Chroń przed grypą siebie innych

Tylko poprzez uścisk dłoni na przywitanie, każdy zarażona wirusem grypy osoba, może „przekazać go” dalej co najmniej 14 ludziom. Nasze dłonie to siedliska bakterii, a także wirusów. Dlatego trzeba dbać o ich higienę zawsze, a zwłaszcza teraz, w sezonie grypowym.

Zazwyczaj na naszych dłoniach znajduje się 17 rodzajów bakterii (ich całkowita liczba na rękach jest po wielokroć wyższa). To nic nadzwyczajnego. Nasze ciało jest siedliskiem bakterii – większość jest z ludzkiego punktów widzenia niegroźna. Zresztą otacza nas świat miliardów bakterii, niewidocznych dla oka. Pracownicy biurowi powinni wiedzieć, że na jednym klawiszu komputera gnieździ się średnio pół tysiąca bakterii. Powtórzmy: na jednym klawiszu.

Dlaczego jesienią i zimą dbanie o higienę rąk ma takie znaczenie? Ponieważ to najlepsza pora dla wirusa grypy, który przenosi się drogą kropelkową. To znaczy, że można go przenieść na dłoniach: witając się, dotykając klamek, poręczy w autobusie, pieniędzy etc. Jedno kichnięcie to 3000 kropelek z wirusem. Każda pędzi z prędkością 167 km/h.

Właśnie teraz trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Jakich? Ministerstwo Zdrowia apeluje do osób z objawami grypy:

  • Zakrywaj nos i usta chusteczką higieniczną gdy kichasz i kaszlesz
  • Wyrzuć chusteczkę do kosza natychmiast po jej użyciu
  • Często myj ręce mydłem i wodą
  • Jeżeli masz objawy przypominające grypę natychmiast zgłoś się do lekarza
  • Jeżeli masz objawy grypy zachowaj przynajmniej 1 metr odległości od innych osób
  • Jeżeli masz objawy grypy zostań w domu zamiast przebywać w pracy, w szkole lub zatłoczonych miejscach
  • Unikaj przytulania, całowania, uścisków dłoni podczas powitań
  • Unikaj dotykania oczu, nosa lub ust nieumytymi dłońmi.

Wprowadzenie tych prostych zasad może spowodować, że mniej osób z waszego otoczenia zarazi się wirusem grypy.

Artykuły powiązane

12.12 2019

Czy możliwe jest wzmocnienie dziecięcej odporności na tyle, aby maluch nie zapadał na jesienne infekcje? To pytanie zadaje sobie teraz wielu rodziców, gdy trwa „infekcyjny” szczyt w przedszkolach. Odpowiada na nie nasz pediatra, dr Anna Łęgowik – Bąk.

Więcej
09.12 2019

Jemy za dużo cukru, prawie 45 kilo rocznie! Właśnie z powodu nadmiernego spożycia cukru Narodowy Fundusz Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż o jedną trzecią wzrośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, z powodu zbyt dużej wagi ciała przybędzie 23% cierpiących na zwyrodnienia kolan i aż o 68% wzrośnie liczba pacjentów z niealkoholową, stłuszczeniową chorobą wątroby. Czym grozi przesłodzone życie – tłumaczy Anetta Skomiał, dietetyk CM Medyceusz.

Więcej
28.11 2019

Tylko poprzez uścisk dłoni na przywitanie, każdy zarażona wirusem grypy osoba, może „przekazać go” dalej co najmniej 14 ludziom. Nasze dłonie to siedliska bakterii, a także wirusów. Dlatego trzeba dbać o ich higienę zawsze, a zwłaszcza teraz, w sezonie grypowym.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.