi

Jemy za dużo cukru, prawie 45 kilo rocznie! Właśnie z powodu nadmiernego spożycia cukru Narodowy Fundusz Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż o jedną trzecią wzrośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, z powodu zbyt dużej wagi ciała przybędzie 23% cierpiących na zwyrodnienia kolan i aż o 68% wzrośnie liczba pacjentów z niealkoholową, stłuszczeniową chorobą wątroby. Czym grozi przesłodzone życie – tłumaczy Anetta Skomiał, dietetyk CM Medyceusz.

- Nadmiar cukru odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, prowadzi do otyłości, zespołu metabolicznego, otłuszczenia narządów wewnętrznych, w efekcie czego tkanki stają się niewrażliwe na insulinę, zwiększając ryzyko stanu przedcukrzycowego albo cukrzycy – wylicza Anetta Skomiał, dietetyk z CM Medyceusz. - Nadmiar cukru to także wysoki poziom cholesterolu czy trójglicerydów. Bardzo często za duża ilość cukru prowadzi do refluksu żołądkowego i przeróżnych dolegliwości przewodu pokarmowego, no i powoduje próchnicę zębów.

Przesłodzeni

Większość z nas kojarzy cukier z sypkim, białym produktem pochodzenia naturalnego. To właśnie jego spożycie spada, co należy łączyć z wieloma akcjami prozdrowotnymi, przestrzegającymi przed nadużywaniem cukru. Słowem: mniej słodzimy herbaty i kawy. I jest to jedyna dobra wiadomość. Bo w brakujące miejsce wkroczył z rozmachem „cukier niewidoczny” – obecny w niemal każdym spożywczym produkcie przetworzonym od konserwowych ogórków począwszy, poprzez piwo czy produkty mleczne, a na słodyczach czy napojach słodzonych skończywszy. Te ostatnie stały się już prawdziwą plagą. - Niestety ludzie nie potrafią wyobrazić sobie, ile cukru wypijają w napojach – mówi Anetta Skomiał. - Wydaje im się, że jest sypki i biały, a skoro go nie widać, więc go nie ma, więc można pić bezkarnie. Otóż nie można. Nagminnie spotykam się z pacjentami, którzy nie mogą uwierzyć, że mają złe wyniki laboratoryjne, na przykład zawyżony poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów, a jednocześnie od dawna usunęli cukier. Okazuje się wtedy, jak wielu z nich sięga każdego dnia po słodzone napoje.

Ale popełniamy też szereg innych błędów żywieniowych, karmiąc organizm kolejnymi kilogramami cukru. Przykład: w Polsce ugruntował się pogląd, że zdrowo jest jeść dużo owoców, ponieważ zawierają witaminy i minerały - to jednak zaledwie połowa prawdy. Druga, mało znana, połowa mówi, że owoce to w zasadzie skondensowana megadawka fruktozy, czyli cukru prostego. Jeśli jemy za dużo owoców, to bardzo przeciążamy naszą wątrobę i po prostu przyczyniamy się do otłuszczania organów wewnętrznych. A kto w sezonie nie zjada po pół kilo truskawek dziennie, bo świeże są przez dwa miesiące? Komu przyjdzie do głowy, że nadmiar owoców to w konsekwencji nadwaga i zły stan zdrowia?

Niestety, zdaniem dietetyków, to nie koniec złych wiadomości. Nie łudźmy się: w dzisiejszych czasach nie da się wyeliminować całkowicie cukru z diety, ponieważ znajduje się on w zbyt wielu produktach, po które sięgamy każdego dnia. W dodatku nasz tryb życia wyklucza możliwość własnej produkcji jedzenia, co byłoby jedynym gwarantem odpowiedniej ilości cukru w diecie. Jedyne zatem co możemy zrobić to starać się go ograniczać, tam gdzie jest to możliwe.

Gorzko, gorzko!

- Umiar i rozsądek, to jedynie możemy zastosować – mówi Anetta Skomiał. - Jeżeli więc posłodzimy herbatę płaską łyżeczką, to nic się nie stanie. Ale jeśli wypijemy tych herbat dziesięć czy piętnaście w ciągu dnia, to niemal pewne, że z czasem będziemy mieć problem z nadmiarem cukru.

Jeśli lubimy owoce, starajmy się zjeść dziennie jeden owoc średniej wielkości i to koniecznie przed południem. Im później, tym gorzej, bo jest to tym większe obciążenie dla wątroby. Sięgajmy tylko raz w tygodniu po dwie lub trzy kostki czekolady. Jeśli lubimy ciasto, to najlepiej będzie zrobić je samemu, kontrolując ilość cukru. Słodycze jedzmy tylko okazjonalnie, bo one kondensują wszystko to, co ciężko usunąć z organizmu czyli cukry, tłuszcze i węglowodany. Za to całkowicie wyeliminujmy z diety słodkie napoje. - Jeśli nie są słodzone olbrzymią ilością cukru, to jeszcze gorszym syropem fruktozowo-glukozowym – mówi Anetta Skomiał.

Słodzone napoje to naprawdę wielki problem. Jak wielki? Ministerstwo Zdrowia w raporcie „Cukier, otyłość – konsekwencje” przestrzega: już teraz samo tylko spożycie napojów słodzonych cukrem przedwcześnie odbiera życie około 1400 Polakom rocznie, a każdy z nich traci przeciętnie 15 lat życia.

Artykuły powiązane

08.08 2020

Czasy się zmieniają, przez zwiększone ryzyko epidemiczne wywołane pandemią coraz trudniej o możliwość wizytę u lekarza w gabinecie. Jednakże w wielu przypadkach lekarze nie muszą widzieć pacjenta by mu pomóc. Dlatego wychodzą na przeciw zmieniającym się czasom wprowadzamy możliwość konsultacji online. 

Więcej
05.08 2020

Wakacje. Dla większości – czas beztroski. Niestety - nie dla osób mających kłopoty z ciśnieniem tętniczym, a ściślej z jego skokami. Oni bowiem powinni szczególnie na siebie uważać, zwłaszcza podczas upałów. Może to również dotyczyć ciebie. Dlaczego?

Więcej
03.08 2020

Kleszcze występują wszędzie, w całej Polsce. Groźne są zwłaszcza w wakacje dlatego, że to czas wędrówek turystycznych po szlakach i leśnych ścieżkach. Reagujące na ruch i zmianę temperatury kleszcze bardzo często właśnie latem pasożytują na ludziach, roznosząc bardzo groźne choroby w tym najniebezpieczniejszą: boreliozę. Co zrobić, aby się przed nią uchronić?

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.