Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

 

Drenaż ucha to zabieg laryngologiczny zwany inaczej tympanostomią. Głównym celem zabiegu jest odprowadzenie zalegającej wydzieliny, a co za tym idzie zmniejszenie ciśnienia wewnątrz ucha i polepszenie słuchu pacjenta. Osuszenie jamy bębenkowej zmniejsza również dolegliwości bólowe i uczucie zatkanego ucha.

Drenaż ucha polega na nacięciu błony bębenkowej, odprowadzeniu nadmiaru płynu z jamy bębenkowej, a następnie wprowadzeniu do ucha specjalnego drenu wentylującego. Na koniec do jamy bębenkowej podaje się leki przeciwzapalne oraz zakładany jest opatrunek.

Dren ma kształt szpulki do nici i jest zbudowany z tworzywa sztucznego. Jego kształt i rozmiar jest dobierany indywidualnie w zależności od rodzaju wysięku i stanu błony bębenkowej tak, aby zaleczenie ucha środkowego przebiegło, jak najszybciej. Dren wyrównuje ciśnienie w uchu środkowym i pomaga w ewakuacji patologicznej wydzieliny.

Drenaż ucha jest zabiegiem chirurgicznym. U dzieci przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, a u dorosłych możliwe jest zastosowanie zarówno znieczulenia miejscowego, jak i ogólnego. Zabieg trwa do 45 minut i w ten sam dzień pacjent może wrócić do domu.

Kiedy wykonujemy drenaż ucha?

Najczęstszym wskazaniem do drenażu ucha jest nawracające oraz długotrwałe zapalenie ucha środkowego przebiegające z wysiękiem, oraz pogorszeniem słuchu u pacjenta. Zabieg wykonuje się również w przypadku przewlekłej niewydolności trąbek słuchowych oraz kiedy mamy do czynienia z opóźnieniami mowy u dzieci w następstwie niedosłuchu. Inne wskazania do zabiegu to przerost migdałka gardłowego, wady rozwojowe twarzoczaszki, choroba Manier’a oraz zapalenie trąbki słuchowej.

W przypadku tych dolegliwości nierzadko dochodzi do obrzęku trąbki słuchowej, który uniemożliwia odprowadzenie płynu wewnątrz ucha w naturalny sposób.

Długotrwale zalegająca wydzielina doprowadza do uszkodzenia struktur wewnątrz ucha środkowego, co prowadzi do poważnych problemów ze słuchem. Zabieg drenażu ucha przynosi natychmiastową ulgę oraz poprawę słuchu.

 

Drenaż ucha — przygotowanie

Przed zabiegiem drenażu ucha należy wykonać zalecone przez lekarza badanie krwi — morfologię ogólną z trombocytami oraz układ krzepnięcia. Jeśli pacjent choruje przewlekle, niezbędne będą konsultacje ze specjalistami. Przed zabiegiem anestezjolog kwalifikuje pacjenta do znieczulenia ogólnego. Zarówno przed, jak i po zabiegu jest wykonywane badanie słuchu — tympanogram oraz audiogram.

Dren wentylacyjny w zależności od decyzji lekarza jest zakładany na okres kilku miesięcy lub dłużej - 2 lata. U dzieci dren pozostaje w uchu tak długo ,aż sam wypadnie.

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się zawroty głowy i ogólne osłabienie jednak powinny one szybko ustąpić. Zabieg jest bezpieczny i w większości przypadków nie dochodzi do powikłań. Najważniejsza jest jednak obserwacja po zabiegu. W przypadku gdy wystąpią omdlenia, gorączka czy krwawienie z ucha należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Zalecenia po zabiegu drenażu ucha

Po zabiegu najważniejsze jest pilnowanie, aby do ucha nie dostała się woda. Przez pierwszy tydzień unikamy wilgoci oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Można się kąpać i brać prysznic natomiast,  w trakcie kąpieli, należy chronić uszy watą lub stoperami. Niewskazane jest używanie wszelkich środków rozpuszczających wydzielinę i olejków aplikowanych do uszu. Nurkowanie oraz latanie samolotem jest przeciwwskazane ze względu na niekorzystne działanie silnie zmieniającego się ciśnienia. Bezwzględnie zabronione jest używanie patyczków do czyszczenia uszu.

Najważniejsze są regularne kontrole laryngologiczne w okresie 12 miesięcy od zabiegu oraz badania słuchu w celu sprawdzenia efektów leczenia i wykrycia czy nie doszło do zapalenia ucha środkowego.

Przeciwwskazania do drenażu ucha

Zabiegu drenażu ucha nie możemy wykonać w kilku przypadkach:

  • zły ogólny stan zdrowia pacjenta
  • brak zgody na wykonanie zabiegu przez pacjenta lub jego opiekuna prawnego
  • choroby uniemożliwiające zastosowanie narkozy
  • nasilona skaza krwotoczna
  • przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew
  • infekcja dróg oddechowych w aktywnym stadium

 Drenaż ucha w Centrum Medycznym Medyceusz

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo