Przypominamy: grypa atakuje od września

Tego lata – w lipcu i sierpniu – na grypę zachorowało ponad 4300 tysiące mieszkańców Województwa Łódzkiego. Tymczasem okres zwiększonej liczby zachorowań na grypę dopiero przed nami. Właśnie teraz najlepiej jest pomyśleć o jej zapobieganiu jesienią.

Warto pamiętać, że wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najłatwiej zarazić się w przebywając w pobliży osoby z grypą: w sklepie, autobusie, tramwaju, biurze ale także w mieszkaniu. Wirus przenosimy również poprzez skórę rąk, którymi na przykład dotykamy te same przedmioty: klamki, meble, poręcze w środkach komunikacji czy nawet naczynia. Kiedy dotykamy potem dłońmi oczy, ust czy nosa wprowadzamy wirus do własnego organizmu. W tym miejscu trzeba podkreślić, że możemy zarazić się grypą od osoby, u której przebiega ona bez wyraźnych objawów. Generalnie jednak osoba z wirusem grypy zakaża innych mniej więcej przed tydzień: na dzień przed wystąpieniem objawów i do pięciu dni po ich wystąpieniu.

Powstrzymanie grypy jesienią jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli czujesz się chory kaszląc lub kichając zakrywaj usta jednorazową chusteczką, lub – jeśli ich nie masz - kaszl i kichaj w wewnętrzne zgięcie łokcia, wtedy nie rozniesiesz wirusa na swoich dłoniach. Przecieraj środkami dezynfekującymi powierzchnie w domu, które dotykasz: klamki, uchwyty, kurki od kranu etc. Jeśli się da, unikaj miejsc, w których jest dużo ludzi np. publicznych środków transportu. Jeśli to możliwe po takiej podróży przetrzyj dłonie specjalnym żelem lub nasączonymi nim chusteczkami dostępnymi w drogeriach. Postaraj się nie pocierać oczu, nosa czy okolic ust – tą drogą wirus dostaje się do organizmu.

Specjaliści podkreślają, że najlepszym remedium na grypę są szczepienia. Jak  podaje Główny Inspektor Sanitarny na swoich stronach: „Według obowiązujących międzynarodowych zaleceń, w tym także i polskich, przeciw grypie powinny szczepić się wszystkie osoby, które chcą ustrzec się grypie i jej powikłaniom. Jednak szczególne zalecenia dotyczą osób z tzw. grup ryzyka m.in.: osoby w podeszłym wieku (powyżej 55 lat), przewlekle chore, zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia oraz kobiety w ciąży lub planujące ciążę”. Kiedy szczepić? Tzw. sezon grypowy zaczyna się już we wrześniu (w ubiegłym roku we wrześniu w Łódzkiem zachorowało blisko 9 tysięcy osób)– wtedy najlepiej pomyśleć o szczepieniach.

Przypominamy, że jesienią 2018 i zimą 2019 w Polsce na grypę zachorowało ponad 3,4 miliony osób.

Artykuły powiązane

29.08 2019

Zespół bolącego barku (ZBB) dopada znienacka, ale „pracujemy” na niego latami. Ostry ból, który mu towarzyszy nie pozwala się poruszać, odpoczywać, wyrywa ze snu, nie usuwają go dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Jeśli na niego cierpisz koniecznie odwiedź jedno z naszych czterech centrów rehabilitacji (np. przy ul. Limanowskiego 47), gdzie pomogą ci nasi specjaliści. Nie wolno go zlekceważyć, bo nie leczony może skończyć się operacją!

Więcej
28.08 2019

Tego lata – w lipcu i sierpniu – na grypę zachorowało ponad 4300 tysiące mieszkańców Województwa Łódzkiego. Tymczasem okres zwiększonej liczby zachorowań na grypę dopiero przed nami. Właśnie teraz najlepiej jest pomyśleć o jej zapobieganiu jesienią.

Więcej
27.08 2019

Doskonale działa na bolesne schorzenia kręgosłupa i nerwów, pomaga w zaburzeniach układu mięśniowo – szkieletowego, a także na zaburzenia układu moczowo – płciowego. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Od września w CM Medyceusz będziemy prowadzić innowacyjną, bezinwazyjną i bezbolesną terapię aparatem Salus Talent – absolutną nowość na rynku. Przeczytaj w jakich dolegliwościach pomaga to rewelacyjne urządzenie i zapisz się na zabiegi w wyjątkowo niskiej cenie promocyjnej.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.