Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Zmiany skórne na głowie, takie jak łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate czy łysienie androgenowe, wpływają na wygląd i samopoczucie. Warto zatem zasięgnąć porady specjalisty, aby móc skutecznie poradzić sobie z problemem. Ale do kogo najlepiej się udać - do dermatologa czy trychologa?

 

Dermatolodzy i trycholodzy to specjaliści, którzy zajmują się chorobami skóry i włosów. Dermatolodzy są lekarzami, którzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry i błon śluzowych. Trycholodzy, z kolei, to specjaliści zajmujący się chorobami włosów, skóry głowy oraz włosów na całym ciele. Obaj specjaliści są w stanie pomóc pacjentom z problemami skórnymi na głowie, jednakże zakres ich kompetencji jest inny.

W czym może pomóc dermatolog?

Dermatologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na badaniu, rozpoznawaniu i leczeniu chorób skórnych, a także chorób włosów i paznokci.

 

W skrócie warto udać się do dermatologa w następujących przypadkach:

 

  • Problemy skórne, takie jak trądzik, wysypki, swędzenie, łuszczenie skóry.
  • Przewlekłe lub nawracające choroby skórne, np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry.
  • Badania profilaktyczne skóry, szczególnie jeśli istnieje ryzyko raka skóry.
  • Zauważalne zmiany w znamionach, takie jak asymetria, nieregularne brzegi, różnorodne kolory, wzrost rozmiaru, krwawienie, świąd lub bolesność.

Kiedy warto pójść do trychologa?

Podczas gdy dermatolog zajmuje się chorobami skóry w szerszym zakresie, to trycholog zajmuje się wyłącznie schorzeniami skóry głowy. Z tego względu pacjenci są często do trychologa kierowani przez lekarza dermatologa. Trycholog zdiagnozuje chorobę i zaproponuje odpowiednie leczenie, które może obejmować zmiany w diecie, stosowanie preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także suplementy diety.

 

Problemy, z którymi pomoże trycholog to między innymi:

 

  • Nadmierna utrata włosów
  • Łysienie
  • Choroby skóry głowy takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, egzema czy grzybica
  • Złe nawyki pielęgnacyjne
  • Problemy hormonalne

Jeśli masz problemy z włosami, takie jak nadmierne wypadanie włosów, przerzedzenie włosów, łysienie plackowate, łupież, swędzenie skóry głowy, łamliwość włosów lub problemy ze wzrostem włosów, trycholog może pomóc zdiagnozować przyczynę i zaproponować odpowiednie leczenie. Przydatne może być też skorzystanie z konsultacji dotyczącej pielęgnacji włosów. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej wyboru odpowiednich produktów do pielęgnacji, trycholog może udzielić wskazówek i zaleceń, aby utrzymać zdrowe i piękne włosy.

Łysienie androgenowe - dermatolog czy trycholog?

W niektórych przypadkach, takich jak łysienie androgenowe, dobrze jest udać się zarówno do dermatologa, jak i do trychologa. Dermatolog może pomóc w diagnozie przyczyny łysienia, a trycholog w doborze odpowiednich terapii.

 

Nie należy jednak pod żadnym pozorem lekceważyć problemów skórnych na głowie i leczyć ich samodzielnie, ponieważ może to zaostrzyć sytuację. Konieczna jest profesjonalna diagnoza i odpowiednie leczenie, które może pomóc w uzyskaniu poprawy stanu skóry i włosów.

 

Podsumowując, zarówno dermatolog, jak i trycholog mogą pomóc w leczeniu zmian skórnych na głowie. Nawet w przypadku łagodniejszych chorób skóry, takich jak łupież czy egzema, można skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem. Warto pamiętać, że niezależnie od wyboru specjalisty, ważne jest regularne badanie skóry głowy i wczesne wykrywanie zmian skórnych.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo