Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Kobiety badają się częściej niż mężczyźni, ale...

... też wcale nie tak rzadko odkładają wykonanie badań profilaktycznych. Są zabiegane, zapracowane i kiedy widzą listę badań, które wypadałoby zrobić, nigdy nie mają na to dość czasu. Bo praca, dom, dzieci. W następnym miesiącu, mówią sobie. I tak mijają czasem lata. Może jednak warto zacząć od regularnego wykonywania badań, na które trzeba znaleźć tylko godzinę raz w roku?

O korzyściach, wynikających z systematycznego kontrolowania stanu zdrowia nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Wiele się o tym mówi i wszyscy wiemy, że badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie ryzyka wystąpienia jakiejś choroby, czy wykrycie jej we wczesnej fazie, kiedy jest całkowicie wyleczana. Najczęściej jednak potwierdzają, że jesteśmy w dobrej kondycji, a to dobra informacja, nastrajająca nas pozytywnie, dająca energię, zachęcająca do aktywnego życia. Niestety, zapał do jak najszybszego przebadania się szybko gaśnie, kiedy dowiadujemy się, co należałoby sprawdzić. I w efekcie swój plan szybkiego zrobienia badań profilaktycznych zarzucają nie tylko mężczyźni, ale także sporo pań.

- Zniechęcamy się, ponieważ bardzo często uważamy, że koniecznie musimy wykonać wszystkie zalecane badania, czasem może nawet się tym usprawiedliwiamy – mówimy sobie: i tak nie dam rady tego wszystkiego zrobić teraz, więc odkładam na później – mówi Anna Stępień z Centów Medycznych Medyceusz w Łodzi. – I tak wciąż przekładamy badania. Tymczasem wystarczy inne spojrzenie, zauważenie, że nie wszystkie badania bardzo absorbują, wymagają wiele czasu. Całkiem sporo można wykonać podczas jednej, krótkiej wizyty w przychodni i dostać wartościową informację o swoim zdrowiu, może wskazówkę, które jeszcze badania trzeba wykonać. No i oczywiście potem łatwiej też zrobić wszystkie zalecane badania profilaktyczne, bo ich lista nie będzie już tak „straszyć”.

Które z badań koniecznych w bieżącej profilaktyce można zrobić od ręki, które nie zabiorą wiele czasu? Są to badania laboratoryjne, które wykonuje się na podstawie pobranej próbki krwi. Wizyta w przychodni trwa najdłużej pół godziny, przy okazji warto zrobić badanie moczu. Co w ten sposób sprawdzi kobieta, czego dowie się o swoim zdrowiu?

Badanie morfologii krwi to m.in. informacja o jakości krwinek, pozwala ocenić ogólny stan zdrowia, rozpoznać infekcje, stan zapalny w organizmie. Oznaczenie stężenia cholesterolu, trójglicerydów we krwi to informacja o gospodarce lipidowej, ocena zagrożenia m.in. miażdżycą, chorobami układu krążenia, ryzyka zawału, udaru mózgu. Badanie stężenia glukozy we krwi to sprawdzenie, czy nie zagraża nam cukrzyca. Badanie ogólne moczu – ocena ogólnego stanu zdrowia, działania układu moczowego, wykrycie ewentualnych chorób, które nie  zawsze musiały dawać o sobie znać, takich jak zakażenie dróg moczowych, nadciśnienie tętnicze, chorób nerek.

Dobrze jest sprawdzić także poziom hormonu TSH, który informuje, czy tarczyca pracuje prawidłowo, czy nie ma nadczynności, czy niedoczynności tego gruczołu. Oznaczenie tzw. prób wątrobowych (ALAT i ASPAT) informuje głównie o pracy, stanie wątroby, ale ujawnia także ewentualne choroby innych narządów. Oznaczenie poziomu elektrolitów, żelaza to również przydatne badania, które powinna raz w roku zrobić sobie każda kobieta.

O liście badań laboratoryjnych, które powinno się wykonać, dobrze jest porozmawiać z lekarzem POZ, który przeprowadzi odpowiedni wywiad, zapyta, czy wśród członków najbliższej rodziny nikt nie chorował na choroby, które możemy dziedziczyć. Poprośmy go o skierowanie na badania. Możemy też skorzystać z ofert poradni, które proponują odpłatne specjalnie zestawy profilaktycznych badań laboratoryjnych. Są one dostępne także w CM  Medyceusz w Łodzi, które przygotowały bogate pakiety kompleksowych badań dla kobiet w każdym wieku oraz dla kobiet 50+.

Każdy z nich zawiera ok. 20 badań. Pierwszy pakiet  pozwala ocenić ogólny stan zdrowia kobiety, dostarcza informacji o funkcjonowaniu wątroby, nerek, tarczycy i trzustki, pomaga ocenić gospodarkę hormonalną, elektrolitową i lipidową. Pakiet Kobieta 50+ to również badania obejmujące analitykę ogólną, hematologią, biochemię oraz gospodarkę hormonalną. Badania są jednak bardziej ukierunkowane na  zmiany w gospodarce hormonalnej, które zachodzą w organizmie kobiety po ukończeniu 50 lat, a które mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki lipidowej oraz mineralnej. Badania, wchodzące w skład tego pakietu pomagają wykluczyć często występujące wśród tej grupy pacjentek zaburzenia w pracy układu moczowego, układu krążenia, układu kostno-stawowego, pracy jelit oraz tarczycy.

- Oczywiście kobieta nie powinna poprzestać tylko na badaniach laboratoryjnych – trzeba pamiętać o regularnym samobadaniu piersi, wykonywaniu badań ginekologicznych i cytologii przynajmniej raz na dwa lata, mammografii i USG piersi po 40. roku życia również raz na dwa lata, w tym wieku dobrze też oznaczać co kilka lat gęstość kości (badanie densytometryczne) – przypomina Anna Stępień.

Trzeba też sprawdzać stan układu krążenia, serca (pomiar ciśnienia tętniczego, EKG), po 50. roku życia zrobić sobie kolonoskopowe badanie jelita grubego, regularnie bywać u stomatologa, sprawdzać wzrok u okulisty. Wyniki wszystkich badań zawsze konsultujmy z lekarzem.

Więcej informacji o pakietach badań profilaktycznych, proponowanych przez CM Medyceusz na stronie: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/profilaktyka-zdrowotna/pakiety-medyczne

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo