Gdzie znajdziesz informacje o szczepionkach przeciwko grypie

Na polskim rynku pojawiły się już szczepionki przeciwko grypie, chroniące przed tegorocznymi mutacjami wirusa. Przypominamy, że jedna z nich jest w połowie refundowana seniorom przez NFZ, co oznacza, że zapłacą oni za nią 50% ceny. Przeczytaj, jakie szczepionki będą dostępne w tym sezonie.

W sezonie 2019/2020 w Polsce dostępne będą następujące szczepionki przeciw grypie:

  • Influvac Tetra,
  • Vaxigrip Tetra,
  • Influvac,
  • Fluenz Tetra.

Refundacji dla seniorów podlega szczepionka Vaxigrip Tetra. Osoby po 65. roku życia mogą ją kupić za pół ceny, czyli za 22,88 PLN, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza (lekarza poz, lekarza specjalistę, lekarza z prywatnego gabinetu, itd.).

Ponadto po raz pierwszy w Polsce pojawia się szczepionka w formie aerozolu do nosa: Fluenz Tetra przeznaczona dla dzieci i młodzieży od 2 do 18 roku życia.

Pełen opis tegorocznych wszystkich szczepionek znajdziecie Państwo na stronach internetowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, pod adresem http://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-szczepionki-przeciw-grypie-sa-dostepne-w-polsce-w-sezonie-2019-2020/

Oprócz informacji skróconej, znaleźć tam można dokładne dane na temat poszczególnych szczepionek: szczegółowe dane kliniczne, wskazania, przeciwskazania, słowem pełną charakterystykę leku.

Przypominamy, że szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:

  • zalecenia o najwyższym priorytecie: kobiety w ciąży
  • zalecenia priorytetowe: dzieci w wieku 6-59 miesięcy, osoby starsze, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia

Artykuły powiązane

18.11 2019

Prosty przepis na odporność? Odpowiednia dieta, wypoczynek, aktywność fizyczna, a dla śmiałków: hartowanie. Lekarze z CM Medyceusz podpowiadają, jak wzmocnić się przed infekcjami.

Więcej
06.11 2019

W Polsce coraz częściej mamy do czynienia z otyłością przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Otyli rodzice przyprowadzają do gabinetów lekarskich swoje otyłe dzieci. Dr Izabela Haduch – Pietruszka, specjalistka wewnętrznych i diabetologii z CM Medyceusz mówi, że 80 procent wszystkich pacjentów trafia do niej z powodu chorób wywołanych otyłością.

Więcej
30.10 2019

Ponad trzy miliony Polaków zachorowało w  sezonie 2018/2019 na grypę. Ilu z tych zakażeń można by uniknąć, gdybyśmy lepiej dbali o higienę, zwłaszcza higienę dłoni? Dokładne mycie rąk w sezonie grypowym jest najlepszym – poza szczepionkami – zabezpieczeniem przed chorobą. Ale jak dokładnie myć dłonie? Przeczytaj.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.