Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Dermatolog jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnozie i leczeniu problemów włosów, skóry i paznokci. Leczy również stany, które wpływają na błony śluzowe lub delikatną tkankę wyścielającą nos, usta i powieki.

Główne powody wizyt u lekarza dermatologa obejmują:

 • zmiany skórne
 • trądzik i inne wysypki skórne
 • przebarwienia

Poza tymi medycznymi i kosmetycznymi problemami dermatolog może również pomóc w rozpoznaniu oznak i objawów poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład stan taki jak cukrzyca może powodować objawy, które wpływają na wygląd skóry.

 

Co jeszcze może leczyć dermatolog i jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Czym zajmują się dermatolodzy?

Pracę dermatologa można zazwyczaj podzielić na trzy obszary.

 1. Obszar medyczny. Dermatolog może zdiagnozować i leczyć schorzenia, które wpływają na twoją skórę, takie jak łuszczyca plackowata czy trądzik różowaty. Może też rozpoznać objawy, które mogą być oznakami innych schorzeń.
 2. Obszar chirurgiczny. Wielu dermatologów wykonuje drobne operacje, takie jak usuwanie pieprzyków lub brodawek oraz robienie biopsji skóry. Procedury te mogą też obejmować usuwanie łagodnych torbieli lub raka skóry.
 3. Obszar kosmetyczny. Dermatolog może leczyć problemy skórne, które wpływają na Twój wygląd: wypadanie włosów, plamy lub zmarszczki. Wielu dermatologów przeprowadza zabiegi wypełniania, peelingi chemiczne i depilację laserową.

 

Z jakim schorzeniem warto udać się do dermatologa?

Problemy, z którymi pacjenci udają się do dermatologa, mogą być bardzo różne. Najczęściej dermatolodzy rozpoznają:

 • Trądzik. W zależności od nasilenia trądziku dermatolog może leczyć ten stan za pomocą miejscowych zabiegów, leków, lasera lub peelingów chemicznych.
 • Nowotwór skóry. Rak skóry może wystąpić w dowolnym miejscu na twoim ciele. Dermatolog może usunąć komórki rakowe.
 • Zapalenie skóry. Obejmuje ono kilka rodzajów schorzeń skóry, które powodują stan zapalny i podrażnienie. Może to być egzema, ciemieniucha i reakcje alergiczne.
 • Infekcje. Wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty mogą przedostać się do skóry i powodować różne infekcje skóry. Dermatolog może pomóc zdiagnozować przyczynę infekcji i przepisać leczenie.
 • Wypadanie włosów. Wypadanie włosów może być spowodowane łysieniem dziedzicznym, stresem, chorobami i zmianami hormonalnymi.
 • Problemy z paznokciami. Plamy, przebarwienia i oddzielanie się paznokci to częste problemy, które leczą dermatolodzy.

 

Zabiegi, które dermatolodzy regularnie wykonują, obejmują:

Biopsje. Dermatolog może wykonać różne rodzaje biopsji, aby zdiagnozować lub wykluczyć raka skóry lub inne schorzenia.

Laseroterapia. Zabiegi laseroterapii mogą być stosowane do usuwania brodawek, pieprzyków, plam posłonecznych, tatuaży, blizn potrądzikowych, przebarwień, zmarszczek czy niechcianych włosów.

Wycięcie chirurgiczne. Dermatolog może wykonać wycięcie chirurgiczne w celu usunięcia narośli, takich jak pieprzyki, znaczniki skórne i zmiany.

Krioterapia. Krioterapia to wyjątkowy zabieg, który polega na kontrolowanej ekspozycji na ekstremalnie niskie temperatury. Może być stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak brodawki, znaczniki skórne i niektóre nowotwory.

Skleroterapia. To zabieg, który pomaga w leczeniu pajączków i żylaków. Polega na wstrzykiwaniu chemikaliów do uszkodzonych żył, które pomagają zmniejszyć pojawianie się tego typu problemów.

Zastrzyki kosmetyczne. Dermatolog może pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek i zwiotczenia skóry poprzez wstrzyknięcie botoksu lub wypełniaczy.

Liposukcja tumescencyjna. Dermatolodzy stosują liposukcję, aby usunąć niechciany tłuszcz z wybranych obszarów ciała.

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo