Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Krwawienie z nosa to dość powszechna dolegliwość, która nie musi oznaczać groźnych  chorób, jednak nie warto jej bagatelizować, zwłaszcza jeśli zdarza nam się stosunkowo często. Warto przyjrzeć się bliżej, czym jest, z biologicznego punktu widzenia, krwawienie z nosa? W zdecydowanej większości przypadków jest to upływ krwi ze splotów naczyniowych w przednio-dolnej części nosa, czyli splotów Kisselbacha lub Little’a, które są najbardziej unaczynione i najcieńsze. Krwawienia z tych naczyń są dość delikatne i można je szybko zatamować. Inny rodzaj krwawienia z nosa - mocniejszy i poważniejszy pochodzi z tylnej części przegrody nad kością lemieszową. Trzeci rodzaj to krwawienie rzekome niepochodzące z nosa, lecz do niego spływające z żylaków przełyku lub nowotworów górnych i dolnych dróg oddechowych.

 

Krwawienie z nosa może mieć podłoże miejscowe, ogólnoustrojowe oraz pourazowe. Często ta dolegliwość pojawia się także u kobiet w ciąży w wyniku zwiększonego ciśnienia tętniczego krwi, która napiera na naczynia krwionośne śluzówki nosa lub u osób długotrwale przyjmujących leki obkurczające naczynia krwionośne i leki przeciwpłytkowe takie jak heparyna. Jeśli krwawienia zdarzają się jednorazowo, nie ma powodów do niepokoju, jeśli jednak są one nawracające, powinniśmy skonsultować się z otolaryngologiem i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne.

 

Ogólnoustrojowe przyczyny krwotoków z nosa

Przeanalizujmy ogólnoustrojowe przyczyny jednorazowych lub nawracających krwawień z nosa. Często zdarza się, że źródło krwawienia z nosa leży w niedoborze witaminy K, która odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi, a także witaminy C oraz żelaza. Choroby, przy których występuje krwawienie z nosa to małopłytkowość, hemofilia, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność wątroby lub nerek, zaburzenia hormonalne, nowotwory krwi, czyli anemia i białaczka, a także choroby zakaźne i układowe.

 

Wyróżniamy również przyczyny miejscowe takie jak stany zapalne, zapalenie zatok oraz ubytki w przegrodzie nosowej, polipy nosa, wysychanie przegrody nosowej, czy też miejscowy uraz spowodowany gwałtownym kaszlem, kichaniem, czy zbyt mocnym wydmuchiwaniem nosa. Krwawienie pojawiające się po poważnym wypadku może świadczyć o złamanej podstawie czaszki, czy złamanym oczodole. Takie dolegliwości wymagają natychmiastowej opieki lekarza, aby uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań. Jeśli krwawienie z nosa pojawiło się u dziecka, zwróćmy uwagę, czy nie jest spowodowane ciałem obcym w nosie. W przypadku kiedy krwawienie wystąpiło jednorazowo, może wynikać z przemęczenia, stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, czy zdenerwowania.

Pierwsza pomoc przy krwawieniu z nosa

Jak pomóc w przypadku wystąpienia krwawienia z nosa? Bardzo ważne jest pochylenie głowy, ściśnięcie skrzydełek nosa i położenie zimnego okładu u nasady nosa. W ten sposób czekamy do 10 minut, aż krwawienie ustanie. Kiedy wysuniemy głowę do przodu, zapobiegniemy spływaniu krwi do gardła. Natychmiastowo wezwijmy lekarza, kiedy krwawienie nie ustępuje lub towarzyszą mu krwawe wymioty oraz zawroty głowy. W celu dokładniejszej diagnostyki warto wybrać się do otolaryngologa, który zbada nos za pomocą wziernika Hartmanna oraz skieruje na dodatkowe badania takie jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Lekarz może wykonać także tamponadę przednią lub tylną nosa, a także zamknąć naczynia krwionośne stosując zabieg koagulacji elektrycznej. W poważniejszych przypadkach konieczne będzie chirurgiczne zamknięcie naczyń krwionośnych.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo