Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Konsultacja foniatryczna to wizyta u specjalisty - foniatry, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń mowy i głosu.

 

Podczas konsultacji foniatrycznej, lekarz przeprowadza badanie, którego celem jest ocena stanu narządów mowy, a w szczególności krtani i strun głosowych. Badanie to polega na badaniu struktury anatomicznej krtani, m.in. na ocenie stanu błony śluzowej, wielkości szpar głośni oraz ocenie parametrów funkcjonalnych strun głosowych.

 

Celem konsultacji foniatrycznej jest diagnoza i leczenie różnego rodzaju zaburzeń, takich jak chrypka, afonia, dyzartria czy jąkanie. Na podstawie wyników badań lekarz może zalecić terapię logopedyczną, farmakoterapię lub zabiegi chirurgiczne, jeśli zachodzi taka potrzeba. Konsultacja foniatryczna może być przydatna dla osób z różnymi problemami związanymi z mową i głosem, takich jak nauczyciele, aktorzy, piosenkarze, prezenterzy oraz osób z chorobami układu oddechowego.

Kiedy warto zgłosić się na konsultację foniatryczną?

Konsultacja foniatryczna jest zalecana w przypadku wystąpienia różnych problemów z układem głosowym, mowy oraz dróg oddechowych górnych.

 

Poniżej przedstawiamy niektóre z objawów, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji foniatrycznej:

 

 • Chrypka, czyli zmiana barwy głosu, która utrzymuje się dłużej niż 3-4 tygodnie.
 • Ostry ból gardła lub krtani, który utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie.
 • Trudności w mówieniu lub oddychaniu.
 • Uczucie zmęczenia głosu, szczególnie po dłuższym mówieniu.
 • Problemy z połykaniem lub częsty kaszel.
 • Ciągłe uczucie suchości w gardle.
 • Dyskomfort w gardle lub w klatce piersiowej podczas mówienia.

 

Ponadto konsultacja foniatryczna jest zalecana w przypadku wystąpienia zaburzeń strun głosowych, takich jak:

 

 • Zanik głosu.
 • Chrapanie podczas mówienia lub oddychania.
 • Słaba kontrola nad głosem, trudności w modulacji tonacji lub rytmu mowy.
 • Zaburzenia wokalne u dzieci, takie jak niekontrolowane piski, skrzeczenie lub powtarzające się problemy z głosem

 

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów warto skonsultować się z lekarzem foniatrą. Pamiętaj, że nieleczona choroba lub zaburzenie układu głosowego może prowadzić do trwałych zmian, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia i pracy zawodowej. Dlatego też, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego głosu lub mowy, warto skontaktować się z lekarzem foniatrą, który przeprowadzi badanie i zaleci odpowiednie leczenie.

Konsultacja foniatryczna i co dalej?

W zależności od wyników badania foniatra może zalecić dalsze badania, np. badania endoskopowe, w których za pomocą specjalistycznego sprzętu lekarz może obejrzeć wnętrze krtani, lub badania elektroakustyczne, które pozwalają na dokładne zbadanie parametrów akustycznych głosu.

 

Leczenie zaburzeń głosu i dróg oddechowych górnych zależy od ich przyczyny. W przypadku chorób zakaźnych, jak np. zapalenie krtani czy krtaniowe zapalenie gardła, lekarz może zalecić leczenie antybiotykowe. W przypadku chorób alergicznych, takich jak alergia na pyłki czy roztocza, zalecane są leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidowe. W przypadku zaburzeń anatomicznych, jak np. polipy czy torbiele krtani, lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne.

 

Podsumowując, konsultacja foniatryczna to badanie, które pozwala na dokładną diagnozę i leczenie chorób i zaburzeń układu głosowego i mowy. W przypadku wystąpienia problemów z głosem warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem foniatrą, który przeprowadzi badanie i zaleci odpowiednio dopasowane leczenie.

Zapisz się do foniatry w CMM - https://centramedycznemedyceusz.pl/otorynolaryngologia/ 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo