Reumatoidalne zapalenie stawów - szybka ścieżka diagnostyczna 

Skierowanie na szybką konsultację u reumatologa  

Osoby, które podejrzewają u siebie reumatoidalne zapalenie stawów mogą w poradniach POZ w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi dostać skierowanie na konsultację u reumatologa, na którą nie trzeba będzie czekać dłużej niż dwa tygodnie. Poradnie POZ w Medyceuszu są wśród 60 innych placówek w naszym regionie, które przystąpiły do projektu: Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej (RCWDR).

 Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej jest częścią ogólnopolskiego programu profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów, koordynowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jednym z  ośrodków odpowiedzialnych za jego przebieg jest Klinika Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM, Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi.

 Program umożliwia osobom w wieku od 18 do 65 lat, które podejrzewają u siebie reumatoidalne zapalenie stawów, skorzystanie z szybkiej ścieżki diagnostycznej i szybkie rozpoczęcie leczenia. Skierowanie do RCWDR można dostać w jednej z poradni POZ współpracujących z centrum, wśród których są poradnie POZ Medyceusza. Osoba włączona do programu profilaktyki wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów będzie miała wykonane w RCWDR – bez konieczności  hospitalizacji – specjalistyczne badania, na podstawie których reumatolog postawi rozpoznanie i wdroży odpowiednie leczenie. Pacjent otrzyma także wsparcie psychologiczne. Jak sprawdzić, czy możemy skorzystać z tego programu, jak poznać, czy możemy cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów?

 Powodem do konsultacji z lekarzem POZ i sprawdzenia, czy nie powinniśmy być skierowani na leczenie w  Regionalnym Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej mogą być dolegliwości bólowe stawów, które nie są spowodowane urazem, ciągły lub pojawiający się obrzęk stawów, najczęściej małych stawów nóg i rąk. Zaniepokoić powinna także poranna sztywność stawów, trwająca ponad godzinę. Na stronie RCWDR (www.rcwdr.umed.pl <http://www.rcwdr.umed.pl> ) jest specjalna, krótka ankieta, która pomoże w potwierdzeniu lub wykluczeniu podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest ona także dostępna w rejestracjach przychodni POZ w CM Medyceusz.

 Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba reumatyczna, najczęstsza choroba autoimmunizacyjna (autoimmunologiczna) dotycząca stawów. W Polsce cierpi na nią ok. 350 tysięcy osób. Choroba ma przewlekły, postępujący charakter, skutkuje ogromną liczbą powikłań zdrowotnych, prowadzi do uszkodzeń i zniekształceń stawów, bywa przyczyną inwalidztwa, a nawet śmierci. Dotyka osób w średnim wieku (40-50 lat), ale chorują na nią także ludzie młodzi. Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się okresami wyciszeń (remisji) i zaostrzeń. Duże znaczenie w walce z tą chorobą ma szybkie rozpoczęcie leczenia od chwili wystąpienia pierwszych objawów (leczenie powinno się rozpocząć najpóźniej w ciągu kilku miesięcy).

 Projekt Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Artykuły powiązane

23.02 2020

Na depresję choruje co najmniej półtora miliona Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że za 10 lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W CM Medyceusz zdajemy sobie sprawę, że osoba cierpiąca na depresję potrzebuje szybkiej pomocy: bezpłatna wizyta u psychiatry w ramach NFZ odbywa się u nas max. 2 tygodnie od rejestracji, wizyty komercyjne znacznie szybciej, nawet z dnia na dzień.

Więcej
21.02 2020

Podczas gdy uwaga całego świata skupiona jest na koronawirusie z chińskiego Wuhan, w naszym kraju znacznie groźniejsza jest wciąż „zwykła” grypa. Zwykłą umieszczamy z rozmysłem w cudzysłowie, ponieważ corocznie wirus grypy jest inny i bardzo groźny. Corocznie też przypominamy, żeby się zaszczepić, aby uniknąć powikłań.

Więcej
14.02 2020

Kiedy „ktoś wpada Ci w oko”, rodzi to osobliwy, cudny, choć nienaturalny stan organizmu, którego najsilniejszym przejawem jest szybkie bicie serca i rosnące tętno. I choć z medycznego punktu widzenia – miłość nie rodzi się w sercu – lekarze z CM Medyceusz radzą: w Walentynki zmierz sobie tętno. A dlaczego?

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.