Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Gdzie znajdziesz informacje o szczepionkach przeciwko grypie

Na polskim rynku pojawiły się już szczepionki przeciwko grypie, chroniące przed tegorocznymi mutacjami wirusa. Przypominamy, że jedna z nich jest w połowie refundowana seniorom przez NFZ, co oznacza, że zapłacą oni za nią 50% ceny. Przeczytaj, jakie szczepionki będą dostępne w tym sezonie.

W sezonie 2019/2020 w Polsce dostępne będą następujące szczepionki przeciw grypie:

  • Influvac Tetra,
  • Vaxigrip Tetra,
  • Influvac,
  • Fluenz Tetra.

Refundacji dla seniorów podlega szczepionka Vaxigrip Tetra. Osoby po 65. roku życia mogą ją kupić za pół ceny, czyli za 22,88 PLN, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza (lekarza poz, lekarza specjalistę, lekarza z prywatnego gabinetu, itd.).

Ponadto po raz pierwszy w Polsce pojawia się szczepionka w formie aerozolu do nosa: Fluenz Tetra przeznaczona dla dzieci i młodzieży od 2 do 18 roku życia.

Pełen opis tegorocznych wszystkich szczepionek znajdziecie Państwo na stronach internetowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, pod adresem http://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-szczepionki-przeciw-grypie-sa-dostepne-w-polsce-w-sezonie-2019-2020/

Oprócz informacji skróconej, znaleźć tam można dokładne dane na temat poszczególnych szczepionek: szczegółowe dane kliniczne, wskazania, przeciwskazania, słowem pełną charakterystykę leku.

Przypominamy, że szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:

  • zalecenia o najwyższym priorytecie: kobiety w ciąży
  • zalecenia priorytetowe: dzieci w wieku 6-59 miesięcy, osoby starsze, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo