Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Prosty sposób na grypę

Amerykańscy naukowcy dowiedli podczas badań na studentach, że w ciągu trzech godzin dotykamy twarz dłońmi aż 47 razy! Zatem w sezonie wzrostu zachorowań na grypę, aż 15 razy na godzinę sami siebie narażamy na kontakt z wirusem.

Zbliża się „sezon grypowy”. Właśnie teraz powinniśmy zwracać baczniejszą uwagę na higienę, zwłaszcza higienę dłoni. Poza szczepionkami, jest to najlepszy sposób uniknięcia zakażenia wirusem grypy. Wprawdzie rozprzestrzenia się on drogą kropelkową, co większość skojarzy – i słusznie – że najłatwiej „złapać” grypę w autobusie czy sklepie stojąc blisko osoby, która kicha lub kaszle. Racja, ale nie tylko.

Właśnie dłonie są doskonałym transmiterem zakażenia: osobom chorym zdarza się bowiem w nie kichnąć czy kaszlnąć, pozostają na nich drobnoustroje z chusteczek higienicznych, chwytamy nimi pieniądze wydawane w sklepie, które jeszcze kilka chwil wcześniej mogły należeć do chorego. Takich sytuacji w ciągu dnia są setki. Trzymamy się wspólnych uchwytów w tramwaju czy autobusie, naciskamy przycisk windy, dotykamy klamek, kurków w publicznych toaletach czy choćby przycisków zmiany świateł na przejściu dla pieszych. Wystarczy chwilę później potrzeć oko, chwycić się na nos, podrapać w kąciku ust, aby samemu zaaplikować sobie wirusa.

Dlatego tak ważne jest mycie rąk. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad

  • Myj ręce tak często jak tylko możliwe, nawet 10 razy dziennie
  • Myj ręce dokładnie przez 30 sekund
  • Myj całe dłonie, czyli także ich wierzch, przestrzenie między palcami, kciuki
  • Myj ręce w ciepłej wodzie
  • Używaj mydła – niekoniecznie bakteriobójczego, wystarczy zwykłe, szare
  • Staraj się myć obie dłonie tak samo dokładnie – jak pokazują badania, w związku z tym, że większość z nas jest prawo lub leworęczna, jedną z dłoni myjemy nieuważnie
  • Jeśli nie możesz używać mydła, miej przy sobie chusteczki nasączone etanolem (spirytusem) i nimi przetrzyj ręce.

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach przypominanie o myciu rąk nikomu nie jest potrzebne. Otóż jest to błędny wniosek: okazuje się, że zaledwie 32 procent mężczyzn myje dłonie po wizycie w publicznej toalecie. Zapewne ten odsetek jest znacznie mniejszy jeśli chodzi o wizyty w sklepie czy podróż autobusem. Tymczasem jesienią i zimą powinniśmy to robić – nie tylko mężczyźni - znacznie częściej niż w innych porach roku. Ta prosta czynność może nas uchronić przed grypą i jej powikłaniami.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo