Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

8 prostych rad na zdrowe serce

Nie tylko w walentynki warto o nim pomyśleć z miłością. Przez całe życie, nieprzerwanie pompuje w nasze tętnice litry krwi wykonując ponad 3,5 miliarda uderzeń. Przeczytajcie osiem rad jak dbać o serce.

  1. Dbać o wagę. Obwód brzucha dorosłego mężczyzny nie powinien przekraczać 94 cm, a kobiety 88 cm. BMI czyli wskaźnik masy ciała winien maksymalnie wynosić 25. Utrzymanie tych parametrów jest uzależnione od wielu czynników, ale dwa najistotniejsze to ruch i dieta.
  2. Dbać o aktywność fizyczną. 5 minut ruchu, 6 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia o co najmniej 20 %. A ile najlepiej ćwiczyć „dla serca”? 3 razy w tygodniu po 30 minut, przyspieszając w ten sposób tętno do 130 uderzeń na minutę.
  3. Dbać o dietę. Jeść 5 razy dziennie (90% Polaków tego nie robi). Rozszerzyć jadłospis o warzywa, rośliny strączkowe i owoce, produkty zbożowe i mleczne o niskiej zawartości tłuszczu (aż 33% Polaków w ogóle nie je warzyw). Serce nie lubi tłuszczu zwierzęcego. Zamiast mięsa lepiej jeść ryby.
  4. Dbać o sen. Ostatnie badania naukowe pokazują, że trwający 7 – 8 godzin, nieprzerywany sen sprzyja układowi krążenia i sercu i zmniejsza ryzyko chorobami układów krążenia o blisko 30%. Dlatego tak ważne stało się leczenie chrapania i bezdechu sennego, które są odpowiedzialne za nagminne wybudzanie, a w efekcie choroby serca.
  5. Porzucić nałogi. Nikotyna i alkohol pity regularnie w większych dawkach mają negatywny wpływ na układ krążenia. Kto rzuca papierosy redukuje o połowę ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Osoby nadużywające alkoholu z kolei zwiększają o 25% ryzyko nadciśnienia i o 14% zawału serca.
  6. Ograniczyć sól. Aby sobie nie szkodzić trzeba dostarczać nie więcej niż 5 gram soli dziennie (niestety, średnio zjadamy 9 g dziennie – głównie w produktach spożywczych). Sól uszkadza naczynia krwionośne i nerki. Nasze serce lepiej znosi sól ziołową i przyprawy.
  7. Ograniczyć stres. Bodaj najtrudniejsze, ale możliwe do wykonania, zadanie w dzisiejszych czasach.  Wszystko, poza używkami m.in. nikotyną i alkoholem, co prowadzi do redukcji stresu: sport, spacery, medytacje, lektura, słuchanie muzyki, oddawanie się pasjom jest dla serca dobre.
  8. Regularne badania medyczne. Nie na wszystko mamy wpływ – na przykład na zestaw genów, który „dostajemy w spadku” od rodziców. Dlatego lekarze z CM Medyceusz radzą regularne wizyty u lekarza, badania ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu.

 

Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Każda okazja, święto zakochanych tym bardziej, jest doskonała, aby przypomnieć sobie, że choroby układu krążenia stały się plagą naszych czasów i że każdy może im zapobiegać.

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo