Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Septoplastyka jest techniką chirurgiczną stosowaną w leczeniu niedrożności nosa spowodowanej skrzywieniem przegrody. Jest to powszechna i stosunkowo prosta procedura, którą można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Wiele osób, które mają trudności z oddychaniem z powodu skrzywionej przegrody, może odczuwać znaczną ulgę dzięki udanej plastyce przegrody. Ten artykuł ma na celu przedstawienie procedury septoplastyki, w tym korzyści, zagrożeń i procesu rekonwalescencji.

Septoplastyka - najważniejsze informacje

Septoplastyka to rodzaj operacji stosowanej w celu skorygowania odchylonej przegrody, ściany między dwoma nozdrzami, która czasami może być krzywa i zablokowana. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w celu poprawy oddychania i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem tej procedury, jest kilka ważnych szczegółów, o których powinieneś wiedzieć.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, co powoduje skrzywioną przegrodę. Najczęściej jest to spowodowane genetyką lub urazem, takim jak złamany nos. Inne przyczyny to wady wrodzone i polipy nosa. Aby ustalić, czy septoplastyka jest dla Ciebie najlepszą opcją, Twój lekarz zbada Twój nos i wykona badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie lub tomografia komputerowa, aby lepiej zrozumieć Twój stan. Wskazaniem do operacji jest bezdech senny, nawracające bóle głowy, chrapanie, problemy z oddychaniem i częste infekcje zatok.

Anatomia nosa

Anatomia nosa jest niezbędnym elementem zrozumienia, czym jest septoplastyka i jakie korzyści może przynieść osobom cierpiącym na pewne problemy z oddychaniem. Nos składa się z kilku części, w tym nozdrzy, przegrody, małżowin nosowych i innych małych struktur. Każda z tych części odgrywa istotną rolę w umożliwieniu nam prawidłowego oddychania.

Przegroda znajduje się pośrodku nosa i oddziela dwie drogi oddechowe - po jednej do każdego nozdrza. Składa się z chrząstki i kości, które pomagają utrzymać kształt nosa, jednocześnie utrzymując go otwartym, dzięki czemu możemy oddychać jednakowo z obu stron. Niestety, wiele osób ma skrzywioną lub krzywą przegrodę, co może powodować trudności w oddychaniu, a w rezultacie problemy ze snem i infekcje zatok.

Przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja

Septoplastyka to zabieg chirurgiczny stosowany w celu skorygowania skrzywionej przegrody lub otwarcia zablokowanych przewodów nosowych w celu poprawy oddychania. Może być również stosowany jako element chirurgii rekonstrukcyjnej nosa. Septoplastyka jest wykonywana przez otolaryngologa (lekarza uszu, nosa i gardła) w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym.

Przed poddaniem się septoplastyce pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem na temat wszelkich alergii lub innych schorzeń, które mogą mieć wpływ na ich gojenie po operacji. Lekarz zapyta też o przyjmowane leki i wskaże, czy należy je dostosować przed lub po operacji. Przed zabiegiem powinno się odstawić leki obniżające krzepliwość krwi, a w dniu zabiegu pacjent powinien być na czczo. Ponadto pacjenci powinni planować z wyprzedzeniem czas wolny od pracy lub szkoły podczas rekonwalescencji po septoplastyce, ponieważ często może to zająć kilka tygodni, w zależności od indywidualnych przypadków.

Przed wykonaniem tego zabiegu ważne jest, aby pacjent zrozumiał proces przygotowania i wymagany okres regeneracji pooperacyjnej. Przed operacją lekarz może wykonać badania krwi i badania obrazowe w ramach czynności poprzedzających badanie przesiewowe. Po samej operacji należy spodziewać się bólu i obrzęku w okolicy nosa, który może utrzymywać się około dwóch tygodni po zabiegu.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo