Poradnik
Wybierz kategorię artykułów
aktualnosci aktualnosci
Aktualności
email email
Poradnik pacjenta
sms sms
Leksykon zdrowia
rejestracja rejestracja
Media o nas

Najświeższe informacje z życia przychodni - przejdź do kategorii

Praktyczne informacje: Jak przygotować się do badania? Na czym ono polega? To i wiele więcej - przejdź do kategorii

Artykuły naukowe, wypowiedzi ekspertów - przejdź do kategorii

Artykuły i informacje prasowe - przejdź do kategorii

W ostatnim czasie rośnie liczba pracowni rezonansu magnetycznego, które oferują możliwość wykonania badania wysokopolowymi urządzeniami 3-teslowymi. Jest to kolejny krok w stronę medycyny przyszłości opartej na najnowszej technologii. Takie nowinki wymagają jednak od zespołu zarówno lekarzy, jak i techników radiologii, odpowiednich umiejętności i wiedzy. Zaawansowana aparatura odmienia oblicze diagnostyki, warto zatem zaznajomić się z najnowszymi rozwiązaniami. Na ten moment nie wszystkie placówki dysponują urządzeniami do rezonansu 3-teslowego, zatem dobrze się również zorientować, w których przypadkach korzystanie z tej technologii jest konieczne do otrzymania precyzyjniejszych wyników.

Zacznijmy od wyjaśnienia tych enigmatycznych parametrów. Skrót “T” używany jest na oznaczenie jednostki indukcji magnetycznej w układzie SI - tak zwaną teslę. Określenie pochodzi od słynnego wynalazcy i konstruktora Nikoli Tesli. Zatem parametr ten wskazuje nam na konkretne natężenie, które osiąga pole magnetyczne wytwarzane przez dane urządzenie. Aparaty 3-teslowe zaliczamy do wysokopolowych, podobnie jak 1,5-teslowe, które obecnie dominują w pracowniach rezonansu magnetycznego.

Co daje nam większe natężenie pola?

Najważniejszą zaletą aparatów 3-teslowych jest lepsza jakość obrazu. Kolejną zaletą tych urządzeń jest czas wykonywania badania. Jeśli zdecydujemy się na aparat 1,5-T, zajmuje to ok. 30-50% więcej czasu. Wynika to z faktu, że najnowsza technologia wykorzystuje specjalne oprogramowanie redukujące tzw. artefakty ruchowe, które wynikają z poruszania się pacjenta w trakcie wykonywania badania.

Kierując się wyborem pracowni rezonansu magnetycznego przy uwzględnieniu posiadanej przez nią aparatury pamiętajmy, że technologia 3-teslowa nie zawsze jest koniecznością. W związku z małą dostępnością urządzeń 3-T nie warto niepotrzebnie utrudniać sobie życia. Skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym. W wielu przypadkach rezonans 1,5-teslowy będzie wystarczający. Bardziej zaawansowana technologia okazuje się za to szczególnie pomocna, gdy ciężko nam utrzymać ciało w bezruchu przez dłuższy okres czasu. Aparatura 3-T zapewnia większy komfort podczas wykonywania badania chociażby ze względu na szybszy czas jego wykonywania.

Zdarza się, że sam lekarz zaleci nam wykonanie rezonansu 3-teslowego ze względu na szczególne wskazania medyczne. Dotyczą one przede wszystkim przypadków funkcjonalnego rezonansu magnetycznego ośrodkowego układu nerwowego. Urządzenia 3-T lepiej radzą sobie z zależnością intensywności sygnału MRI od poziomu natlenienia krwi, określanego terminem BOLD. Są także precyzyjniejsze w obrazowaniu przebiegu włókien nerwowych. Zatem jeśli nasz lekarz wyraźnie zaleci rezonans 3-teslowy, zwróćmy szczególną uwagę na aparaturę posiadaną przez daną placówkę.

Kiedy wykonuje się badania rezonansem magnetycznym?

Badania rezonansem magnetycznym, czyli w skrócie MR, pozwalają na diagnostykę wielu problemów medycznych, w tym nowotworów, uszkodzeń kręgosłupa, choroby stawów, patologii rozwojowych czy udaru mózgu. Aparatura 3-teslowa wykorzystywana jest zatem w badaniach serca, badaniach ortopedycznych, ośrodkowego układu nerwowego (m.in. spektroskopia, perfuzja, traktografia) badaniach brzucha i miednicy (zwłaszcza prostaty), piersi oraz badaniach angiograficznych.

 

 

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo  

 

Proteo logo