Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Wiele badań lekarskich, którymi musimy być poddawani w trakcie życia, budzi u nas pewien dyskomfort. Wynika on albo z wcześniejszych negatywnych doświadczeń, albo ze złej sławy, jaką cieszą się poszczególne badania albo też cała sytuacja związana z monitorowaniem naszego stanu zdrowia i z ewentualnym zaznajomieniem się z jego złym wynikiem, stresuje nas tak, że na samą myśl o nim mamy dreszcze.  

 

Oczywiście niektóre badania bywają nawet w pewien sposób bolesne, lecz wobec niektórych uprzedzamy się zbyt pochopnie. Jednym z przykładów jest diagnostyka rezonansem magnetycznym.

 

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

 

Czy przebieg badania rezonansem magnetycznym naprawdę jest taki straszny? Co należy robić lub inaczej – co my musimy podczas niego robić? Otóż przyglądając się temu badaniu zupełnie z zewnątrz, można wyróżnić następujący tok wydarzeń.

 

Najpierw pacjent kładzie się na wąskim łóżku stanowiącym część większego obiektu, który porusza się na kółkach. Na tym etapie umieszcza się też specjalną cewką nad obszarem, który konkretnie ma być poddany badaniu np. nad głową lub nad klatką piersiową. Cewka pozwala bowiem na dokładniejszy pomiar.

 

Następnie leżący na jeżdżącym łóżku pacjent wprowadzany jest do tunelu. To jest pewnie najbardziej stresujący moment całego badania. Przybywanie w stosunkowo ciasnym, choć oświetlonym i klimatyzowanym wnętrzu tunelu bywa dla niektórych osób mało przyjemne. Muszą oni pozostawać tam w całkowitym bezruchu. To doświadczenie jest szczególnie stresujące dla ludzi chorych na klaustrofobię. Natomiast we wnętrzu skanującego nas tunelu jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzem, z którym porozumiewamy się przez mikrofon, nie odczuwamy żadnego bólu, a ponadto nie musimy się nawet poruszać.

 

Jeśli wykazujemy obawę przed badaniem, to lekarz może podać nam środek uspokajający, dzięki któremu lepiej zniesiemy badanie. Najważniejsze jest, żeby w jego trakcie pozostawać w całkowitym bezruchu. Czas trwania badania rezonansem magnetycznym to od 20 do 60 minut.

 

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

 

Istnieje kilka wytycznych, dotyczących przygotowania do badania rezonansem magnetycznym.

 

 

Poleca się także niestosowanie makijażu, lakieru do włosów, a także kremu rozświetlającego, ponieważ niektóre z powyższych substancji mogą zawierać drobinki metalu, które wypaczą wynik badania.

 

 Więcej informacji 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo