Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Kobiety badają się częściej niż mężczyźni, ale...

Żebyś był pewny, że naprawdę jesteś zdrowy. Ta rada dotyczy każdego z nas, bez względu na płeć i wiek. Nie powinieneś jej lekceważyć – szczególnie, jeśli jesteś facetem po pięćdziesiątce i dotąd, jeśli tylko mogłeś, unikałeś kontaktu z służbą zdrowia. Powinieneś zacząć się regularnie badać nawet wtedy, gdy dobrze się odżywiasz i prowadzisz aktywny tryb życia. Dlaczego?

Ponieważ nie każda choroba, nie każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu od razu daje o sobie znać. Przykładów jest sporo – cukrzyca, miażdżyca, choroby układu krążenia. Latami rozwijają się bezobjawowo, a kiedy „zaczyna boleć”, często zostajemy już z jakąś chorobą, bo nie wykryliśmy jej w porę – wtedy, kiedy mogliśmy jej zapobiec. Dlatego właśnie warto raz w roku wykonać podstawowe badania, sprawdzić wszystko, nie dać się zaskoczyć żadnej chorobie.

Jednak wielu mężczyzn może mieć problem z przełamaniem się, z podjęciem decyzji, że będą się regularnie badać. Bo na pierwszy rzut oka to takie niemęskie, kojarzy się z okazaniem słabości. A poza tym panowie nie lubią za dużo wiedzieć o chorobach, które mogą im zagrażać, często uważają też, że badania i wizyty u lekarza są krępujące. I wynajdują tysiące powodów, żeby – jeśli nic nie boli – nie chodzić na badania.

Tymczasem ci, którzy pojęli męską decyzję i skontrolowali stan swojego zdrowia przekonali się, że podstawowe badania profilaktyczne to nic strasznego, że nie są kłopotliwe ani bolesne: większość opiera się na analizie próbki pobranej krwi. Nie trzeba też brać urlopu, żeby je zrobić – wystarczy maksimum godzina, wliczając w to dojazd do przychodni.

- Do tego po badaniach zwykle usłyszymy, że wszystko jest w porządku i to powinno być dodatkową zachętą do wykonania badań profilaktycznych – mówi Anna Stępień z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi. – Nie lekceważmy znaczenia tej informacji, bo ona też działa, podnosi nam nastrój, buduje optymizm, zachęca do zdrowego trybu życia, dbania o zdrowie.

Co powinien sprawdzić mężczyzna? Obowiązkowo co najmniej raz w roku trzeba wykonać badanie krwi (morfologia), sprawdzić stężenie glukozy, cholesterolu i elektrolitów we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Należy też zrobić badanie ogólne moczu (pomaga w rozpoznawaniu chorób nerek i dróg moczowych oraz wykrywaniu chorób innych narządów), elektrokardiogram (EKG), USG jamy brzusznej. Po pięćdziesiątce dobrze jest zrobić sobie kolonoskopię (to badanie wykonuje się raz na 5-10 lat), warto też robić raz na 1-2 lata test na krew utajoną w kale (pomaga we wczesnym wykryciu chorób przewodu pokarmowego, osoby, u których w rodzinie były przypadki chorób nowotworowych jelit powinny to badanie wykonywać raz w roku).

U mężczyzn 50+ ważne jest też badanie prostaty przez urologa raz na 1-2 lata (tu też należy wykonywać je częściej, jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań na raka prostaty), raz w roku należy oznaczyć poziom PSA – to enzym występujący prawie wyłącznie w komórkach prostaty, pomiar jego stężenia we krwi wykorzystywany jest do wykrywania raka prostaty. Powinno się także chociaż raz w roku pokazać się u stomatologa i okulisty, raz na kwartał wykonać samobadanie jąder. No i kontrolować wagę i obwód w pasie (chodzi o groźną otyłość brzuszną).

Planując badania profilaktyczne warto również zrobić mały wywiad w rodzinie – jest sporo chorób, które możemy „dziedziczyć”, np. cukrzyca, choroby endokrynologiczne, kardiologiczne. Naturalnie nie trzeba się stresować zestawianiem szczegółowej listy badań – o wszystko można zapytać swojego lekarza POZ, poprosić go o skierowania na podstawowe badania. Wiele poradni – jak na przykład Centra Medyczne Medyceusz – proponuje płatne pakiety kompleksowych badań profilaktycznych, adresowanych do osób w różnym wieku, czy ukierunkowanych na monitorowanie wybranych chorób.  Są to z reguły bogatsze zestawy testów, obejmujące kilkanaście różnorodnych badań.

- Mężczyznom oferujemy badania w dwóch pakietach – uniwersalnym, dla każdego mężczyzny i wybranych pod kątem tych, którzy ukończyli 50 lat – mówi Anna Stępień. – Pierwszy zestaw badań umożliwia ocenę ogólnego stanu zdrowia, sprawdza funkcjonowanie wątroby, nerek, tarczycy i trzustki. Informuje, czy w organizmie nie ma stanu zapalnego, bada gospodarkę elektrolitową i lipidową, a także poziom testosteronu. W pakiecie Mężczyzna 50+ dodatkowo większy nacisk kładziemy na badania pozwalające wykryć ewentualne choroby układu sercowo-naczyniowego, gruczołu krokowego, układu moczowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej i lipidowej.

Pamiętajmy, że niektóre z badań – np. kolonoskopię – można wykonać bez skierowania w ramach ogólnopolskich badań profilaktycznych, adresowanych do osób w określonym wieku. I jeszcze jedno – warto, a nawet trzeba, wyniki badań omówić z lekarzem. Nawet, gdy mieszczą się w normie – tu też może przydać się opinia, wskazówka lekarza, szczególnie wtedy, gdy wynik jest blisko dolnej albo górnej granicy normy.

Więcej informacji o pakietach badań profilaktycznych, proponowanych przez CM Medyceusz na stronie: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/profilaktyka-zdrowotna/pakiety-medyczne

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo