Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Optyczna koherentna tomografia (OCT) to zaawansowana technologia obrazowania, która odgrywa istotną rolę we współczesnej medycynie. Umożliwia lekarzom badanie cienkich skrawków tkanki z niespotykaną dotąd wyrazistością i szczegółowością. OCT może pomóc w diagnozowaniu i monitorowaniu wielu chorób, od związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej po raka. Ten artykuł zawiera przegląd tej innowacyjnej techniki obrazowania medycznego, w tym jej zastosowania, zalety i ograniczenia.

Tomografia koherencyjna dna oka

Optyczna koherentna tomografia (OCT) to technika obrazowania wykorzystująca światło do rejestrowania przekrojowych obrazów struktury oka. Obrazy te są następnie wykorzystywane przez okulistów do diagnozowania i monitorowania szeregu chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra. Koherentna tomografia dna oka to rodzaj technologii, która została opracowana specjalnie do badania siatkówki na większych głębokościach niż konwencjonalne systemy. OCT może wykrywać nieprawidłowości w trzech wymiarach, dostarczając bardziej szczegółowe obrazy i dane niż tradycyjne systemy. Pozwala to na dokładniejszą diagnostykę i leczenie w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Dodatkowo OCT można wykorzystać do oceny zmian grubości siatkówki w czasie, co może dostarczyć cennego wglądu w postęp niektórych chorób oczu. Łącząc obrazowanie w wysokiej rozdzielczości z informacjami o grubości siatkówki w czasie rzeczywistym, OCT ułatwiło wykrywanie wczesnych objawów choroby i podejmowanie optymalnych decyzji terapeutycznych dla pacjentów.

Kiedy lekarz wykonuje OCT? Diagnostyka chorób oczu

Optyczna koherentna tomografia (OCT) to technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale świetlne do wykonywania trójwymiarowych obrazów siatkówki i innych struktur oka o wysokiej rozdzielczości. Działa poprzez kierowanie światła przez oko i pomiar odbicia od różnych struktur, a następnie konstruowanie obrazu z tych odbić. OCT pozwala lekarzom zobaczyć szczegółową strukturę warstw tkanki w oku i zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości lub patologie, które mogą być obecne. Informacje te mogą pomóc w diagnozowaniu chorób, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Może również wykrywać zmiany w tkankach oka na wcześniejszych etapach niż inne metody testowania, co czyni je przydatnymi do wczesnego wykrywania i leczenia niektórych chorób.

OCT to szybka, nieinwazyjna procedura pozbawiona dyskomfortu i ryzyka dla pacjentów, umożliwiająca lekarzom postawienie dokładniejszej diagnozy bez konieczności pobierania próbek tkanek lub wykonywania inwazyjnych operacji.

Precyzyjna diagnostyka jaskry

Optyczna koherentna tomografia (OCT) to nieinwazyjna technika obrazowania, która wykorzystuje światło do rejestrowania szczegółowych, trójwymiarowych obrazów struktur wewnątrz oka. Działa poprzez emitowanie światła i pomiar jego odbić z różnych głębokości oka, co pozwala na precyzyjny pomiar warstw tkanek i innych struktur. OCT może być stosowany do diagnozowania różnych schorzeń, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra i odwarstwienia siatkówki. W szczególności OCT jest korzystne dla dokładnego diagnozowania jaskry ze względu na jego zdolność do pomiaru grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki i innych tkanek dotkniętych chorobą. Daje to lekarzom bardziej szczegółowe informacje o stanie pacjenta niż tradycyjne metody, takie jak fotografia dna oka czy badanie pola widzenia. Dodatkowo OCT może również pomóc wykryć zmiany w czasie, aby monitorować postępy pacjenta i podejmować decyzje dotyczące leczenia.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo