Chroń przed grypą siebie innych

Tylko poprzez uścisk dłoni na przywitanie, każdy zarażona wirusem grypy osoba, może „przekazać go” dalej co najmniej 14 ludziom. Nasze dłonie to siedliska bakterii, a także wirusów. Dlatego trzeba dbać o ich higienę zawsze, a zwłaszcza teraz, w sezonie grypowym.

Zazwyczaj na naszych dłoniach znajduje się 17 rodzajów bakterii (ich całkowita liczba na rękach jest po wielokroć wyższa). To nic nadzwyczajnego. Nasze ciało jest siedliskiem bakterii – większość jest z ludzkiego punktów widzenia niegroźna. Zresztą otacza nas świat miliardów bakterii, niewidocznych dla oka. Pracownicy biurowi powinni wiedzieć, że na jednym klawiszu komputera gnieździ się średnio pół tysiąca bakterii. Powtórzmy: na jednym klawiszu.

Dlaczego jesienią i zimą dbanie o higienę rąk ma takie znaczenie? Ponieważ to najlepsza pora dla wirusa grypy, który przenosi się drogą kropelkową. To znaczy, że można go przenieść na dłoniach: witając się, dotykając klamek, poręczy w autobusie, pieniędzy etc. Jedno kichnięcie to 3000 kropelek z wirusem. Każda pędzi z prędkością 167 km/h.

Właśnie teraz trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Jakich? Ministerstwo Zdrowia apeluje do osób z objawami grypy:

  • Zakrywaj nos i usta chusteczką higieniczną gdy kichasz i kaszlesz
  • Wyrzuć chusteczkę do kosza natychmiast po jej użyciu
  • Często myj ręce mydłem i wodą
  • Jeżeli masz objawy przypominające grypę natychmiast zgłoś się do lekarza
  • Jeżeli masz objawy grypy zachowaj przynajmniej 1 metr odległości od innych osób
  • Jeżeli masz objawy grypy zostań w domu zamiast przebywać w pracy, w szkole lub zatłoczonych miejscach
  • Unikaj przytulania, całowania, uścisków dłoni podczas powitań
  • Unikaj dotykania oczu, nosa lub ust nieumytymi dłońmi.

Wprowadzenie tych prostych zasad może spowodować, że mniej osób z waszego otoczenia zarazi się wirusem grypy.

Artykuły powiązane

08.08 2020

Czasy się zmieniają, przez zwiększone ryzyko epidemiczne wywołane pandemią coraz trudniej o możliwość wizytę u lekarza w gabinecie. Jednakże w wielu przypadkach lekarze nie muszą widzieć pacjenta by mu pomóc. Dlatego wychodzą na przeciw zmieniającym się czasom wprowadzamy możliwość konsultacji online. 

Więcej
05.08 2020

Wakacje. Dla większości – czas beztroski. Niestety - nie dla osób mających kłopoty z ciśnieniem tętniczym, a ściślej z jego skokami. Oni bowiem powinni szczególnie na siebie uważać, zwłaszcza podczas upałów. Może to również dotyczyć ciebie. Dlaczego?

Więcej
03.08 2020

Kleszcze występują wszędzie, w całej Polsce. Groźne są zwłaszcza w wakacje dlatego, że to czas wędrówek turystycznych po szlakach i leśnych ścieżkach. Reagujące na ruch i zmianę temperatury kleszcze bardzo często właśnie latem pasożytują na ludziach, roznosząc bardzo groźne choroby w tym najniebezpieczniejszą: boreliozę. Co zrobić, aby się przed nią uchronić?

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.