Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Przypominamy: grypa atakuje od września

Tego lata – w lipcu i sierpniu – na grypę zachorowało ponad 4300 tysiące mieszkańców Województwa Łódzkiego. Tymczasem okres zwiększonej liczby zachorowań na grypę dopiero przed nami. Właśnie teraz najlepiej jest pomyśleć o jej zapobieganiu jesienią.

Warto pamiętać, że wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się w przebywając w pobliży osoby z grypą: w sklepie, autobusie, tramwaju, biurze ale także w mieszkaniu. Wirus przenosimy również poprzez skórę rąk, którymi na przykład dotykamy te same przedmioty: klamki, meble, poręcze w środkach komunikacji czy nawet naczynia. Kiedy dotykamy potem dłońmi oczy, ust czy nosa wprowadzamy wirus do własnego organizmu. W tym miejscu trzeba podkreślić, że możemy zarazić się grypą od osoby, u której przebiega ona bez wyraźnych objawów. Generalnie jednak osoba z wirusem grypy zakaża innych mniej więcej przed tydzień: na dzień przed wystąpieniem objawów i do pięciu dni po ich wystąpieniu.

Powstrzymanie grypy jesienią jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli czujesz się chory kaszląc lub kichając zakrywaj usta jednorazową chusteczką, lub – jeśli ich nie masz - kaszl i kichaj w wewnętrzne zgięcie łokcia, wtedy nie rozniesiesz wirusa na swoich dłoniach. Przecieraj środkami dezynfekującymi powierzchnie w domu, które dotykasz: klamki, uchwyty, kurki od kranu etc. Jeśli się da, unikaj miejsc, w których jest dużo ludzi np. publicznych środków transportu. Jeśli to możliwe po takiej podróży przetrzyj dłonie specjalnym żelem lub nasączonymi nim chusteczkami dostępnymi w drogeriach. Postaraj się nie pocierać oczu, nosa czy okolic ust – tą drogą wirus dostaje się do organizmu.

Specjaliści podkreślają, że najlepszym remedium na grypę są szczepienia. Jak  podaje Główny Inspektor Sanitarny na swoich stronach: „Według obowiązujących międzynarodowych zaleceń, w tym także i polskich, przeciw grypie powinny szczepić się wszystkie osoby, które chcą ustrzec się grypie i jej powikłaniom. Jednak szczególne zalecenia dotyczą osób z tzw. grup ryzyka m.in.: osoby w podeszłym wieku (powyżej 55 lat), przewlekle chore, zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia oraz kobiety w ciąży lub planujące ciążę”. Kiedy szczepić? Tzw. sezon grypowy zaczyna się już we wrześniu (w ubiegłym roku we wrześniu w Łódzkiem zachorowało blisko 9 tysięcy osób)– wtedy najlepiej pomyśleć o szczepieniach.

Przypominamy, że jesienią 2018 i zimą 2019 w Polsce na grypę zachorowało ponad 3,4 miliony osób.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo