Reumatoidalne zapalenie stawów - szybka ścieżka diagnostyczna 

Skierowanie na szybką konsultację u reumatologa  

Osoby, które podejrzewają u siebie reumatoidalne zapalenie stawów mogą w poradniach POZ w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi dostać skierowanie na konsultację u reumatologa, na którą nie trzeba będzie czekać dłużej niż dwa tygodnie. Poradnie POZ w Medyceuszu są wśród 60 innych placówek w naszym regionie, które przystąpiły do projektu: Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej (RCWDR).

 Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej jest częścią ogólnopolskiego programu profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów, koordynowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jednym z  ośrodków odpowiedzialnych za jego przebieg jest Klinika Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM, Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi.

 Program umożliwia osobom w wieku od 18 do 65 lat, które podejrzewają u siebie reumatoidalne zapalenie stawów, skorzystanie z szybkiej ścieżki diagnostycznej i szybkie rozpoczęcie leczenia. Skierowanie do RCWDR można dostać w jednej z poradni POZ współpracujących z centrum, wśród których są poradnie POZ Medyceusza. Osoba włączona do programu profilaktyki wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów będzie miała wykonane w RCWDR – bez konieczności  hospitalizacji – specjalistyczne badania, na podstawie których reumatolog postawi rozpoznanie i wdroży odpowiednie leczenie. Pacjent otrzyma także wsparcie psychologiczne. Jak sprawdzić, czy możemy skorzystać z tego programu, jak poznać, czy możemy cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów?

 Powodem do konsultacji z lekarzem POZ i sprawdzenia, czy nie powinniśmy być skierowani na leczenie w  Regionalnym Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej mogą być dolegliwości bólowe stawów, które nie są spowodowane urazem, ciągły lub pojawiający się obrzęk stawów, najczęściej małych stawów nóg i rąk. Zaniepokoić powinna także poranna sztywność stawów, trwająca ponad godzinę. Na stronie RCWDR (www.rcwdr.umed.pl <http://www.rcwdr.umed.pl> ) jest specjalna, krótka ankieta, która pomoże w potwierdzeniu lub wykluczeniu podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest ona także dostępna w rejestracjach przychodni POZ w CM Medyceusz.

 Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba reumatyczna, najczęstsza choroba autoimmunizacyjna (autoimmunologiczna) dotycząca stawów. W Polsce cierpi na nią ok. 350 tysięcy osób. Choroba ma przewlekły, postępujący charakter, skutkuje ogromną liczbą powikłań zdrowotnych, prowadzi do uszkodzeń i zniekształceń stawów, bywa przyczyną inwalidztwa, a nawet śmierci. Dotyka osób w średnim wieku (40-50 lat), ale chorują na nią także ludzie młodzi. Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się okresami wyciszeń (remisji) i zaostrzeń. Duże znaczenie w walce z tą chorobą ma szybkie rozpoczęcie leczenia od chwili wystąpienia pierwszych objawów (leczenie powinno się rozpocząć najpóźniej w ciągu kilku miesięcy).

 Projekt Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Artykuły powiązane

20.08 2019

Przed laty uznana za używkę, długo oskarżana o zgubny wpływ na układ krążenia i wywoływanie wielu chorób, trafia ostatnio do… „piramidy żywieniowej” - graficznego przewodnika, w którym dietetycy radzą, co i ile jeść i pić. Statystyczny Polak wypija jej 95 litrów rocznie. Kawa – bo niej mowa – od lat cieszy się niezmienną popularnością: budzi rano i dodaje wigoru w ciągu dnia. Ale jak poza tym wpływa na zdrowie?

Więcej
24.07 2019

Otworzyliśmy kolejne, czwarte, centrum rehabilitacyjne CM Medyceusz w Łodzi. Mieści się w przychodni przy ul. Limanowskiego 47. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę: każdy pacjent, który złoży deklarację do lekarza POZ w tej przychodni otrzyma bezpłatny pakiet specjalny, na który składają się: 10 zabiegów plus wizyta terapeutyczna w centrum rehabilitacji.

Więcej
22.07 2019

Synoptycy zapowiadają nadejście kolejnych fal upałów tego lata. Lekarze z CM Medyceusz radzą unikać wychodzenia z domu, przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie wystawiać skóry na słońce, nawadniać organizm.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.