Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Sprawdź swoją tarczycę

Tarczyca jest jednym z ważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Dzięki niemu prawidłowo funkcjonujemy. Hormony przez nią produkowane są potrzebne każdej komórce naszego ciała. Tarczyca zlokalizowana jest w przedniej części szyi, odpowiada za wytwarzanie hormonów m.in. tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Odpowiada również za pracę układu nerwowego, prawidłowy wzrost organizmu, usprawnia pracę jelit i przemianę materii. Ma znaczący wpływ na samopoczucie, a jej zakłócone wydzielanie może powodować zmęczenie, niepokój oraz senność, a w skrajnych przypadkach zaburzać pracę serca. O sposobach leczenia tarczycy, objawach choroby i diagnostyce opowiada dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

- Najczęstsze przyczyny choroby spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi, stresem, nieodpowiednią dietą oraz zanieczyszczeniem środowiska – mówi dr Agata Błońska. - Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zależy także od zawartości jodu w spożywanej żywności. Jednym z wczesnych objawów problemów z tarczycą jest ciągłe uczucie zmęczenia, drugim może być apatia i wzmożone odczuwanie zimna. Po tych sygnałach pojawiają się problemy ze skórą, z pamięcią i przyrost masy ciała. Z kolei u kobiet cykl menstruacyjny może być nieregularny.

Objawy

Najczęstszym objawem jest mały guzek na szyi oraz powiększenie obwodu szyi. Nie należy lekceważyć tych objawów, a gdy do tego pojawia się ból, to należy niezwłocznie udać się do lekarza. Objawami, którymi powinniśmy się zaniepokoić są: problemy z przełykaniem, z oddychaniem, ucisk w przełyku oraz powiększone węzły chłonne. Choroba tarczycy często przebiega w kilku fazach. W pierwszej dochodzi do niszczenia miąższu tarczycy. W drugiej pojawia się bolesny obrzęk, który nasila się przy ruchach głowy i połykaniu. Często pojawia się również wysoka gorączka.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność to stan chorobowy, spowodowany zwiększonym wytwarzaniem hormonów tarczycowych. U mężczyzn diagnozowana jest rzadziej niż u kobiet. Objawia się powiększeniem tarczycy, zwiększoną potliwością, dusznościami, spadkiem masy ciała oraz wzrostem apetytu. Chora tarczyca może powodować drżenie rąk, wytrzeszcz oczu, kołatania serca, bezsenność i nerwowość. Nadczynność tarczycy u dzieci powoduje przyspieszenie wzrostu. Zaburzenia w działaniu tarczycy może powodować choroba Gravesa-Basedowa, która uważana jest za jedną z głównych przyczyn nadczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy pojawia się również przy chorobie Plummera. Schorzenie to inaczej zwane jest wolem guzkowym toksycznym - jest to nieprawidłowy rozrost tarczycy.

Diagnostyka

W diagnostyce ważną rolę odgrywają badania obrazowe. Najczęstszym badaniem jest USG tarczycy. Pozwala na dokładną ocenę ewentualnych zmian gruczołu. Dodatkowym badaniem jest biopsja, lekarz może zlecić również scyntygrafię tarczycy. Metoda ta umożliwia ocenę fizyczną i funkcjonalną narządu. Badanie to jest przydatne w ocenie stanu czynnościowego zmian guzowatych w tarczycy, wykorzystuje się je w diagnostyce różnicowej przyczyn nadczynności tarczycy, w kwalifikacji do leczenia radiojodem, a także w diagnostyce i monitorowaniu chorób nowotworowych. Pomocne w rozpoznaniu nadczynności tarczycy jest również zdjęcie RTG klatki piersiowej, które pokazuje, czy gruczoł rozrasta się w stronę tchawicy.

Badania

Jeśli wystąpi dysfunkcja tarczycy, najczęściej lekarz zaleca wykonanie dwóch testów - TSH i FT4.

  • TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) - jest najczulszym badaniem wykrywającymi zaburzenia czynności tarczycy oraz umożliwiającym monitorowanie i ocenę skuteczności leczenia niedoczynności i nadczynności tarczycy.
  • Badanie FT4 - polega na pomiarze stężeń tyroksyny, czyli jednego z hormonów we krwi. Test ten wykorzystywany jest głównie w diagnozowaniu chorób tarczycy, które przebiegają z nadczynnością lub też niedoczynnością tego narządu.
  • Badanie krwi — w surowicy krwi oznacza się poziom hormonów tarczycy: tyroksyny, trójjodotyroniny oraz przysadki mózgowej: tyreotropiny. W ten sposób można się przekonać, czy tarczyca produkuje prawidłową ich ilość, a także czy dociera do niej hormon z przysadki mózgowej.
  • Ultrasonografia (USG) - polega na badaniu tarczycy głowicą wysyłającą ultradźwięki, które rysują na ekranie monitora obraz jej wnętrza. USG tarczycy pozwala określić wielkość gruczołu tarczowego i zorientować się, czy są w nim i jakiej wielkości guzki.
  • Rentgen klatki piersiowej - tarczyca może się rozrastać do wewnątrz i tworzyć tzw. wole zamostkowe. Na zdjęciu RTG można sprawdzić, czy tak się dzieje.
  • Scyntygrafia – pacjent dostaje do wypicia promieniotwórczy izotop. Tarczyca wchłania go tak jak jod pochodzący z pożywienia czy z powietrza. Jeśli w tarczycy są guzki, to izotop wchłania się nierównomiernie.
  • Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) - lekarz nakłuwa guzek i pobiera odrobinę tkanki. Następnie, pod mikroskopem sprawdza, czy w próbce znajdują się komórki nowotworowe.

Leczenie

Podstawą terapii przy nadczynności tarczycy są leki oraz leczenie jodem radioaktywnym. W ciężkich przypadkach jest to leczenie chirurgiczne, które polega na częściowym usunięciu tarczycy. W trakcie leczenia, ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, zmniejszenie stresu, aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta. Odżywianie powinno być zbilansowane i zawierać niskotłuszczowy nabiał, mięso gotowane oraz pieczywo ziarniste.

Nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do zaburzeń m.in. pracy układu krążenia i przyczynić się do zawału mięśnia sercowego, czy udaru mózgu. Stan nasilenia objawów nadczynności tarczycy (tzw. przełom tarczycowy) bezpośrednio zagraża życiu.

Profilaktycznie warto pić herbatę ziołową na tarczycę, stosować olej z wiesiołka oraz suplementy z korzeniem lukrecji. Duże zasługi w zapobieganiu schorzeniom tarczycy daje woda morska. Jod w niej zawarty uwalnia się do atmosfery, więc warto będąc nad morzem, spacerować wzdłuż brzegu i wdychać powietrze.

Niedoczynność tarczycy

Skutki ciężkiej niedoczynności obejmują choroby serca, niepłodność, a w trudnych przypadkach nawet śpiączkę. Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb naszego organizmu. Najczęstszymi objawami są: przyrost masy ciała, wolne tętno, niskie ciśnienie krwi, chłodna skóra, pogorszenie nastroju, czy senność i problemy z pamięcią. Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po badaniu zdecyduje o konieczności oznaczenia TSH. Należy pamiętać, że badania TSH powinny być wykonywane u osób, u których w rodzinie stwierdzono chorobę Hashimoto. Bardzo ważnym jest rozpoznanie niedoczynności tarczycy u kobiet, które planują ciążę. Niedoczynność tarczycy może być groźna zarówno dla zdrowia matki i dziecka.

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem tego gruczołu. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na regularnym uzupełnianiu niedoboru hormonu tarczycy lewotyroksyną, która działa jak hormon wytwarzany w tarczycy. Prowadzi to do wyrównania stężenia TSH oraz powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Zobacz jakie badania wykonujemy w CM Medyceusz w kierunku określenia pracy tarczycy i umówi się na konsultację u endokrynologa

LINK: https://centramedycznemedyceusz.pl/uslugi/lekarze-specjalisci/endokrynolog

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo