Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Aktualnie prowadzenie zdrowego stylu życia, uprawianie różnego rodzaju sportów i najprościej mówiąc, bycie fit staje się bardzo popularne. Warto jednak zadbać o swój organizm kompleksowo pod okiem lekarza medycyny sportowej. Czy zajmuje się ten specjalista? Lekarz medycyny sportowej bada, jakie procesy zachodzą w ciele człowieka w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych, jak zachowuje się organizm po zakończonym wysiłku, jak również co się dzieje w przypadku braku ruchu. Do specjalisty możemy się zgłosić, aby wykonać pakiet badań, dzięki którym możliwe będzie dobranie odpowiedniego rodzaju treningu oraz obciążeń w trakcie ćwiczeń.

 

Pamiętajmy, że do lekarza medycyny pracy możemy wybrać się również wtedy, kiedy ćwiczymy dla siebie w domowych warunkach i zauważymy pewne niepokojące objawy, a nie, tylko jeśli jesteśmy doświadczonymi sportowcami i ćwiczymy wyczynowo na co dzień. Lekarz pomoże nam także w przypadku różnorodnych kontuzji, jak również podpowie, co robić, aby uniknąć urazów w przyszłości. Razem z profesjonalnym fizjoterapeutą lekarz sportowy potrafi szybko postawić na nogi oraz pomóc odzyskać odpowiednią kondycję fizyczną.

Lekarz medycyny sportowej dla aktywnych

Lekarz sportowy przyjmuje w swoim gabinecie nie tylko sportowych profesjonalistów. Diagnozuje i leczy wszelkie schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, nadzoruje fizjoterapię, współpracuje z trenerami sportowymi oraz chirurgami, wykonuje zabiegi, bada kontuzjowanych zawodników, wykonuje badania fizykalne, sprawdza historię medyczną sportowców, edukuje sportowców i trenerów z tematyki diety, schematów ćwiczeń oraz zapobiegania urazom.

 

Jest to lekarz dla aktywnych. Możemy się do niego wybrać w przypadku złamań, skręceń kostki, urazu kolana lub barku, urazów ścięgien, więzadeł, mięśni oraz w przypadku astmy wysiłkowej. Lekarz medycyny sportowej wykonuje również badania początkowe dla zawodników rozpoczynających szkolenia sportowe, a także wymagane cykliczne badania, jak również wydaje decyzje, na podstawie których stwierdza czy dana osoba jest zdolna do uprawiania konkretnego typu sportu. Lekarz sportowy z pewnością okaże się przydatny, jeśli mamy dziecko, które aktywnie uczęszcza na zajęcia sportowe i chcemy zadbać o jego stan zdrowia.

Czego możemy się spodziewać na wizycie u lekarza medycyny sportowej?

Wizyta u lekarza medycyny sportowej jest bardzo podobna do wizyt u innych specjalistów. Lekarz zacznie od szczegółowego wywiadu, zleci podstawowe badania oraz testy wydolnościowe, a także zmierzy i zważy pacjenta. Na pewno po przeanalizowaniu badań i wykonaniu testów uzyskamy konkretną opinię dotyczącą możliwości uprawiania przez nas określonej dyscypliny sportowej. Lekarz sportowy aktywnie współpracuje także z dietetykiem, fizjologiem żywienia, psychologiem, chirurgiem, a w przypadku dzieci z pediatrą, czyli z całym sztabem specjalistów odpowiadających za sukces sportowca i jego wydolność fizyczną. Lekarz medycyny sportowej pomoże nam i porozmawia w momencie, kiedy chcemy ruszyć z treningami, a boimy się o przeciążenie naszego organizmu. Ustalanie odpowiednich treningów jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników takich jak wiek, waga, tryb życia oraz dieta. Jeśli spojrzymy na całość kompleksowo, unikniemy urazów i osiągniemy najlepsze efekty, na których nam zależy.

 

Zdecydowanie każdy, kto prowadzi określoną aktywność fizyczną, czy uprawia sport, powinien wybrać się do lekarza sportowego, aby sprawdzić stan układu mięśniowo-szkieletowego i zoptymalizować treningi.

Lekarz medycyny sportowej w Centrach Medycznych Medyceusz

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo