Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jak działa szczepionka przeciw grypie?

W drugiej połowie września do Polski trafią „tegoroczne” szczepionki przeciw grypie. „Tegoroczne” czyli zawierające szczep wirusa, którego spodziewamy się w tym sezonie jesienno – zimowym w Polsce oraz na całej półkuli północnej. Nieco później, bo w październiku, po raz pierwszy w Polsce pojawią się szczepionki podawane donosowo dla dzieci i młodzieży. Szczepionki to najlepsze zabezpieczenie przez grypą i jej powikłaniami.

Wokół szczepionek przeciw grypie narosło sporo mitów. Sam fakt wprowadzenia szczepu wirusa do organizmu wzbudza opór i lęk. Wśród pacjentów krążą – niestety bardzo szkodliwe – opowieści o rozmaitych powikłaniach wynikających rzekomo z przyjęcia szczepionki. Najczęściej nie mają one nic wspólnego z grypą, bywają po prostu reakcją poszczepienną, która zresztą u zdecydowanej większości osób nie występuje. Wyjaśniamy więc kilka kwestii dotyczących szczepień ochronnych.

Co zawiera szczepionka?

Są to martwe fragmenty wirusa grypy, które nie mogą doprowadzić do rozwoju choroby. Układ odpornościowy osoby zdrowej zareaguje na nie odpowiednio, tak jak powinien, czyli będzie ją zwalczał. Szczepionka przeciw grypie produkowana jest z jaj kurzych, nie zawiera aktywnego wirusa, nie może więc wywołać grypy.

Jakie jest zadanie szczepionki?

Zadaniem szczepionki jest „nauczenie” w bezpieczny sposób układu immunologicznego walki z nową, tegoroczną odmianą wirusa. Dzięki szczepionce organizm zaczyna wytwarzać komórki zwalczające infekcję, które często nazywane są przeciwciałami. Te przeciwciała są „produkowane” przez organizm w ciągu 6 – 8 tygodni od przyjęcia szczepionki. Chodzi o to, aby organizm „wiedział”, jak szybko i skutecznie zareagować na „prawdziwego”, żywego wirusa w okresie wzrostu zachorowań.

Czy szczepionki są bezpieczne?

Tak. Każda partia szczepionek jest dokładnie, skrupulatnie i wszechstronnie badana zanim trafi na rynek. Dlatego właśnie szczepienie zalecane jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Światową Organizację Zdrowia.

Co gwarantuje szczepionka?

Nie da się wyprodukować szczepionki, która zagwarantuje w stu procentach, że nie zachorujemy na grypę. Jednak nic innego nie broni przed grypą skuteczniej – aż 70 – 90 procent osób, które się szczepią nie choruje na grypę, a ci którzy jednak zachorują, przechodzą jej bardzo łagodną formę. Lekarze od lat podkreślają, że nie ma lepszego antidotum na tę chorobę.

Kto nie powinien przyjmować szczepionki?

Przede wszystkim osoby uczulone na białko kurzego jaja, a osoby przechodzące infekcje jesienno-zimowe, na przykład przeziębienia z gorączką, powinny przesunąć przyjmowanie szczepionki do czasu wyzdrowienia.

Jakie bywają reakcje niepożądane na szczepionkę?

Właśnie one rodzą najwięcej mitów. Uprzedzić trzeba zatem, że po przyjęciu szczepionki może pojawić się ból w miejscu wkłucia, mały obrzęk czy zaczerwienienie, w skrajnych wypadkach u pacjenta wystąpić może krótki i niewielki wzrost temperatury. Te objawy mijają najczęściej w ciągu doby od zastrzyku i co najważniejsze występują one u niewielkiego odsetka osób.

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego W sezonie 2019/2020 w Polsce dostępne będą następujące szczepionki przeciw grypie: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Influvac, Fluenz Tetra.

Zgodnie z informacjami GIS w Polsce w 2018 roku zaszczepiło się 4 procent populacji. Liczba zachorowań w sezonie 2018/2019 przekroczyła 3 miliony.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo