Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Podstępna osteoporoza Osteoporoza jest jedną z najbardziej podstępnych chorób, ponieważ przebiega bezobjawowo. Większość pacjentów dowiaduje się o niej, kiedy… złamie nadgarstek. 24 czerwca przypada Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

Jak wygląda typowa ofiara osteoporozy? To szczupła kobieta (bardzo często kobieta z niedowagą), po menopauzie, o jasnej karnacji. Paradoksalnie bowiem otyłość „pomaga” w powstrzymaniu tej choroby – to chyba jedyny znany jej plus. No i co najważniejsze: osteoporoza dotyka głownie seniorki i seniorów , co znacznie komplikuje leczenie jej skutków. Na czym polega? To odwapnienie kości, które stają się delikatne i łamliwe.

- Niestety, w większości przypadków osteoporozę stwierdza się dopiero przy okazji patologicznych złamań kości, czyli takich, których skutek jest nieproporcjonalnie duży do okoliczności – tłumaczy dr Grzegorz Danielski, specjalista ortopedii i traumatologii Centrów Medycznych Medyceusz. – Czerwona lampka zapala się nam, gdy pacjent ulega stosunkowo niegroźnemu wypadkowi, którego skutkiem są poważne złamania. To znak odwapnienia kości.

Jest nawet grupa złamań, których wprawdzie bezpośrednim powodem są upadki, ale główną przyczyną są w sumie kruche, łamliwe, osłabione, czy wręcz podziurawione przez osteoporozę kości. Najczęściej są to więc złamania w obrębie nadgarstka, złamania bliższego końca kości udowej, złamania w obrębie stawu barkowego, złamania żeber, a nawet złamania kręgów w odcinkach piersiowym bądź lędźwiowym.

Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewa badanie gęstości kości czyli densytometria. Kobiety po menopauzie powinny koniecznie wpisać ją sobie do kalendarza badań, ponieważ podczas procesu przekwitania dochodzi do odwapnienia kości i jest to naturalny proces. Bywa, że densytometria wskazuje, że pacjentka ma po prostu osteopenię czyli w wielkim uproszczeniu osteoporozę o łagodnym przebiegu, bez zagrożenia złamaniami patologicznymi, której skutki można skutecznie złagodzić. W przeciwieństwie do osteoporozy, która jest groźna głownie z tego powodu, że nawet niewielki uraz może skończyć się bardzo groźnie dla pacjenta. Dla przykładu: złamanie bliższego końca kości udowej goi się bardzo trudno, wymaga skomplikowanej, poważnej, obciążającej organizm operacji chirurgicznej, leczenia w szpitalu i długotrwałej rehabilitacji. Czasami, kiedy kości z powodu osteoporozy nie chcą się zrosnąć trzeba wstawić endoprotezę stawową czyli sztuczny staw. – Sytuacje komplikuje fakt, że osteoporoza to choroba osób starszych, które z powodu wieku źle znoszą taki długotrwały i nie ukrywajmy bolesny proces – tłumaczy dr. Grzegorz Danielski.

Co gorsza pacjenci często ignorują czytelne objawy osteoporozy. Dotyczy to głównie kręgosłupa, którego ból sami diagnozują jako „zapalenie korzonków”. Zamiast udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie pozwalają rozwijać się chorobie, co bardzo często prowadzi do nieszczęścia – czyli złamania kręgów.

Leczenie osteoporozy zaczyna się od przyjmowania preparatu wapnia i witaminy D3. Ale osteoartlologia to stosunkowo młoda dziedzina i bardzo prężnie się rozwija, pojawiają się nowe badania, terapie i leki. Niestety ze względu na koszt, NFZ ich nie refunduje, pomimo tego, że na świecie wprowadza się je z pożytkiem. Pacjenci – jeśli chcą stosować nowatorskie i dodajmy skuteczne metody - muszą leczyć za własne pieniądze.

Jest i dobra wiadomość. Najlepszą profilaktyką osteoporozy jest aktywny i zdrowy styl życia. Organizm ludzki jest cudownym regulatorem, toteż zdrowe, silne mięśnie „nie pozwolą” na odwapnienie kości. - O kondycję kości powinniśmy zacząć dbać już od 40 roku życia – mówi dr Danielski. - Udowodniono, że osoby aktywne, uprawiające rekreacyjne sport znacznie rzadziej zapadają na osteoporozę. Nie mówię o sporcie wyczynowym, wystarczy jazda rowerem, pływanie czy nordic walking. Ale seniorzy, którzy wcześniej w ogóle się nie ruszali, nie uprawiali sportu, powinno bardzo uważać. Najlepiej więc dbać konsekwentnie o formę przez całe życie.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo