Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

Biopsja to zabieg, który polega na pobraniu próbek tkanki, która podejrzewana jest o rozwój choroby nowotworowej. Jest to zabieg, który pozwala na szybką, skuteczną i przede wszystkim dokładną diagnozę. Materiał do biopsji można pobrać z dowolnego punktu w ciele człowieka, również z narządów wewnętrznych.

Jakie dolegliwości pomaga wykryć biopsja?

Jedną z najważniejszych dolegliwości, jakie pomaga wykluczyć lub potwierdzić biopsja są choroby nowotworowe. Szybkość diagnozy pozwala na podjęcie leczenie i efektywne pozbycie się problemu bez ingerencji operacyjnych. Zabieg ten diagnozuje również wrzody układu trawiennego, które potrafią być bardzo dokuczliwe dla pacjenta. Innymi chorobami, które są wykrywane poprzez biopsję są różnego rodzaju poważne stany zapalne, takie jak zapalenie wątroby.

 

Choroby nerek również można zdiagnozować poprzez wykonanie zabiegu biopsji. Inną poważną chorobą jest endometrioza, której leczenie jest bardzo skomplikowane i często jest trudna do zdiagnozowania. Biopsję zleca się przy podejrzeniach tego rodzaju chorób, ale również po profilaktycznych badaniach laboratoryjnych, które wskazują takie dolegliwości jak anemia czy zapalenie wątroby.

 

Zabieg biopsji trwa bardzo krótko, dlatego należy się przed nim wyciszyć i uspokoić. Nie należy stresować się zabiegiem, ponieważ w większości przypadków pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a zabiegi, które go nie wymagają są praktycznie bezbolesne. Ważne jest późniejsze odkażenie i opatrzenie badanego obszaru ciała.

Jak przygotować się do zabiegu biopsji?

Biopsję można wykonać w szpitalu, ale również ambulatoryjnie. Aby poddać się zabiegowi, należy się do niego odpowiednio przygotować, dlatego warto zapytać o wskazówki lekarza prowadzącego. Istotne będą przede wszystkim rzeczy, które powinniśmy ze sobą zabrać. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach na krzepliwość krwi lub rozrzedzających ją. Jeżeli pacjent zażywa regularnie takie środki, stanowi to bezpośrednie przeciwwskazanie do wykonania biopsji.

 

Biopsja dzieli się na kilka rodzajów: cienkoigłową, gruboigłową, przezskórną, endoskopową, chirurgiczną, szczoteczkową oraz stereotaktyczną. Najszybszą i najprostsza opcją jest pierwsza z nich. Po pobraniu materiału z tkanki zmiany można zbadać to, czy komórki są nowotworowe czy mamy do czynienia z innym schorzeniem. Ten zabieg wykonuje się bez znieczulenia i powinien być bezbolesny dla pacjenta. Inne rodzaje biopsji wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. W przypadku, gdy guzek przeznaczony do badania jest bez problemu wyczuwalny pod skórą można od razu wykonać zabieg. W momencie, gdy lekarz nie jest w stanie wyczuć guza musi posługiwać się obrazowaniem i wówczas skierować igłę do miejsca pobrania materiału do badania.

 

Biopsja endoskopowa jest wykonywana głównie pacjentom, którzy mają problemy z układem pokarmowym. Można ją połączyć z zabiegiem gastroskopii oraz kolonoskopii. Podczas biopsji chirurgicznej wycinany jest guzek przeznaczony do badania w celu wykrycia potencjalnego nowotworu.

 

Ważne jest, aby pacjent przed wykonaniem biopsji sprawdził, jaką ma grupę krwi. Musi on również wiedzieć, czy istnieją przeciwwskazania, np. w postaci problemów czy zaburzeń krzepliwości krwi. Powikłania po zabiegu biopsji praktycznie nie występują. Ważne jest, aby zmiana, z której będzie pobierana próbka była odpowiednio zlokalizowana, aby nie nakłuwać bez potrzeby zdrowych miejsc.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo