Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, istnieje szeroka gama specjalistów, którzy mogą zapewnić leczenie i porady. Może być trudno zdecydować, który rodzaj specjalisty najlepiej odpowiada Twoim konkretnym potrzebom. W tym artykule zbadamy różnice między psychiatrami a psychologami, umożliwiając dokonanie świadomego wyboru, który rodzaj specjalisty najlepiej pasuje do Twojej indywidualnej sytuacji. Warto wiedzieć, który lekarz-specjalista może pomóc nam lub jednemu z członków naszej rodziny w konkretnych problemach związanych ze zdrowiem psychicznym.

W czym pomoże nam psycholog?

Psychologowie i psychiatrzy są profesjonalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego, ale istnieją między nimi różnice. Tytuł psychologa można uzyskać po pięcioletnich studiach magisterskich. Psycholog koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu terapii rozmownej lub poradnictwa, aby pomóc osobom w rozwiązaniu ich problemów. Może zapewnić wgląd w zachowanie, myśli i uczucia danej osoby, a także pomóc jej w opracowaniu strategii i technik radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami życiowymi. Psychologowie często przeprowadzają również oceny, takie jak testy IQ lub inwentarze osobowości, aby lepiej zrozumieć mocne i słabe strony danej osoby.

Natomiast psychiatrzy to lekarze specjalizujący się w leczeniu zdrowia psychicznego. Mogą przepisać leki, takie jak leki przeciwdepresyjne lub przeciwpsychotyczne, które mogą być stosowane w celu uzupełnienia innych form leczenia. Psychiatrzy mogą również stosować psychoterapię w niektórych przypadkach, ale bardziej skupiają się na medycznym aspekcie choroby psychicznej niż psychologowie. Należy zauważyć, że chociaż zarówno psychologowie, jak i psychiatrzy mogą oferować wsparcie i wskazówki, tylko psychiatrzy mogą zgodnie z prawem przepisywać leki.

Wybór między wizytą u psychologa a psychiatry ostatecznie zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli czujesz, że potrzebujesz leków, wizyta u psychiatry jest prawdopodobnie najlepszą opcją, natomiast jeśli wolisz porozmawiać o swoich problemach, wizyta u psychologa może być dla ciebie korzystniejsza. Obaj profesjonaliści są dobrze wyszkoleni i doświadczeni, dlatego ważne jest, aby porównać zakres działań specjalisty przed umówieniem się na spotkanie z jednym z nich!

Kiedy zasięgnąć pomocy psychiatry?

Psychiatra to lekarz, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Jeśli doświadczasz problemów ze zdrowiem psychicznym lub stresu, który negatywnie wpływa na Twoje życie lub życie osób wokół Ciebie, często najlepiej jest zwrócić się do profesjonalisty. Psychiatra to lekarz medycyny specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych. Może stosować leki i psychoterapię w leczeniu chorób psychicznych, więc dobrze nadają się do zapewniania kompleksowych planów leczenia. Ponadto psychiatrzy mogą udzielać skierowań do innych usług, takich jak poradnictwo psychiatryczne i grupy wsparcia. Najkrócej mówiąc, psychiatra stawia diagnozę pacjentowi i ustala plan terapeutyczny, czyli plan leczenia, również farmakologicznego.

Niektóre specyficzne objawy, które mogą wskazywać na potrzebę pomocy psychiatry, obejmują: uczucie skrajnego smutku lub beznadziejności, myśli lub zachowania samobójcze, natrętne myśli, zmiany nawyków żywieniowych lub wzorców snu, intensywny gniew lub drażliwość, trudności z koncentracją na zadaniach lub czynnościach, fizyczne objawy, takie jak bóle głowy, zmęczenie i bóle ciała bez wyjaśnienia; uporczywy niepokój; wycofanie się z życia towarzyskiego; odizolowanie od przyjaciół i rodziny. Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się pomimo stosowania strategii samoopieki, takich jak rozmowa z zaufanymi przyjaciółmi/członkami rodziny lub angażowanie się w działania uspokajające, konieczne jest spotkanie ze specjalistą, który opracuje plan leczenia dostosowany specjalnie do Ciebie.

Psychiatra w Centrum Medycznym Medyceusz

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo