Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Bezdech senny to zaburzenie oddychania, które polega na okresowym zatrzymywaniu się lub zmniejszaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Osoby cierpiące na bezdech senny często wydają z siebie głośne chrząkanie lub chrapanie. Może mieć różne przyczyny, ale najczęściej wynika z blokowania się dróg oddechowych, co powoduje przerwy w oddychaniu. Choroba ta dotyka wiele osób, zwłaszcza osoby otyłe, palące papierosy, a także osoby z chorobami serca i cukrzycą. Czy bezdech senny jest niebezpieczny? Jakie są objawy i jak można go leczyć? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

 

Bezdech senny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie jest odpowiednio leczony. Najczęstsze skutki to zmęczenie, senność w ciągu dnia, bóle głowy, problemy z koncentracją, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, a nawet udar mózgu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zdiagnozować i leczyć bezdech senny, gdy pojawią się pierwsze objawy.

Najważniejsze objawy, które świadczą o bezdechu sennym

Bezdech senny to choroba, która charakteryzuje się tym, że podczas snu dochodzi do przerw w oddychaniu. Bezdech senny może mieć różne nasilenie - od łagodnego, z jednym lub dwoma epizodami przerw w oddychaniu, do ciężkiego, w którym przerwy w oddychaniu są bardzo długie i częste.

 

Objawy bezdechu sennego są różnorodne i mogą wpływać na jakość snu oraz codzienne funkcjonowanie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy bezdechu sennego:

  • Głośne chrapanie - jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów bezdechu sennego. Chrapanie może być tak głośne, że zakłóca sen partnera.
  • Przerywany sen - osoby cierpiące na bezdech senny często budzą się z uczuciem duszenia lub zadyszki. Mogą towarzyszyć im koszmary senne lub senność w ciągu dnia.
  • Nadmierne zmęczenie w ciągu dnia - ciągłe przerywanie snu i przerwy w oddychaniu powodują, że osoby cierpiące na bezdech senny nie są w stanie osiągnąć pełnego wypoczynku podczas snu, co skutkuje nadmiernym zmęczeniem w ciągu dnia.
  • Bóle głowy - osoby z bezdechem sennym mogą odczuwać bóle głowy, zwłaszcza rano po przebudzeniu.
  • Problemy z koncentracją i pamięcią - brak odpowiedniej ilości snu może wpłynąć na funkcjonowanie mózgu i prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią.
  • Zaburzenia nastroju - osoby z bezdechem sennym mogą doświadczać zaburzeń nastroju, depresji czy drażliwości.

Leczenie bezdechu sennego

Leczenie bezdechu sennego zależy od jego przyczyny. W przypadku łagodnego bezdechu sennego lekarz może zalecić zmianę stylu życia, w tym zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia papierosów. W przypadku umiarkowanego lub ciężkiego bezdechu sennego lekarz może zalecić stosowanie urządzeń CPAP (ciśnieniowe urządzenie wentylacyjne), które utrzymują drogi oddechowe otwarte podczas snu.

 

W przypadku ciężkiego bezdechu sennego lekarz może zalecić również chirurgiczne leczenie, takie jak operacja usunięcia tkanki z jamy nosowej, podniebienia miękkiego lub języka, aby zwiększyć przepływ powietrza podczas snu.

 

W każdym przypadku bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu bezdechu sennego. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na pierwsze objawy i rozpocząć leczenie jak najszybciej.

 

Jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny, skonsultuj się z lekarzem, aby przeprowadzić odpowiednie badania i uzyskać diagnozę. Pamiętaj, że leczenie bezdechu sennego może poprawić jakość Twojego snu, a także przyczynić się do zmniejszenia ryzyka poważnych problemów zdrowotnych.

Warto rozważyć zmianę stylu życia

Warto również pamiętać o zapobieganiu bezdechowi sennemu poprzez zmianę stylu życia. Przede wszystkim warto zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożycie alkoholu, dbać o swoją dietę i regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Ponadto należy zwrócić uwagę na swoją wagę i w razie potrzeby podjąć działania w celu jej redukcji.

 

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze warto podejmować wszelkie działania w celu jego ochrony i poprawy.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo