W Łodzi rośnie ilość dzieci z alergiami

…alarmują lekarze z CM „Medyceusz”. Młodsze dzieci częściej cierpią na alergie pokarmowe, starsze – na alergie wziewne. Specjaliści ostrzegają: alergie nie leczone mogą mieć poważne skutki zdrowotne, jak każda choroba przewlekła.

Alergię można nabyć w każdym wieku, można też się z nią urodzić. W głównej mierze decydują o niej geny. Jeśli u rodziców występowały alergie – prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka znacznie wzrasta.

 

- Obserwuję wzrost liczby uczuleń wśród dzieci – przyznaje pediatra, dr Joanna Kupś – Rzepecka z CM „Medyceusz”. - U młodszych są to najczęściej alergie pokarmowe, zaś u dzieci starszych, tych w wieku przedszkolnym, występują alergie wziewne.

 

Alergie pokarmowe, objawiają się zmianami skórnymi pod postacią wysypki, zmiennymi stolcami i bólami brzucha. U małych dzieci może to być również po prostu niepokój lub gorsze łaknienie. Z kolei najczęstszymi objawami alergii wziewnych są: przewlekły kaszel, świszczący oddech, wodnisty katar, zaczerwienione spojówki, a także skłonność do szybkiego męczenia się.

 

Objawy nie zawsze są oczywiste, o czym przekonała się mama 9 – letniego Daniela, który wygrał voucher na szczegółowe badania alergiczne w turnieju szachowym organizowanym we współpracy z CM Medyceusz.

 

- Pierwsze objawy to był katar i kichanie, długo zatem myśleliśmy, że są to infekcja gardła, przeziębienie czy zapalenie oskrzelimówi Kasia, mama Daniela. – Dopiero po kilku wizytach trafiliśmy do alergologa. I wtedy okazało się, że syn ma uczulenie na: na pyłki brzozy, żyta, topoli, trawy, roztocza i pleśnie. W kwietniu 2018 roku syn w turnieju szachowym wygrał voucher na szczegółowe badania alergiczne w CM Medyceusz. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że poza wspominanymi alergenami, syn ma bardzo wysoki poziom uczulenia na sierść kota. Teraz znacznie częściej ścieramy kurze, wietrzymy pościel, unikamy zakurzonych i zawilgoconych pomieszczeń. W okresie najwyższego stężenia pylenia staramy się, aby unikał otoczenia drzew, na które jest uczulony, a także szerokim łukiem omijamy koty.   

 

- Obserwując te objawy u siebie lub dziecka, powinniśmy zdecydować się na badania – apeluje dr Joanna Kupś - Rzepecka. - Badania można wykonać w każdym wieku, ale trzeba pamiętać, że im dziecko młodsze, tym częściej wynik badania będzie negatywny, co niestety, taki wynik nie wyklucza alergii, więc badanie warto ponowić po kilku latach.

 

W Polsce najczęstsze alergeny to: białka mleka krowiego, jajka, ryby i krowie mleko, cytrusy, orzechy, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych lub ich ślina, kurz, jad pszczeli.

 

Zdiagnozowanie alergii nie jest proste, ponieważ objawy nietolerancji mogą być również objawami infekcji i często są z nimi mylone. Jednak trzeba pamiętać, że symptomy alergii pojawiają się tylko na skutek kontaktu z alergenem. Warto więc wykonać specjalistyczne badania. Jakie? W ustaleniu czynnika odpowiedzialnego za alergię pomaga:

 

  • Test skórny – wykonywany jest najczęściej oraz oznaczenie poziomu specyficznych przeciwciał IgE, jednak badania te nie zawsze są jednoznaczne. Zdarza się, że u pacjenta rejestruje się wysoki poziom przeciwciał IgE, jednak testy skórne nie wykazują uczulenia na żaden z popularnych alergenów;
  • Próby ekspozycyjne.

W zdiagnozowaniu alergii pokarmowej najlepsza jest dieta eliminacyjna, która polega na wykluczeniu z codziennej diety podejrzanego czynnika. Natomiast do wykrycia astmy konieczne jest badanie spirometryczne, które mierzy ilość wdychanego i wydychanego powietrza oraz wykonuje pomiar statyczny i dynamiczny tego powietrza, z uwzględnieniem prędkości jego przepływu w drogach oddechowych. 

W Centrach Medycznych Medyceusz istnieje możliwość oznaczenia przeciwciał IgE, czyli tzw. panele pediatryczne, pomagające wykryć alergie u małych pacjentów, a polegające na pobraniu krwi. Badania tego rodzaju mogą być wykonywane bezpłatnie na NFZ wyłącznie w ramach poradni alergologicznej lub komercyjnie w ramach poradni POZ. Koszt badania to 130 zł.

Dodatkowo w CM Medyceusz można wykonać: Płatkowe próby uczuleniowe w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie (180 zł), odczulanie w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie (60 zł) i testy alergologiczne w ramach kontraktu z NFZ i prywatnie (60 zł - 150 zł)

Bez względu na to, czy wynik badania jest pozytywny czy negatywny, należy skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o dalszym leczeniu, lub skieruje do alergologa, pulmonologa lub dermatologa.

Artykuły powiązane

13.02 2019

Nie tylko w walentynki warto o nim pomyśleć z miłością. Przez całe życie, nieprzerwanie pompuje w nasze tętnice litry krwi wykonując ponad 3,5 miliarda uderzeń. Przeczytajcie osiem rad jak dbać o serce.

 

Więcej
08.02 2019

Ponieważ rok 2019 jest dla nas szczególny: obchodzimy XX – lecie istnienia. Nasza pierwsza placówka powstała w 1999 roku przy ul. Bazarowej i – oczywiście rozbudowana – istnieje tam do dziś. Dziś leczymy wielokrotnie więcej, a wśród naszych pacjentów są nie tylko mieszkańcy Województwa Łódzkiego, ale w zasadzie z całej Polski.

 

Więcej
06.02 2019

Mamy coraz doskonalsze metody diagnostyki obrazowej, czyli zaglądania do wnętrza naszego ciała, możemy właściwie z niewiarygodną precyzją zajrzeć wszędzie. Ale w przypadku stwierdzenia jakichś zmian, o tym, czy są one groźne, czy nie nadal decyduje biopsja, czyli pobranie próbki tkanki do badania pod mikroskopem.

Więcej

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.