Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Jeśli masz problemy z trawieniem, właściwe przygotowanie się do wizyty może znacznie zwiększyć skuteczność diagnozy i ewentualnego późniejszego leczenia. Pomoże to lekarzowi wykryć przyczynę Twoich problemów trawiennych i pozwoli ustalić i uściślić zalecenia dotyczące leczenia. Pierwsza wizyta u gastrologa jest szczególnie ważna, dlatego warto być do niej jak najlepiej przygotowanym.

 

O czym pamiętać przed wizytą u gastrologa?

 

Chociaż Twoja pierwsza wizyta u gastrologa może wymagać więcej przygotowań niż wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, nie ma się czym martwić, jeśli wiesz, czego się spodziewać i czego się od Ciebie oczekuje. Oto lista rzeczy, które warto zrobić, aby dobrze przygotować się do wizyty u gastrologa:

 

 1. Dowiedz się, jak powinieneś się przygotować do wizyty. Być może nie będziesz mógł jeść przez pewien czas przed wizytą lub spożywać tylko określone produkty.
 2. Przygotuj listę wszystkich swoich objawów. Pomoże to lekarzowi uzyskać pełny obraz Twojej historii medycznej.
 3. Zrób listę wszystkich przyjmowanych leków dostępnych bez recepty lub na receptę, w tym witamin i suplementów.
 4. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej dotyczącej dotychczasowych konsultacji. Nie zapomnij o skierowaniu od lekarza rodzinnego.
 5. Poproś o dodatkowe informacje. Zapytaj lekarza, czy ma jakieś ulotki lub broszury z informacjami, na temat Twoich dolegliwości.
 6. Bądź przygotowany do badania. Lekarz może chcieć przeprowadzić badanie fizykalne. Być może poprosi Cię o możliwość zbadania części przewodu pokarmowego, z którym masz problemy (np. zbada tkliwość w okolicy jelit czy żołądka).

Zadawaj pytania

Zrób listę pytań, które możesz zadać gastrologowi podczas wizyty. Odpowiedzi na nie pomogą Ci lepiej zrozumieć przebieg wizyty i ewentualnego leczenia. Pytania, które należy zadać gastrologowi:

 • Co mam zrobić, jeśli objawy nasilą się przed kolejną wizytą?
 • Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?
 • Czy będę potrzebować więcej badań? Jeśli tak, jakich?
 • Czy są jakieś leki, które mogą pogorszyć mój problem?
 • Czy będę musiał zmienić dietę?

Jak przygotować się do gastroskopii?

Jeśli poinformowano Cię, że podczas wizyty będzie przeprowadzana gastroskopia, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach. Badanie tego typu wykonuje się po uprzednim pozbyciu się treści żołądkowej. W tym celu przed wykonaniem gastroskopii powinno się powstrzymać od jedzenia przez 6 godzin, a od picia przez 4 godziny. Badanie nie należy do bolesnych, jednak może wywoływać pewien dyskomfort ze względu na możliwość prowokowania odruchu wymiotnego. Aby ograniczyć takie nieprzyjemne odczucia, stosuje się zazwyczaj znieczulenie miejscowe przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonego aerozolu.

Gastroskopia polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego specjalnej sondy, dzięki której lekarz może ocenić jego stan. Badanie wykonywane jest na leżąco i trwa nie więcej niż kilkanaście minut (w zależności od potrzeby dokładnej analizy ścianek przewodu pokarmowego oraz żołądka i ewentualnego pobrania wycinka).

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego przez doodbytnicze wprowadzenie wziernika. Na około 24-48 godzin przed kolonoskopią powinieneś stosować płynną dietę. Ma to na celu oczyszczenie jelita z masy kałowej. W czasie badania będziesz leżeć.

 

Gastrolog w Centrum Medycznym Medyceusz 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo