Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Aby wykluczyć wszelkie wady serca oraz nieprawidłowości w jego pracy, powinniśmy regularnie się badać. Pozwoli to również na wcześniejsze wykrycie choroby oraz rozpoczęcie leczenia, które może szybciej doprowadzić do wyzdrowienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ wczesna diagnoza to bardzo istotny element, który może uratować życie. Najpopularniejszą metoda kompleksowego badania pracy serca jest Holter EKG.

Czym jest Holter EKG?

Holter EKG to badanie, którego celem jest przebadanie serca w warunkach, w jakich żyjemy każdego dnia. Aby jak najlepiej odzwierciedlić przebieg dnia, urządzenie jest podpinane do pacjenta na całą dobę. Pozwala to sprawdzić reakcje układu krążenia zarówno podczas spoczynku, jak i aktywności. W porównaniu do zwykłego badania EKG, wykonywanego w gabinecie lekarskim, Holter pokazuje pracę serca w różnych sytuacjach. EKG pokazuje tylko chwilowe reakcje, dlatego wynik może nie być do końca dokładny.

 

Do ciała pacjenta przyczepia się diody, które będą miały na celu przekazywanie impulsów z organizmu do urządzenia zbierającego pomiary. Najczęściej aparat towarzyszy nam przez najbliższe 24h od założenia, aby dobrze przedstawić przebieg całej doby oraz reakcji serca. Dobrze jest odwrócić swoją uwagę od tego, że jesteśmy w trakcie badania i nie rezygnować z czynności, które w normalnych warunkach wykonujemy na co dzień. Miejmy na uwadze również zapisywanie wszystkich ważnych dla przebiegu i wyniku badania informacji. Przede wszystkim dobrze jest spisać momenty, w których reakcje serca były nieoczekiwane lub niewłaściwe i zastanowić się, co było w danej chwili przyczyną takiego stanu.

 

Po zakończeniu badania odczyt z aparatu zostaje oddany lekarzowi prowadzącemu do szczegółowej analizy.

Jak najlepiej przygotować się do badania Holterem EKG?

Samo badanie nie wymaga żadnego przygotowania, ponieważ jest zupełnie nieinwazyjne i nie zobowiązuje nas do wprowadzenia specjalnej diety czy innych zachowań. Jedyne, o co powinniśmy zadbać w dniu, w którym będzie przeprowadzone badanie, to unikanie wilgoci. Będzie to miało wpływ na wiarygodność wyniku oraz prawidłowość wykonywanego testu. Oznacza to, że w trakcie badania pacjent nie będzie mógł się wykapać, dlatego najlepiej zrobić to tuż przed założeniem urządzenia na ciało.

 

Unikajmy również tego dnia używania kosmetyków pielęgnacyjnych, które również mogą zakłócić przebieg procesu. Jeżeli pacjent posiada owłosienie na klatce piersiowej, w szczególnych przypadkach może się okazać konieczne jego usunięcie.

Jakie są wskazania do badania Holterem?

Pierwsze w kolejce do badania powinny ustawić się osoby, które mają wrodzone wady serca. Należy wówczas regularnie kontrolować jego pracę, aby móc wcześniej ocenić czy w naszym organizmie dzieje się coś złego. Również nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu krwionośnego i naczyniowego zaliczają nas do grona potencjalnych pacjentów. Osoby, które przeszły zawał serca powinny regularnie przechodzić wszystkie niezbędne badania kardiologiczne, które umożliwią jak najbardziej wiarygodne wyniki i oszacowanie stanu zdrowia.

 

Jeżeli widzimy jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy serca lub sytuacje, które diametralnie odbiegają od normy, powinniśmy udać się do kardiologa. Zaleci on dalsze działania i pomoże stwierdzić, w czym tkwi przyczyna problemu. Objawami, które powinny wzbudzić niepokój, są duszności, omdlenia oraz zawroty głowy. Kołatanie serca również jest zaliczane do sytuacji kwalifikujących do badania Holterem EKG.

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo