Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Zdrowe zęby, to zdrowy organizm

Jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i regularne mycie zębów nie trzeba nikomu przypominać. Ale czy na pewno? Według statystyk na próchnicę cierpi niemal połowa przedszkolaków, aż 91%. osiemnastolatków i prawie wszyscy dorośli. Jednocześnie co piąty Polak myje zęby raz na dzień, a 3,8 mln osób nie robi tego wcale. Wynika z tego, że większość osób w naszym kraju choruje na próchnicę i zmaga się z powikłaniami tej choroby. Próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób przewlekłych, której lepiej zapobiegać poprzez mycie zębów, niż leczyć u stomatologa. Co trzeba o niej wiedzieć? Dlaczego nieleczona szkodzi całemu naszemu organizmowi? Na te pytania odpowiadają specjaliści z CM Medyceusz w Łodzi.

Niestety w Polsce ciągle zbyt mało mówi się o tym, jak groźna jest to choroba. Próchnicę można wyleczyć, o ile wystarczająco wcześnie zgłosimy się do dentysty. Zauważając pierwsze zmiany na szkliwie, warto od razu udać się do stomatologa, ponieważ uniknie się w ten sposób wielu nieprzyjemnych i drogich zabiegów.

- Głównym celem mycia zębów jest usunięcie bakterii, resztek jedzenia i zneutralizowanie kwaśnego pH w naszej jamie ustnej. Ważna jest systematyczność. Zęby należy myć po każdym dużym posiłku. Najczęściej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Trzeba szczotkować je przede wszystkim przed snem, aby usunąć wszystkie resztki jedzenia oraz po przebudzeniu, aby usunąć z ich powierzchni szkodliwy osad i groźne bakterie – tłumaczy dr Agata Błońska z CM Medyceusz w Łodzi.

W jamie ustnej człowieka żyje kilkaset gatunków bakterii. Naukowcy odkryli wśród nich jeden szczególnie dobroczynny szczep - Streptococcus salivarius M18, który produkuje korzystne dla organizmu lantybiotyki. Substancje te działają przeciwko drobnoustrojom odpowiedzialnym za powstawanie próchnicy. Dodatkowo, szczep Streptococcus salivarius M18 produkuje enzymy, które m.in. redukują zbieranie osadu na płytkach zębowych i dbają o odpowiednie pH w jamie ustnej.

Próchnica to bakteryjna choroba zębów, a jej rozwój związany jest z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Choroba najczęściej występuje u osób regularnie spożywających cukier i słodycze. Próchnica powstaje przez kwasy produkowane przez bakterie, powoduje to odwapnienie szkliwa - prowadząc do powstania ubytków. Wiele osób uważa, że próchnica nie jest groźna i niepotrzebne jest jej leczenie. Jest to duży błąd! To jedna z najbardziej powszechnych chorób zakaźnych. Choć przez długi czas może być niezauważalna, to w konsekwencji powoduje osłabienie naturalnych zdolności obronnych w naszym organizmie. Co ważne, próchnica rozwija się etapami. Początkowo, pojawiają się białe przebarwienia na powierzchni szkliwa. Następnie, przebarwienia przechodzą w ubytki, penetrując kolejne warstwy zęba. Nieleczone przez dłuższy czas ubytki mogą być przyczyną powstania wielu infekcji lub ropnia, a bakterie jeżeli przedostaną się do naszego krwiobiegu mogą doprowadzić nawet do sepsy!

- Pielęgnacja zębów trwa tylko kilka minut dziennie. Warto poświęcić ten czas na pielęgnacje jamy ustnej, ponieważ lista powikłań związanych z nieleczeniem próchnicy jest długa. Najgroźniejsze to: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz cukrzyca. Do tego pojawić się mogą problemy ze stawami, choroby serca, nerek oraz zatok – wyjaśnia dr Agata Błońska.

Etapy rozwoju próchnicy:

 • Białe plamki na uzębieniu
 • Deminerazlizacja szkliwa
 • Rozpad zębiny
 • Zajęcie miazgi zębowej
 • Powstanie ropnia
 • Utrata zęba

Pierwszy etap próchnicy jest najprostszy do wyleczenia, wystarczy wprowadzić odpowiednią higienę jamy ustnej, używać pasty z fluorem i ograniczyć cukier w diecie. Natomiast w momencie uszkodzenia szkliwa i powstania ubytku, konieczna jest już wizyta u stomatologa, która kończy się założeniem plomby. W ostatnim etapie rozwoju próchnicy, gdy dochodzi do zajęcia miazgi zębowej, konieczne jest wtedy leczenie kanałowe, a w najgorszym przypadku ząb jest usuwany.

Jak prawidłowo myć zęby?

 • Zwilż szczoteczkę pod strumieniem wody, a następnie wyciśnij na nią pastę do zębów.
 • Umyj zęby i dziąsła.
 • Szczotkuj zęby delikatnymi, okrężnymi ruchami.
 • Wyszczotkuj zęby trzonowe.
 • Umyj tył przednich zębów.
 • Nie zapomnij o języku.
 • Wypłucz usta.
 • Ciesz się pięknymi i zdrowymi zębami

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo