Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

CM Medyceusz wspiera kampanię #17milionów 

Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) będą mogły w październiku za darmo wykonać w Centrach Medycznych Medyceusz diagnostykę rentgenowską stawów biodrowych. W ten sposób CM Medyceusz wesprze organizowaną przez Fundację „Kolorowy Świat” Ogólnopolską Kampanię Społeczną #17milionów.

 

 

„Celem prowadzonej od czterech lat kampanii #17milionów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat MPD, zwrócenie uwagi na potrzeby osób cierpiących na tę chorobę, zapobieganie ich wykluczeniu, czy wspieranie integracji ze społeczeństwem. Naszą  tegoroczną kampanią chcemy doprowadzić do wdrożenia w Polsce Krajowego Programu Profilaktyki Neurogennego Zwichnięcia Stawów Biodrowych u dzieci z MPD. Głównymi założeniami programu mającego znacznie ograniczyć występowanie zwichnięcia stawów biodrowych u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym jest zapewnienie stałej kontroli ortopedycznej, konieczności wykonywania raz w roku zdjęć RTG stawów biodrowych oraz ścisłej współpracy ortopedów, lekarzy rehabilitacji, fizjoterapeutów oraz rodziców. Zwracając uwagę na wagę tego problemu, chcemy w ramach tegorocznej kampanii umożliwić w październiku br. wykonanie bezpłatnych badań RTG stawów biodrowych dzieci z MPD w wybranych centrach medycznych. Cieszymy się, iż do naszej kampanii włączyły się także CM Medyceusz oferując bezpłatne badania”  - opowiada Izabela Jachim-Kubiak Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat”.       

Nazwa kampanii to bezpośrednie nawiązanie do liczby osób cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce – na całym świecie tą chorobą jest dotkniętych ponad 17 milionów ludzi. MPD to zespół przewlekłych zaburzeń ruchu i postawy, wynikających z trwałego uszkodzenie mózgu. Dochodzi do niego we wczesnym stadium życia dziecka – w okresie prenatalnym, podczas porodu, w pierwszych miesiącach życia, czasem we wczesnym dzieciństwie. Jedne z najczęstszych przyczyn wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego to: niedotlenienie, złe ułożenie płodu oraz wcześniactwo.

Mózgowe porażenie dziecięce nie jest uleczalne, prowadzi do trwałej niepełnosprawności. Osoby cierpiące na tę chorobę wymagają stałej opieki i rehabilitacji. Choroba objawia się poprzez zaburzenia ruchowe – wzmożone napięcie lub wiotkość mięśni, mimowolne ruchy, zaburzenia psychomotoryczne, kłopoty z połykaniem i mówieniem. Mogą też współwystępować zaburzenia rozwoju umysłowego, zachowania, upośledzenie narządów wzroku, słuchu, mowy, epilepsja.

Dzieci z MPD są ponadto zagrożone neurogennym zwichnięciem stawów biodrowych, co skutkuje znacznym upośledzeniem ruchowym i koniecznością poddawania się bolesnym operacjom. W Polsce na MPD cierpi ponad 19 tys. dzieci, a ponad 40% z nich zagrożonych jest neurogennym zwichnięciem stawu biodrowego. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, diagnostyka RTG, pomagająca – poprzez wczesne wykrycie zagrożenia zwichnięcia – w zapobieganiu uszkodzeniom bioder.

 

Więcej informacji na temat kampanii #17milionów i możliwości bezpłatnego wykonania badania dostępnych jest na:

www.17milionow.pl

 

Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” działa w Łodzi, od 15 lat pomaga niepełnosprawnym dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, rozszczepem kręgosłupa i innymi zaburzeniami rozwojowymi prowadząc szkołę, przedszkole oraz dzienny oddział rehabilitacji. Poprzez różne akcje i kampanie na różne sposoby zwraca uwagę społeczeństwa na codzienne problemy niepełnosprawnych dzieci, pomaga im w osiąganiu coraz większej samodzielności oraz w integracji ze społeczeństwem.

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo