Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Operacja przykurczu Dupuytrena jest coraz bardziej popularnym zabiegiem dla osób cierpiących na tę dolegliwość. Jest to skuteczna metoda leczenia, która może przynieść ulgę Pacjentom i przywrócić im pełną funkcjonalność dłoni. W naszym artykule omówimy, czym jest przykurcz Dupuytrena, jak przebiega zabieg, jakie są jego skutki oraz jakie są korzyści dla Pacjentów.

Czym jest przykurcz Dupuytrena?

 

Nazwa „przykurcz Dupuytrena” pochodzi od nazwiska francuskiego chirurga barona Guillaume'a Dupuytrena, który po raz pierwszy opisał tę chorobę w XIX wieku. Choroba została nazwana na jego cześć, ponieważ był jednym z pierwszych lekarzy, którzy dokładnie opisali jej objawy, przebieg oraz podjęli próby leczenia. Od tamtego czasu nazwa „przykurcz Dupuytrena” stała się powszechnie stosowanym terminem medycznym dla określenia tego schorzenia.

 

Przykurcz Dupuytrena to schorzenie charakteryzujące się tworzeniem się guzków oraz pasm włókien w tkance podskórnej dłoni. Jest to często spotykana przypadłość, która prowadzi do stopniowego skracania się powięzi dłoniowej, co z kolei może ograniczać ruchomość palców. Choroba ta najczęściej dotyka palca małego oraz palca serdecznego, ale może również obejmować inne palce dłoni. Przykurcz Dupuytrena może mieć wpływ na codzienne czynności, takie jak chwytanie przedmiotów czy wyginanie palców, dlatego też leczenie tego schorzenia jest istotne dla poprawy jakości życia pacjenta.

 

Przykurcz Dupuytrena występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Chociaż dokładne przyczyny tej różnicy nie są do końca znane, to jednak statystyki wskazują na wyższą częstość występowania tego schorzenia u mężczyzn. Jednakże warto zaznaczyć, że może ono występować u obu płci i może być dziedziczone genetycznie.

Na czym polega operacja przykurczu i jak ułatwia życie?

 

Operacja przykurczu Dupuytrena jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie zmian chorobowych związanych z przykurczem palców spowodowanym przez chorobę Dupuytrena, aby przywrócić normalną funkcję dłoni. Operacja przykurczu jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego chirurga ortopedycznego lub plastycznego. Zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od preferencji pacjenta i złożoności zabiegu.

 

Podczas operacji chirurg usunie guzki i pasma włókien z tkanki podskórnej dłoni, przywracając normalną strukturę i funkcję dłoni. Może to obejmować rozcięcie zmienionej tkanki lub usunięcie jej całkowicie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Po zabiegu pacjent może wymagać rehabilitacji, która pomoże w przywróceniu pełnej funkcji dłoni. Chirurg może zalecić noszenie specjalnych opasek lub ortezy, aby wspomóc proces gojenia i zapobiec ponownemu przykurczowi palców.

Jakie są skutki operacji przykurczu Dupuytrena?

 

Operacja przykurczu Dupuytrena może przynieść wiele korzyści dla pacjentów, w tym:

 

  • Zmniejszenie bólu i dyskomfortu związanego z chorobą.
  • Poprawa jakości życia i możliwości wykonywania codziennych czynności.

 

Jednakże, jak każdy zabieg chirurgiczny, operacja przykurczu Dupuytrena wiąże się z pewnymi ryzykami i możliwymi skutkami ubocznymi. Należą do nich infekcje, krwawienie, blizny oraz rzadziej występujące powikłania neurologiczne lub naczyniowe.

 

Dla wielu pacjentów cierpiących na przykurcz Dupuytrena operacja może być ostatecznym rozwiązaniem, które przywróci im normalność w funkcjonowaniu dłoni. Korzyści te mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia pacjenta i umożliwić mu powrót do aktywności, które wcześniej były dla niego utrudnione lub niemożliwe. Warto również podkreślić, że współczesna medycyna i technologia chirurgiczna umożliwiają skuteczniejsze i bezpieczniejsze przeprowadzanie tego rodzaju operacji, co dodatkowo zwiększa zaufanie pacjentów do tego rodzaju leczenia.

 

Jeśli szukasz skutecznego leczenia przykurczu Dupuytrena, skonsultuj się z doświadczonym chirurgiem ortopedycznym lub plastycznym, który będzie w stanie zaproponować Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo