Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Trądzik to jeden z najczęściej występujących problemów skórnych zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Do tej pory nie udało się znaleźć złotego leku, który pozwoliłby się pozbyć problemu raz na zawsze, nie obarczając pacjenta długą listą skutków niepożądanych. Nie ogłoszono również głównej przyczyny powstawania problemu, co znacznie ułatwiłoby wprowadzenie odpowiedniego leku. Dermatolodzy polecają jednak szereg metod, które pozwalają załagodzić problem. Dzięki nim walka z trądzikiem może okazać się bardziej efektywna.

Regularne wizyty u dermatologa

Czynników prowadzących do powstawania trądziku może być wiele. Właśnie dlatego nie powinniśmy działać na własną rękę, ponieważ może nas to w efekcie dużo kosztować, a problem, zamiast zniknąć, powiększy się. Ogromny wpływ na powstawanie trądziku ma genetyka, ale również czynniki zewnętrzne, które jesteśmy w stanie ograniczyć. Należą do nich dieta, stosowanie preparatów kosmetycznych, które są źle dobrane do rodzaju skóry, częste dotykanie twarzy i przenoszenie na nią bakterii z innych przedmiotów.

W przypadku, gdy widzimy, że trądzik zaczyna się rozwijać na naszej skórze, powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa, który przyjrzy się zmianom i postara się dotrzeć do ich źródła. Wdroży on także odpowiednie leczenie, które pomoże nam szybciej pozbyć się problemów. Najczęściej przepisywane są środki doustne oraz różnego rodzaju maści i kremy zabijające bakterie i wysuszające powstające zmiany. Należy pamiętać, że u kobiet pojedyncze wypryski mogą pojawiać się w okresie przedmiesiączkowym i nie jest to powodem do paniki. Leczenie dermatologiczne trwa kilka miesięcy.

Wprowadzenie zdrowych zmian w diecie

Do diety powinniśmy wprowadzić składniki bogate w witaminę A oraz wszystkie substancje z grupy B. Dobrym dodatkiem minerałów jest również cynk, który ma pozytywny wpływ na kondycję skóry oraz odporność organizmu. Dobrze jest również sprawdzać regularnie, po których produktach nasza cera wygląda gorzej i wyeliminować je z odżywiania. Często odradzane jest spożywanie takich produktów jak kawa, czekolada czy alkohol. Słodycze, szczególnie te przetworzone, również nie są wskazane podczas problemów ze skórą.

Pielęgnacja skóry dobrana do jej rodzaju

Aby codzienna pielęgnacja dawała oczekiwane rezultaty, powinna być dobrze dobrana do rodzaju naszej skóry. Nie może jej podrażniać i powodować reakcji alergicznych, ponieważ te czynniki będą miały wpływ na powstawanie stanów zapalnych. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry oraz przywracanie jej zdrowego pH. Najlepiej zrobić to przy pomocy toniku, który dodatkowo odświeży skórę i delikatnie ją oczyści.

Dla osób z trądzikiem odradza się stosowanie peelingów ziarnistych. Najlepszym wyborem będzie preparat oparty na enzymach, które delikatnie złuszczą naskórek. Należy również pamiętać, że w 100% naturalne kosmetyki częściej powodują reakcje alergiczne, dlatego warto je sprawdzić, zanim zaczniemy na dobre stosować taką pielęgnację.

Stosowanie zabiegów wskazanych przez specjalistę

Wszelkie zabiegi, które chcemy wykonać z problemami trądzikowymi, powinny być konsultowane z dermatologiem lub kosmetologiem. Wiele z nich jest w stanie wspomóc leczenie i poprawić kondycję naszej cery, jednak mogą one również powodować podrażnienia i pogarszać problem. Często stosuje się peelingi kawitacyjne oraz mikrodermabrazję, która dogłębnie oczyszcza skórę i pozwala wprowadzić do niej substancje odżywcze i niezbędne witaminy. Trądzik może być także leczony przy pomocy lasera, jednak jest to metoda skuteczna tylko w niektórych przypadkach.

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo