Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Dla zdrowego i nieinteresującego się medycyną człowieka ortopeda i reumatolog są lekarzami, którzy zajmują się tym samym – leczą stawy, mięśnie i kości. Nieco bardziej zorientowani wiedzą, że reumatolodzy skupiają się bardziej na chorobach stawów, które można leczyć medycznie, podczas gdy ortopedzi specjalizują się w leczeniu chirurgicznym i leczeniu złamań. Aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę, Centrum Medyczne Medyceusz zapewnia swoim pacjentom dostęp do lekarza ortopedy i lekarza reumatologa.

 

Różnica między reumatologiem a ortopedą

Pacjentowi cierpiącemu z powodu bólu stawów może być trudno zorientować się, czy powinien umówić się na wizytę u reumatologa, czy u ortopedy. Jeśli nie doszło do wypadku, lub urazu ciała, który wymaga leczenia chirurgicznego, lepiej jest umówić się na wizytę u reumatologa. Jeśli problem zostanie zdiagnozowany wystarczająco wcześnie, reumatolog może skorzystać z różnych niechirurgicznych opcji leczenia i leków, które mogą pomóc w objawach zapalnych i ogólnoustrojowych postaci zapalenia stawów.

 

Reumatolog będzie ściśle monitorował Twój stan i jego postęp podczas przyjmowania leków lub innych niechirurgicznych metod leczenia. Jeśli objawy nie ustąpią, zostaniesz skierowany do lekarza ortopedy, aby sprawdzić, czy Twój stan można leczyć chirurgicznie.

 

Kiedy odwiedzić ortopedę:

  • Jeśli po urazie odczuwasz ból stawów lub mięśni szkieletowych.
  • Jeśli zauważysz ból biodra lub kolana, który stopniowo nasila się wraz z obciążeniem.
  • Jeśli cierpisz na silny ból stawów, który zakłóca podstawowe codzienne funkcje.
  • Jeśli cierpisz na umiarkowane lub zaawansowane zapalenie stawów w biodrach lub kolanach.
  • Jeśli wcześniej nieskutecznie leczyłeś ból stawów.

 

Kiedy odwiedzić reumatologa: 

  • Jeśli odczuwasz ból obejmujący wiele stawów.
  • Jeśli zacząłeś odczuwać ból stawów, który nie jest związany z urazem.
  • Jeśli występuje ból stawów, mięśni lub kości, związany z gorączką, zmęczeniem, wysypką, sztywnością poranną lub bólem w klatce piersiowej.
  • Jeśli masz ponad 50 lat i doświadczasz nawracających bólów głowy lub mięśni.

Korzyści ze współpracy ortopedy i reumatologa 

W przypadku pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa, w celu optymalnego leczenia chorób często wymagane jest połączone podejście, które koncentruje się zarówno na procedurach farmakologicznych, jak i chirurgicznych.

 

Dzięki temu, że w naszej klinice pracują reumatolodzy i ortopedzi, można szybko ustalić właściwą procedurę leczniczą większości problemów związanych z układem kostno-szkieletowym. Wiele razy pacjenci są kierowani do chirurgów ortopedów jako pierwszych specjalistów od układu mięśniowo-szkieletowego, podczas gdy w rzeczywistości mogą być lepiej obsłużeni przez reumatologa.

 

Współpraca ortopedy i reumatologa jest niezwykle efektywna, ponieważ jeśli reumatolog potrzebuje skierować pacjenta do chirurga ortopedy, może porozumieć się ze swoim kolegą, pomagając pacjentowi otrzymać szybką i skuteczną opiekę specjalistyczną. Obecność obydwu specjalistów w jednej klinice pomaga w zapewnieniu wygodnej i wszechstronnej opieki pacjentom, którzy potrzebują zarówno wizyty u reumatologa, jak i ortopedy.

Umów się na wizytę u reumatologa lub ortopedy już dziś

Niezależnie od tego, jakiego typu leczenia swoich stawów potrzebujesz, lekarze z Centrum Medycznego Medyceusz mogą poprawić jakość Twojego życia. Jeśli nie jesteś pewien, z którym specjalistą powinieneś umówić się na wizytę, skontaktuj się z nami już dziś – znajdziemy dla Ciebie najlepszego lekarza.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo