Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Dna moczanowa to schorzenie, które związane jest z nadmiernym gromadzeniem się kryształów kwasu moczowego w stawach, co prowadzi do stanu zapalnego i bólu. To schorzenie dotyka głównie stawu palucha, choć może również występować w innych stawach. Warto zgłębić wiedzę na temat przyczyn, objawów i skutecznych metod leczenia dny moczanowej.

Przyczyny dny moczanowej — nadmierna produkcja kwasu moczowego

Przyczyny dny moczanowej są złożone i często wynikają z kombinacji genetycznych, stylu życia, diety i innych czynników. Zapobieganie dnie moczanowej często obejmuje kontrolę diety, utrzymanie zdrowej masy ciała, unikanie alkoholu i regularne badania kontrolne. Osoby mające skłonność do dny moczanowej ze względu na dziedziczność lub inne czynniki ryzyka powinny być szczególnie świadome tych aspektów i podejmować odpowiednie środki zapobiegawcze.

Zwiększone wytwarzanie puryn: dieta bogata w puryny, obecne m.in. w czerwonym mięsie, śledziach, sardynkach czy drożdżach, może zwiększać produkcję kwasu moczowego.

Zmniejszona wydalanie kwasu moczowego: niewłaściwe funkcjonowanie nerek, które nie usuwają wystarczającej ilości kwasu moczowego, może przyczyniać się do dny moczanowej.

Otyłość: nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia dny moczanowej, ponieważ zwiększa się produkcja kwasu moczowego i obciążenie stawów.

 

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa najczęściej objawia się w stawach, a szczególnie w jednym z nich, jakim jest staw palucha. Atak dny moczanowej zazwyczaj rozpoczyna się nagłym i silnym bólem w stawie palucha, co nazywane jest również zapaleniem stawu palucha lub podagrą. Jednak dna moczanowa może także dotyczyć innych stawów, takich jak stawy kolanowe, stawy skokowe, stawy łokciowe czy nadgarstkowe. Z reguły ataki dny moczanowej są jednostronne, co oznacza, że dotyczą tylko jednej strony ciała.

Inne, towarzyszące objawy to:

Obrzęk i zaczerwienienie skóry w okolicy stawu: w wyniku stanu zapalnego obserwuje się obrzęk i zaczerwienienie skóry wokół stawów.

Gorączka: w ciężkich przypadkach ataku dny moczanowej może wystąpić gorączka.

Odczucie dyskomfortu i bólu: nawet lekkie dotknięcie stawu może wywoływać ból.

 

Leczenie dny moczanowej — jak się jej pozbyć? 

Leczenie dny moczanowej to proces, który w zależności od wielu czynników trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Nie należy jednak sugerować się innymi przypadkami, bo każdy jest to kwestia indywidualna. W przypadku wystąpienia objawów należy zgłosić się do specjalisty.

 

Kilka sposobów na leczenie dny moczanowej

Leki przeciwbólowe: niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, pomagają w łagodzeniu bólu i redukcji stanu zapalnego.

Leki moczanowe: Allopurinol to lek, który pomaga w obniżeniu poziomu kwasu moczowego, zmniejszając ryzyko powtarzających się ataków dny moczanowej.

Leki przeciwzapalne: w cięższych przypadkach stosuje się leki przeciwzapalne, takie jak kolchicyna czy kortykosteroidy, aby złagodzić objawy.

Dieta: ograniczenie spożycia puryn, alkoholu i czerwonego mięsa może pomóc w kontrolowaniu poziomu kwasu moczowego.

Nawadnianie: spożywanie odpowiedniej ilości wody wspomaga wydalanie kwasu moczowego z organizmu.

 

Czy da się zapobiegać dnie moczanowej?

Zapobieganie dnie moczanowej opiera się na zdrowym stylu życia, zrównoważonej diecie i monitorowaniu czynników ryzyka. Regularne kontrole zdrowia, utrzymanie zdrowej masy ciała, aktywność fizyczna i unikanie czynników, które mogą zwiększać poziom kwasu moczowego, są kluczowe w profilaktyce tego schorzenia. Osoby mające skłonność do dny moczanowej ze względu na dziedziczność czy inne czynniki ryzyka powinny szczególnie zwracać uwagę na te aspekty i konsultować się z lekarzem w celu skutecznej prewencji.

Niezwykle ważna jest również konsultacja z lekarzem w celu ustalenia trafnej diagnozy i planu leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wiedza na temat przyczyn, objawów i leczenia dny moczanowej stanowi fundament skutecznej terapii tego schorzenia.

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo